Facebook Instagram Spotify

Ta historia zaczęła się 15 lat temu, kiedy to rodzina ze Śląska przyjechała na Kaszuby. To miał być zwykły urlop, ale gdy zobaczyli krainę tysiąca jezior w pełnej okazałości, zakochali się i postanowili tu zostać na zawsze. Dzisiaj ich życie kręci się przede wszystkim wokół ziół, z których własnoręcznie tworzą m.in. herbaty, napoje wzmacniające, miody czy syropy.

Kaszubskie Zioła to firma, działająca w ramach rolniczego handlu detalicznego. Oznacza to, że większość składników użytych do produkcji wyrobów pochodzi z własnego gospodarstwa rolnego.  Gospodarstwo znajduje się na wsi Łąkie, niedaleko Bytowa (obszar Natura 2000) i posiada 5 ha lasu oraz 10 ha naturalnych łąk.

„Chcemy dawać ludziom zdrowie”

Misją Kaszubskich Ziół jest dawanie ludziom zdrowia w przystępnej cenie. Jak podkreśla właścicielka Bożena Ogar-Ekiert, sam pomysł stworzenia takiej firmy również wyniknął z problemów zdrowotnych, m.in. alergii pokarmowych. Zioła mają wielką moc i warto stosować je profilaktycznie, kiedy środki farmaceutyczne nie są jeszcze potrzebne. Niestety, wszystko co dobre i zbierane ręcznie – musi mieć wyższą cenę, która nie jest dostępna dla każdego.

Wszystko, co oferujemy w naszym sklepie jest zbierane i suszone ręcznie. To wymaga ogromu pracy, dlatego cena np. naszych herbatek musi być wyższa niż cena herbat ekspresowych w torebkach. Różnica polega na tym, że my ręczymy za jakość produktu, a nigdy nie wiadomo, co znajduje się w saszetkach herbaty z marketu – mówi Bożena Ogar-Ekiert, pomysłodawczyni i właścicielka Kaszubskich Ziół.

W Kaszubskich Ziołach nie ma jednak sztucznego zawyżania cen, a swoją wiedzą pani Bożena chętnie dzieli się również za darmo. Bo żeby podarować sobie odrobinę miłości, nie trzeba inwestować od razu dużych pieniędzy. Wystarczy posadzić trochę ziół w ogródku lub na balkonie na własny użytek oraz wiedzieć, jakie zioła zbierać z pobliskich łąk i lasów.

Nie trzeba wiele, wystarczy kawałek ogródka balkonowego. Można posiać rzeżuchę albo szczypiorek. To mały krok, dzięki któremu będziemy zdrowsi. A muszę podkreślić, że zbieranie czy sadzenie ziół to również wielka przyjemność. Razem z moimi wnuczkami zbieramy kwiatki, a później zaparzamy z tego herbatkę albo robimy ciasteczka z lawendą. Warto zachęcać dzieci do dbania o zdrowie od najmłodszych lat – dodaje Bożena Ogar-Ekiert.

Jak zmienić całe życie? Od lalkarki do zielarki

Pani Bożena z zawodu jest aktorką lalkarką. Z ziołami jednak miała styczność od dzieciństwa, a pasję zaszczepiła w niej babcia, która robiła herbatki, nalewki i przetwory na rodzinny użytek. Mała Bożenka przyglądała się wówczas swojej ukochanej babci, nawet nie przypuszczając, że w przyszłości zioła staną się nie tylko jej pasją, ale również głównym źródłem dochodu. Kiedy 15 lat temu, razem ze swoją rodziną przyjechała odpocząć na Kaszuby, ten nieuświadomiony jeszcze plan zaczął się materializować. Pani Bożena skończyła wówczas 40 lat, więc jest doskonałym przykładem, że każdy moment jest dobry na przewartościowanie swojego życia.

Myśl o tym, żeby wyprowadzić się na zielone tereny kiełkowała w nas od zawsze, ale nie przypuszczaliśmy, że zadomowimy się tak daleko od rodzinnych stron. Myśleliśmy raczej o górach, może Beskidach. W Gliwicach zostawiliśmy rodzinę, której bardzo nam brakuje. To jedyny minus tej sytuacji, a cała reszta to ogromne szczęście, ponieważ Kaszuby to nasz mały raj na ziemi – dodaje Bożena Ogar-Ekiert.

Znaleźli odpowiedni teren, kupili 15 ha ziemi, założyli siedlisko i rozpoczęli sadzenie ziół na własny użytek. Pani Bożena często robiła zielarskie prezenty swoim przyjaciołom i sąsiadom, więc naturalnie coraz więcej osób zaczęło ją zachęcać do założenia własnej firmy. 2013 rok stał się początkiem Kaszubskich Ziół. W 2019 roku do pani Bożeny dołączyła jej córka – Grażyna Ekiert, która wierząc w firmę mamy porzuciła pracę w korporacji i dzisiaj poza pomocą przy uprawach zajmuje się również marketingiem. To dzięki niej powstał sklep internetowy, a także fanpage na Facebooku oraz Instagramie.

Ciężka praca z miłością

Kaszubskie Zioła to firma otwarta dla wszystkich. Na terenie gospodarstwa znajduje się sklepik, w którym można zakupić produkty i porozmawiać z właścicielką. Ludzie często myślą, że to przyjemna i lekka praca, ponieważ przez cały rok obcuje się z naturą. Praca oczywiście jest przyjemna, ale na pewno nie lekka.

Na początku wszystko robiłam sama, z pomocą mężczyzn naszej rodziny. Trzeba wyplewić, ręcznie zasiać, pielęgnować, zebrać, ususzyć… Dzisiaj w głównej mierze praca na gospodarstwie wygląda podobnie, ale razem z córką i naszymi mężczyznami, którzy nam pomagają zaczynamy rozumieć, jak ważny jest rozwój. Zainwestowałyśmy w sprzęt, przystosowałyśmy zaplecze i zakupiłyśmy profesjonalną suszarnię z regulacją temperatury. Zioła są bardzo delikatne, a dzięki odpowiedniej temperaturze nie tracą cennych wartości. I chociaż większość prac nadal robimy same, myślimy nad ciągłym rozwojem – dodaje Bożena Ogar-Ekiert.

Drugim, równie ważnym filarem pracy w Kaszubskich Ziołach są warsztaty, które pani Bożena prowadzi z poczuciem misji. Spotkania odbywają się zarówno na gospodarstwie, jak i poza nim. Chętnych na takie warsztaty nie brakuje, a jak podkreśla pani Bożena, świadomość własnego zdrowia dotyczy nie tylko dorosłych kobiet, ale coraz częściej również mężczyzn, młodzieży, a nawet dzieci.

Kiedy zorganizowaliśmy w Bytowie warsztat z kiszenia, zabrakło miejsc. Musieliśmy podzielić go na 3 spotkania, aby każdy chętny mógł z niego skorzystać. Widzę również tendencję, że coraz młodsze osoby interesują się własnym zdrowiem. Prowadzę warsztaty nie tylko dla dorosłych, ale również w szkołach podstawowych, a nawet dla maluchów w przedszkolach – dodaje Bożena Ogar-Ekiert

Co dobrego można zamówić w Kaszubskich Ziołach?

Produkty w Kaszubskich Ziołach zmieniają się sezonowo, dlatego warto obserwować stronę www.kaszubskieziola.pl. Aktualnie w ofercie znajdziesz m.in.: herbatkę z kompozycji ziół wyselekcjonowanej specjalnie dla kobiet, herbatkę królewską wspomagającą układ odpornościowy, miód z pokrzywą, konfiturę różaną, napój wzmacniający z pietruszką na bazie wina bezalkoholowego, ocet jabłkowy, syrop z kwiatów bzu z lipą i truskawkami, syrop mniszkowy z pokrzywą czy zakwas z buraków. To tylko część produktów, na które warto zwrócić uwagę. Pełna oferta dostępna jest na stronie internetowej albo po kontakcie mailowym.

Zakupów można dokonać za pośrednictwem sklepu internetowego www.kaszubskieziola.pl/sklep/, a także na miejscu – w lokalnym sklepiku. Niektóre produkty znajdziesz również w zaprzyjaźnionych sklepach ze zdrową żywnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo