Facebook Instagram Spotify

Żeglarski Puchar Trójmiasta (29-31 maja) zainaugurował sezon żeglarski na Zatoce Gdańskiej. W zawodach oraz świetnej zabawie na wodzie i lądzie wzięło udział prawie czterystu uczestników.

Trójmiasto od strony lądu znamy wszyscy. Podziwianie Gdańska, Gdyni i Sopotu od strony wody ciągle wydaje się być niedoceniane. Żeglarski Puchar Trójmiasta to jedna z okazji, by czarujące Trójmiasto podziwiać właśnie z perspektywy Zatoki Gdańskiej. Popularna gdyńska marina, nowoczesna i sąsiadująca z sopockim molo marina kurortu i marina gdańska, położona w samym sercu malowniczego Śródmieścia – to przystanki, które odwiedzili uczestnicy tegorocznego Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta.

To była rekordowa edycja imprezy. W tegorocznym Żeglarskim Pucharze Trójmiasta wzięło udział jedenaście jednostek różnego typu. Prawie czterystu uczestników ścigało się po Zatoce Gdańskiej w kilku klasach: ORC, KWR, OPEN oraz ENERGA DIAMANT 3000.

Regaty rozpoczęły się w gdyńskiej marinie. Przy akompaniamencie orkiestry uroczyście otwarto pomorski sezon żeglarski, który, notabene, inauguruje Żeglarski Puchar Trójmiasta. W ramach uroczystości odsłonięto również tablicę poświęconą pamięci żeglarza Wojciecha Orszuloka oraz otwarto wystawę polskich trofeów żeglarskich.

30 maja przed południem rozpoczął się wyścig na trasie Gdynia – Sopot, a następnie, w niedzielę, zawodnicy wypłynęli z kurortu do Gdańska, gdzie wieczorem na Ołowiance odbyło się uroczyste zakończenie regat i dekoracja zwycięzców. Nagrodę specjalną, czyli Żeglarski Puchar Trójmiasta, otrzymał jacht Blagodarnost’2 z Kalinigradu. W klasie OPEN do 7 metrów pierwsze miejsce zajął jacht Master3, OPEN od 7 do 9 metrów – Huzar28, OPEN powyżej 9 metrów – Blagodarnost2, wielokadłubowce powyżej 6 metrów – Catchup, ENERGA Diamant – jacht ENERGA Operator, ORC – One&Only, KWR – Good Speed.

Taka kolejność trójmiejskich miast na trasie żeglarzy to nie przypadek (trzeba wiedzieć, że co roku ulega zmianom). To istotne, ponieważ organizatorom z Pomorskiego Związku Żeglarskiego zależy, aby impreza nie tylko była sportową rywalizacją, ale przede wszystkim integrowała środowisko pomorskich żeglarzy. Dlatego przez cały turniej na wodzie (oraz na lądzie, gdy po morskich zmaganiach załogi cumują w marinach) panuje świetna atmosfera.

Żeglarski Puchar Trójmiasta otworzył Puchar Bałtyku Południowego. Kolejne regaty na wodach Zatoki Gdańskiej to Puchar Mariny Gdańsk w czerwcu.

Data: 29-31 maj

Miejsce: Marina Gdynia, Marina Sopot, Marina Gdańsk

Al. Jana Pawła II 13A, Gdynia

www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo