Facebook Instagram Spotify

Truskawkobranie to największa na Kaszubach impreza plenerowa – odbywa się już od ponad 40 lat zawsze na przełomie czerwca i lipca. Od 1971 roku na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej z okazji truskawkowych żniw gospodarze powiatu kartuskiego urządzają wielki festyn ludowy.

Święto Truskawkobrania rozrasta się i przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających – zarówno „miejscowych” jak i turystów. Gwoździem programu są truskawki pod najrozmaitszymi postaciami, w myśl hasła: wszystko o truskawce! Na festynie można znaleźć liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, prezentuje się dorobek kultury kaszubskiej, amatorskiej i profesjonalnej, są liczne występy artystyczne, konkursy, zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym i wiele innych atrakcji. Podczas imprezy wystawiają się producenci truskawek, którzy sprzedają owoce świeże oraz przetworzone w postaci  musu truskawkowego.

Podczas Truskawkobrania odbywają się również liczne konkursy związane z truskawką np. na najlepsze ciasto truskawkowe, na największą truskawkę. Organizowany jest też konkurs na „truskawkową fraszkę”. Konkurs ten jest ogłaszany w prasie, a następnie rozstrzygany podczas Święta.

Data: czerwiec/lipiec

Miejsce: Złota Góra, Brodnica Górna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia