Facebook Instagram Spotify

28 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Bursztynu. Z tej okazji, województwo pomorskie, a w szczególności Gdańsk, który promuje się jako Światowa Stolica Bursztynu corocznie celebrują ten złocisty kamień. Dlaczego bursztyn jest tak wyjątkowy, że doczekał się swojego święta? Czy można o nim mówić w kategorii trendów? I gdzie od przyszłego roku będzie nowa siedziba gdańskiego Muzeum Bursztynu?

O bursztynie ciężko mówić w kategorii trendów. To kamień wyjątkowy, jak diamenty, tylko na inną skalę, o innym pochodzeniu. Magiczna moc bursztynu tkwi przede wszystkim w jego historii. W połączeniu z różnorodnością każdej bryłki, której stwórcami są natura i czas – otrzymujemy wyjątkowy surowiec, który w rękach projektanta może przeistoczyć się w unikatową biżuterię.

– Bursztyn, dzięki swojej naturze może pełnić funkcję talizmanu. Każda bryłka jest unikatowa i nieporównywalna. Wybierając biżuterię z bursztynem trzeba na nią patrzeć jak na coś, z czym można się identyfikować, co jest niepowtarzalne i wyjątkowe – mówi prof dr hab. Sławomir Fijałkowski, prowadzący pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i utytułowany projektant biżuterii.

Jeszcze kilka lat temu, bursztyn podobał się inwestorom i odbiorcom w formie gładkiego, oszlifowanego kamienia. Dzisiaj, wracamy do czasów, gdy jego wyjątkowość rośnie wprost proporcjonalnie z brakiem perfekcyjności. Najpiękniejszy bursztyn to ten, na którym widać rys czasu, którego brzegi nie są idealnie gładkie, a struktura ujawnia jego naturalne pochodzenie.

– Kilka lat temu – pod wpływem upodobań klientów z Chin, najcenniejsze i najbardziej poszukiwane były bryłki, bez żadnej skazy – często przypominające plastik. I za tym podążało wzornictwo. Kolekcje zaczęły wówczas zaprzeczać naturze bursztynu. Dzisiaj powracamy do natury i klasyki, doceniając te produkty, za którymi idzie pewna wartość. Przoduje przekonanie, że najlepszy jest ten produkt, który posłuży na dłużej, za którym stoi sygnatura projektanta. Dostrzegam to jako zapowiedź kresu sezonowości i powrotu do prawdziwego rzemiosła – dodaje prof.  Sławomir Fijałkowski.

Światowy Dzień Bursztynu w Gdańsku

Święto bursztynu obchodzimy od 2016 roku. To właśnie 4 lata temu w Gdańsku, dzień 28 czerwca ogłoszono Światowym Dniem Bursztynu. Zbiegło się to z 10-leciem istnienia Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Z kolei, 10 lat wcześniej, również w Gdańsku podpisano akt powołujący Światową Radę Bursztynu. Nic więc dziwnego, że Gdańsk został mianowany Światową Stolicą Bursztynu. Rokrocznie odbywa się tu wiele wydarzeń – wystaw, targów czy festiwali, w tym największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej – Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif. Tegoroczna edycja targów Amberif odbędzie się w dniach 26-29 sierpnia 2020.

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Gdańskie Muzeum Bursztynu zostało otwarte 14 lat temu – 28 czerwca 2006 roku w zabytkowym Zespole Przedramia ulicy Długiej na Targu Węglowym. Trwają prace nad przeniesieniem siedziby do aktualnie remontowanego Wielkiego Młyna w Gdańsku. Uroczyste otwarcie nowego miejsca przewidziane jest na 28 czerwca 2021 roku. Na dwóch piętrach Młyna zostaną wyeksponowane setki bursztynowych eksponatów, a także znajdzie się miejsce na przestrzeń edukacyjną oraz gastronomiczną. Przestrzeń zostanie zaaranżowana zgodnie z europejskimi trendami muzealnictwa – w czerni, szkle i z dodatkiem świateł LED. Całość będzie pięknie kontrastować ze złocistą barwą bursztynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia