Facebook Instagram Spotify

Pomorskie kryje wiele tajemnic, które czekają na odkrycie. Zachęcamy, aby dzisiaj podziwiać je na fotografiach oraz zapisać na liście „do odwiedzenia” na później. Oto 10 pięknych, chociaż nieoczywistych miejsc w regionie pomorskim, które skradną wasze serca.

Pomorskie do odkrycia po kwarantannie

Plaża i latarnia Stilo

To miejsce pokochają miłośnicy dzikich plaż. Nie bez powodu na tablicy z nazwą „Stilo” (nazwa historyczna i potoczna, współcześnie – Osetnik) ktoś dopisał poniżej „koniec świata”. Przy odrobinie szczęścia, zwłaszcza poza sezonem, na plaży Stilo nie spotkamy żadnych ludzi.

Popularną atrakcją turystyczną w regionie jest oddalona o około 5 km od wsi Latarnia Morska Stilo. U jej szczytu znajdują się dwie galerie, dostępne dla zwiedzających, a zwieńczeniem podróży jest piękny widok na porośnięte lasami wybrzeże.

Pomorskie do odkrycia z latarnią morską

Biała Góra – śluza rozdzielająca Wisłę i Nogat

Biała Góra to malownicza miejscowość, pełna bujnych lasów i szlaków pieszo-rowerowych. Odnajdziemy tu ciszę, spokój i rześkie powietrze. Ponadto, w miejscowości znajduje się prawdziwa perełka dla miłośników obiektów hydrotechnicznych i nietuzinkowych budowli – zespół śluz wodnych. Ich historia sięga XVI wieku, ale na przestrzeni lat były najpierw zniszczone, a następnie kilkukrotnie rozbudowywane. Budowla pełni dwie funkcje: po pierwsze stanowi podział wód Wisły i Nogatu, a po drugie – cieszy oko. Nie bez powodu nazywana jest „Wodnym Zamkiem”. Zwieńczają ją bowiem dwie neogotyckie wieże, które robią ogromne wrażenie. A jeżeli wejdziemy na szczyt obiektu, naszym oczom ukaże się panorama Doliny Wisły.

Piaski na Mierzei Wiślanej

Piaski to miejscowość, oddalona około 12 km od Krynicy Morskiej. Odnajdziemy tutaj przede wszystkim spokój, a także las i dużo dzikich terenów. O Piaskach mówi się, że to najbardziej dziewiczy obszar Mierzei Wiślanej. Idealny na spacer brzegiem morza albo jedną z leśnych ścieżek. A jeżeli lubimy dłuższe spacery, być może dojdziemy do granicy z Rosją. Pamiętajmy jednak, że nie wolno jej przekraczać. Mierzeja Wiślana skrywa jeszcze wiele atrakcji, m.in. owianą legendą Górę Pirata, która stanowi doskonały punkt obserwacyjny dla miłośników ptactwa. Można z niej obserwować „taniec” milionów ptaków, przelatujących nad wąskim pasem lądu. Na Górę Pirata wiedzie około półkilometrowa ścieżka edukacyjna, pełna tablic dydaktycznych i ławeczek dla szukających odprężenia spacerowiczów.

Pomorskie do odkrycia na palży w Piaskach

Charzykowy i Bory Tucholskie

Ta niegdyś maleńka wioska nieustannie zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród miłośników żeglarstwa. To właśnie tutaj, na jeziorze charzykowskim, w 1920 roku zorganizowano pierwsze regaty w Polsce. Dwa lata później powstał Chojnicki Klub Żeglarski, który działa po dzień dzisiejszy. Ale Charzykowy nie tylko żeglarstwem stoją. Można tutaj korzystać z kąpieli wodnych na jeziorze charzykowskim, opalać się na piaszczystej plaży, bawić się na dużej zjeżdżalni wodnej przy samym jeziorze albo uprawiać sporty wodne, np. rowery lub kajaki. W okresie letnim możemy skorzystać z rejsu statkiem pirackim „TUR”, który opływa jezioro charzykowskie co godzinę. A jeżeli zatęsknimy za lasem – wybierzmy się do Parku Narodowego Bory Tucholskie na spotkanie z przyrodą. Warto również odwiedzić kamienne kręgi w Odrach, gdzie niegdyś modlono się do prasłowiańskich bogów oraz skansen we Wdzydzach Kiszewskich.

Arboretum Wirty – Leśny Ogród Botaniczny

Czy wiedzieliście o tej nietuzinkowej atrakcji? Arboretum Wirty to najstarszy ogród botaniczny w Polsce, który powstał na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Obszar ogrodu zajmuje około 70 hektarów. To jedyne miejsce w regionie  pomorskim, gdzie możemy podziwiać ponad 830 gatunków drzew i krzewów. Znajdziemy tutaj jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego „Wirty” oraz najstarszą i największą w Polsce jodłę grecką. W ogrodzie nieustannie prowadzone są badania nad roślinnością, a także wdrożony został program przywracania do natury rzadkich gatunków roślin. Przez Arboretum Wirty wiodą cztery trasy: Widokowa, Parkowa, Azaliowy Szlak oraz Śladami Schwappacha. Aby w pełni doświadczyć uroków tego miejsca, warto zaplanować na wędrówkę cały dzień.

Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim

Nowy Dwór Gdański to miejsce, w którym warto zatrzymać się na dłużej. Swoją podróż można rozpocząć od Muzeum Żuławskiego w Żuławskim Parku Historycznym, gdzie poznamy wielokulturową historię regionu. Dowiemy się tutaj m.in. o ciekawostkach z życia Czesława Miłosza, zobaczymy przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców Żuław, poznamy regionalny trunek produkowany w okolicy i wysłuchamy legend regionu. Warto również udać się na wycieczkę śladami żuławskich wiatraków. Na szlaku napotkamy m.in. ostatni w Polsce wiatrak odwadniający z Palczewa. To budowla typu holenderskiego, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Nieopodal trafimy na przepiękną konstrukcję – dom podcieniowy Mały Holender. W środku zaaranżowano gospodę, w której posmakujemy kuchni żuławskiej i zakupimy regionalne specjały.

Rowokół – Święta Góra Słowińców

Słowiński Park Narodowy przyciąga latem rzesze turystów. Można tu zobaczyć m.in. „polską Saharę”, czyli Ruchome Wydmy, które pod wpływem wiatru przemieszczają się na wschód o kilka metrów rocznie. Na terenie parku znajduje się jeszcze jedna atrakcja, którą warto zobaczyć – Święta Góra Słowińców. Rowokół to wzgórze morenowe wznoszące się nad jeziorem Gardno nieopodal miejscowości Smołdzino. W średniowieczu, Rowokół stanowił miejsce kultu religijnego słowiańskich pogan, a w XII i XIII wieku – chrześcijan. Dzisiaj, na górze znajduje się wieża widokowa, która przyciąga turystów, kusząc pięknym widokiem na Słowiński Park Narodowy oraz Morze Bałtyckie.

Zamek w Bytowie

Miłośnicy historii nie będą zawiedzeni – Zamek Krzyżacki w Bytowie znajduje się bowiem na liście „50 cudów Pomorza”. W murach kryjących ponad 600-letnią historię mieszczą się obecnie: Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel, restauracja oraz biblioteka. Można tu więc nie tylko zatopić się w bogatych zbiorach etnograficznych czy historycznej lekturze, ale także dobrze zjeść i zamieszkać na kilka dni w gotyckim otoczeniu. Ponadto, zamkowa sceneria stanowi idealne tło dla wydarzeń okolicznościowych. Odbywają się tutaj m.in.: dni miasta, walki rycerskie oraz koncerty znanych i mniej znanych zespołów.

Muzeum Wisły w Tczewie

Muzeum Wisły znajduje się w zabytkowym budynku, który powstał w II połowie XIX wieku. Niegdyś służył jako Fabryka Wyrobów Metalowych Emila Klecha. Jego przeznaczenie zmieniało się kilkukrotnie, aby ostatecznie w 1980 roku stał się domem Wisły. Obecnie jest to największe muzeum tej rzeki w Polsce. Dlaczego akurat w Tczewie? Niegdyś Tczew był uznawany za port morski, a jego rozwój był silnie związany właśnie z Wisłą. W zbiorach muzeum znajdziemy m.in. zapis dziejów żeglugi wiślanej, a także wystawę „Łodzie ludowe dorzecza Wisły”. W muzeum odbywają się również lekcje historyczne oraz różne wystawy czasowe. Po odwiedzinach obiektu warto wybrać się na spacer po Tczewie, gdzie możemy podziwiać m.in. panoramę Wisły z Bulwaru Nadwiślańskiego im. Księcia Sambora II oraz słynne Mosty Tczewskie.

Kaczy Winkiel – punkt widokowy nad Zatoką Pucką

Kaczy Winkiel to wizytówka gminy Puck, uwielbiana przez mieszkańców i przejeżdżających turystów. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez wędkarzy, miłośników sportów wodnych oraz ludzi, spragnionych spokoju i pięknych widoków. Punkt znajduje się pomiędzy Puckiem, a Władysławowem. Rozpościera się z niego widok na całą zatokę. W sezonie zobaczymy tu m.in. żaglówki, łodzie rybackie oraz mnóstwo ptaków. Całość tworzy bajeczny krajobraz. Atrakcja jest darmowa i warto przeznaczyć na nią około 30 minut. Poza tym, kaczy Winkiel to doskonały punkt wypadowy zarówno do Pucka, jak i Władysławowa. A tam czekają kolejne atrakcje, które oczarują nas na długie godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia