Od kilku lat piwa rzemieślnicze robią furorę w całej Polsce. Rozsmakowują się w nich nie tylko miłośnicy i znawcy trunku, ale także osoby, które nie przepadają za piwami z dużych, komercyjnych browarów. W Gościszewie na Powiślu, nieopodal Malborka, w aurze średniowiecznej, krzyżackiej historii, od przeszło 20 lat rodzina Czarneckich warzy klasyczny, bursztynowy trunek. Piwo smakuje wybornie, a fanów Browaru Gościszewo nie brakuje.
Browar Gościszewo – tradycyjne piwo z Pomorza
Browarnicza tradycja na Pomorzu sięga setek lat wstecz. Gdańsk, Chojnice czy Tczew – w każdym z miast działał browar rzemieślniczy. Popyt był ogromny, bo według annałów w XIX wieku każdy szanujący się mieszkaniec Pomorza wypijał rocznie 120 litrów piwa. Pieczę nad ważką sprawą spożywania piwa sprawował gdański Cech Browarników.
Historia piwa na Pomorzu miała swoje wzloty i upadki. Na szczęście dziś można powiedzieć, że to, co najlepsze w pomorskim browarnictwie na dobre wróciło do łask. Browar Gościszewo nieprzerwanie od 1991 roku cieszy się uznaniem wśród miłośników bursztynowego trunku. To browar rodzinny, założony przez Andrzeja i Stanisława Czarneckich. Jednocześnie jest to pierwszy browar w Polsce, który powstał po czasie przemian 1989 roku.
Oferta w Browarze Gościszewo
W Browarze Gościszewo warzy się 12 gatunków piw zarówno górnej, jak i dolnej fermentacji. To pils w dwóch odsłonach, porter, koźlak, piwo pszeniczne, wędzone, dwa rodzaje lagera, ciemny lager, a także piwa sezonowe. Jesienią, zaraz po zbiorach chmielu, do produkcji trafia lager na świeżej szyszce w chmielu. Na Boże Narodzenie tradycyjnie pojawia się piwo świąteczne, a latem lekkie piwo pszeniczne, niezwykle popularne na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej, gdzie rozsmakowują się w nim turyści z całej Polski i Europy.
– Nie będę ukrywał, że świetnie sprzedaje się też nasz ciemny lager sprzedawany pod nazwą Komtur – opowiada Chrystian Czarnecki, współwłaściciel Browaru Gościszewo.
Dla wielu piwoszy Komtur (nazwa nie jest przypadkowa i nawiązuje do krzyżackiej tradycji okolicznych terenów) to najlepsze piwo w swoim gatunku na świecie.
– Stosujemy surowce najwyższej jakości, trzymamy się z dala od zamienników. Słód sprowadzamy z Gdańska i z Niemiec. Chmiel pochodzi od europejskich producentów, ale też z Lubelszczyzny. Jeśli chodzi o drożdże, tutaj wspiera nas gdański Browar Amber – opowiada Chrystian Czarnecki. – Jako jeden z pierwszych browarów wyprodukowaliśmy piwo niefiltrowane. Był to niefiltrowany lager. Dziś wszystkie nasze piwa są niefiltrowane, a swoją klarowność zawdzięczają długiemu leżakowaniu – dodaje.
Piwo leżakuje do sześciu tygodni, a w przypadku portera może to być nawet pół roku. Ponadto w Browarze Gościszewo stosuje się fermentację bezciśnieniową, co też nie pozostaje obojętne na smak trunków.
– Staramy się urozmaicać naszą ofertę, ale nie robimy tego „na hurra”. Klienci przyzwyczajają się do konkretnych smaków i oczekują, żeby oferta była stała. Mamy też ograniczenia produkcyjne, nie możemy cały czas dokładać gatunków. Dlatego każdy nowy smak jest przemyślany – opowiada Chrystian Czarnecki.
Paradoksalnie, piwo z Browaru Gościszewo bardziej znane jest w Polsce centralnej i południowej, niż na rodzimym Pomorzu. Jak się jednak okazuje, mieszkańcy Pomorza bardziej świadomi jakości, jaką gwarantują browary rzemieślnicze, coraz chętniej sięgają po wyroby sygnowane marką Browaru Gościszewo.