Facebook Instagram Spotify

Przedmioty użytkowe Magdy Benedy to prawdziwe cuda. Ich zaletą jest nie tylko piękna forma. Są wykonane przez najlepszych polskich producentów, więc posiadają gwarancję jakości i jeżeli będziemy o nie dbać, posłużą nam przez lata. Porcelanowe filiżanki, jedwabne apaszki, parasolki, walizki kabinowe, a nawet poszetki do garnituru. Wybór jest duży, a wzornictwo kolorowe, spójne i lokalne. Przedstawia przede wszystkim Gdańsk, Gdynię i Sopot. A to wszystko w niewielkim Atelier w „Galerii Sztuk Różnych” przy ulicy Ogarnej 101 w Gdańsku.

Obcowanie ze sztuką przy śniadaniu u Magdy Benedy

Jak to w sztuce użytkowej bywa, punktem wyjścia jest obraz. U Magdy Benedy, artystki z Gdańska wszystko zaczęło się od malarstwa. Od początku jednak założenie było takie, aby tworzyć sztukę bliską człowiekowi. Taką, którą warto podziwiać, ale przede wszystkim, z której można codziennie korzystać. Jako pierwsze powstały filiżanki.

– Moim pierwszym obrazem był widok na Grand Hotel w Sopocie. Podczas wernisażu, mój dobry znajomy, właściciel jednej z sopockich restauracji poprosił mnie o wykonanie filiżanki z tym właśnie obrazem. Zainspirowana skierowałam swoje kroki do Lubiany, gdzie powstaje najpiękniejsza porcelana. Później stworzyłam filiżanki do espresso – mówi Magda Beneda.

Porcelanę od Magdy Benedy można wstawiać do zmywarki, ponieważ jest wykonana techniką, która sprawia, że farba staje się częścią porcelany. Dzięki temu, wzór jest trwały, a materiał bezpieczny dla zdrowia, ponieważ podczas korzystania, nie zjadamy farby, co niestety zdarza się przy tańszych produktach. Porcelana od Magdy Benedy posłuży nam przez wiele lat – przy porannej kawie i od święta, gdy zapraszamy gości.

– Założyłam sobie, że to musi być rzecz użytkowa. Nie rękodzieło, ale rzecz wyprodukowana metodą przemysłową. Zawsze mnie fascynował Bauhaus jako zjawisko, czyli przełożenie sztuki wysokiej na rzeczy produkowane przemysłowo. Drugie założenie było takie, że musi to być polskie i lokalne. Uznaję zasadę, że powinniśmy się wzajemnie wspierać i promować – dodaje Magda Beneda.

Elegancki upominek z Trójmiasta

Produkty Magdy Benedy to dobry pomysł na prezent z Trójmiasta. Mają lokalny wzór i charakter, a jednocześnie nie będą skazane, aby tylko stać na półce i dobrze wyglądać. Co więcej, kupując porcelanę od razu otrzymujemy eleganckie pudełko, zaprojektowane przez artystkę, więc nasz prezent jest gotowy do wręczenia.

Talerz z Atelier Magda Beneda w Gdańsku

Filiżanki Benedy cieszą się uznaniem na całym świecie. Ludzie przesyłają do artystki zdjęcia m.in. z Rzymu, Japonii czy Oslo. A niektórzy obdarowani, zainspirowani obrazami na filiżankach zakochali się w Trójmieście i postanowili tu przyjechać.

Przedmioty można kupić na kilka sposobów – albo odwiedzając „Galerię Sztuk Różnych”, albo przez internet na stronie magdabeneda.pl. Wysyłka jest możliwa również zagranicę.

Galeria Sztuk Różnych

Kiedy wejdziemy do niewielkiego Atelier, które znajduje się w Galerii Sztuk Różnych, naszym oczom ukaże się nie tylko porcelana. Magda Beneda jest otwarta na głos ludzi. Kiedy pojawia się potrzeba, artystka stara się jej sprostać. W ten sposób powstały jedwabne apaszki z Milanówka, parasolki, poszetki do garnituru, torby, a ostatnio nawet walizki kabinowe do samolotu, które okazały się sprzedażowym hitem. Można również zamówić wydruki samych obrazów.

– Kocham malować, to moja wielka pasja. Obraz jest zawsze punktem wyjścia. Z wykształcenia jestem grafikiem i zawsze wiedziałam, że chce tworzyć sztukę użytkową. Robię więc printy moich obrazów i umieszczam je na przedmiotach codziennego użytku. W ten sposób sztuka przemyka się do naszych domów. A jeżeli znajduje się na filiżance, torbie czy apaszce to funkcjonuje z nami na co dzień. To ubarwia ludziom życie – dodaje Magda Beneda.

Kiedy przekroczymy próg „Galerii Sztuk Różnych”, poza produktami Magdy Benedy zobaczymy również zdjęcia i albumy słynnych gdańskich fotografów – Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Może więc poza piękną filiżanką czy apaszką znajdziemy dla siebie lub kogoś bliskiego jeszcze jeden upominek, z Gdańskiem w tle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo