Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoi

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
26.06.2020

28 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Bursztynu. Z tej okazji, województwo pomorskie, a w szczególności Gdańsk, który promuje się jako Światowa Stolica Bursztynu corocznie celebrują ten złocisty kamień. Dlaczego bursztyn jest tak wyjątkowy, że doczekał się swojego święta? Czy można o nim mówić w kategorii trendów? I gdzie od przyszłego roku będzie nowa siedziba gdańskiego Muzeum Bursztynu?

O bursztynie ciężko mówić w kategorii trendów. To kamień wyjątkowy, jak diamenty, tylko na inną skalę, o innym pochodzeniu. Magiczna moc bursztynu tkwi przede wszystkim w jego historii. W połączeniu z różnorodnością każdej bryłki, której stwórcami są natura i czas – otrzymujemy wyjątkowy surowiec, który w rękach projektanta może przeistoczyć się w unikatową biżuterię.

wiatowy Dzień Bursztynu 4 - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoi

– Bursztyn, dzięki swojej naturze może pełnić funkcję talizmanu. Każda bryłka jest unikatowa i nieporównywalna. Wybierając biżuterię z bursztynem trzeba na nią patrzeć jak na coś, z czym można się identyfikować, co jest niepowtarzalne i wyjątkowe – mówi prof dr hab. Sławomir Fijałkowski, prowadzący pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i utytułowany projektant biżuterii.

wiatowy Dzień Bursztynu 2 - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoiwiatowy Dzień Bursztynu 1 - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoi

Jeszcze kilka lat temu, bursztyn podobał się inwestorom i odbiorcom w formie gładkiego, oszlifowanego kamienia. Dzisiaj, wracamy do czasów, gdy jego wyjątkowość rośnie wprost proporcjonalnie z brakiem perfekcyjności. Najpiękniejszy bursztyn to ten, na którym widać rys czasu, którego brzegi nie są idealnie gładkie, a struktura ujawnia jego naturalne pochodzenie.

– Kilka lat temu – pod wpływem upodobań klientów z Chin, najcenniejsze i najbardziej poszukiwane były bryłki, bez żadnej skazy – często przypominające plastik. I za tym podążało wzornictwo. Kolekcje zaczęły wówczas zaprzeczać naturze bursztynu. Dzisiaj powracamy do natury i klasyki, doceniając te produkty, za którymi idzie pewna wartość. Przoduje przekonanie, że najlepszy jest ten produkt, który posłuży na dłużej, za którym stoi sygnatura projektanta. Dostrzegam to jako zapowiedź kresu sezonowości i powrotu do prawdziwego rzemiosła – dodaje prof.  Sławomir Fijałkowski.

Światowy Dzień Bursztynu w Gdańsku

Święto bursztynu obchodzimy od 2016 roku. To właśnie 4 lata temu w Gdańsku, dzień 28 czerwca ogłoszono Światowym Dniem Bursztynu. Zbiegło się to z 10-leciem istnienia Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Z kolei, 10 lat wcześniej, również w Gdańsku podpisano akt powołujący Światową Radę Bursztynu. Nic więc dziwnego, że Gdańsk został mianowany Światową Stolicą Bursztynu. Rokrocznie odbywa się tu wiele wydarzeń – wystaw, targów czy festiwali, w tym największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej – Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif. Tegoroczna edycja targów Amberif odbędzie się w dniach 26-29 sierpnia 2020.

wiatowe Święto Bursztynu 1 scaled - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoiwiatowe Święto Bursztynu 2 scaled - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoiwiatowe Święto Bursztynu 3 scaled - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoiwiatowe Święto Bursztynu 5 scaled - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoiwiatowe Święto Bursztynu 6 scaled - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoi

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Gdańskie Muzeum Bursztynu zostało otwarte 14 lat temu – 28 czerwca 2006 roku w zabytkowym Zespole Przedramia ulicy Długiej na Targu Węglowym. Trwają prace nad przeniesieniem siedziby do aktualnie remontowanego Wielkiego Młyna w Gdańsku. Uroczyste otwarcie nowego miejsca przewidziane jest na 28 czerwca 2021 roku. Na dwóch piętrach Młyna zostaną wyeksponowane setki bursztynowych eksponatów, a także znajdzie się miejsce na przestrzeń edukacyjną oraz gastronomiczną. Przestrzeń zostanie zaaranżowana zgodnie z europejskimi trendami muzealnictwa – w czerni, szkle i z dodatkiem świateł LED. Całość będzie pięknie kontrastować ze złocistą barwą bursztynu.

wiatowy Dzień Bursztynu 11 - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoiwiatowy Dzień Bursztynu 10 - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoiwiatowy Dzień Bursztynu 9 - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoiwiatowy Dzień Bursztynu 7 - Święto bursztynu. Gdańsk i pomorskie bursztynem stoi

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast