Jeśli marzyliście o przeżyciu przygody rodem z filmu – oto jest! Ścieżka doświadczeń inspirowana filmem „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku”. Poznajcie Trójmiasto z zupełnie innej perspektywy – oczami młodych detektywów i ich niesamowitych przygód. Do trasy filmowej dodaliśmy rekomendacje – gdzie warto zjeść, co warto zobaczyć i gdzie zatrzymać się na noc. Niech Gdańsk, Sopot i Gdynia staną się sceną pełną tajemnic, zagadek i niezwykłych odkryć.

Gdańsk – początek przygody Oskara, Patki i Bruno
Jeżeli chcecie zatrzymać się w Gdańsku na dłużej, rekomendujemy hotele w sercu akcji „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku”, czyli Radisson Blu Gdańsk, Hotel Hilton oraz Hotel Gdańsk. Wszystkie zachwycą Was doskonałymi widokami, klimatycznymi wnętrzami oraz dobrymi restauracjami.
Naszą podróż rozpoczynamy w historycznej Bramie Wyżynnej, gdzie znajduje się Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Możecie tu kupić mapę Gdańska, Trójmiasta, a nawet całego pomorskiego i zapytać o dalszą drogę. Przemili pracownicy odpowiedzą na niemal wszystkie wasze pytania. To wspaniały punkt startowy do naszej przygody.
Następnie, kierujemy się do serca Gdańska, czyli Fontanny Neptuna, gdzie Oskar i Bruno odnaleźli pierwsze wskazówki prowadzące do odnalezienia Patki oraz legendarnego skarbu. To ikoniczne miejsce, które w filmie „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” zagrało przez dłuższą chwilę.
Zgłodniałeś? Tuż obok Fontanny Neptuna znajdziesz restaurację Verres En Vers w Hotelu Radisson Blu. Francuski klimat, dania mięsne i wegetariańskie, doskonałe desery – warto tu wstąpić zarówno na kawę, jak i coś więcej.
Kolejnym punktem na trasie jest ulica Mariacka, malownicza i bardzo romantyczna. To tutaj Patka czekała na Oskara, a jej dalsze losy nabrały dramatycznego tempa.



Tuż obok ul. Mariackiej znajdziecie restaurację wyróżnioną przez przewodnik Michelin – Piwna47. To bardzo klimatyczne miejsce, w którym zjecie doskonałe dania kuchni międzynarodowej. Jeżeli macie ochotę na dobrą rybkę, wejdźcie do restauracji Zafishowani. Kilka minut spacerem stąd, w stronę Motławy znajduje się restauracja Mercato w Hotelu Hilton, gdzie możecie spróbować niezwykłego deseru – Gdański Bursztyn, który zachwyca zarówno smakiem, jak i wyglądem. Nieopodal znajdziecie również restaurację Gdański Bowke, która oferuje pełne bursztynowe menu (na wcześniejsze zamówienie). To prawdziwa gratka dla miłośników regionalnych smaków. Po uczcie warto zajrzeć do Galerii Styl, gdzie swoje dzieła prezentuje słynny gdański bursztynnik, Zbigniew Strzelczyk.
Na koniec wizyty w Gdańsku koniecznie przejdźcie przez Most Miłości i odwiedźcie Muzeum Bursztynu. To obowiązkowy punkt na trasie, który pozwoli Wam lepiej poznać tajemnice „Żôłtiego Kamienia” – legendarnego skarbu, który odgrywa kluczową rolę w filmie.



Sopot – kurort z legendarnym molo
Część scen z filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” była realizowana w Sopocie. Zagrały w nim m.in. słynne molo z fragmentem plaży oraz sopockie ulice. Aby poczuć klimat filmu polecamy zejść z głównego szlaku i pospacerować bocznymi uliczkami kurortu. Znajdziecie tu m.in. wąwóz im. Profesora Stefana Hermana, magiczny Dworek Sierakowskich, który jest jednym z najstarszych budynków w mieście, bardzo klimatyczną ul. Obrońców Westerplatte pełną starych zabudowań, w tym majestatyczną Willę Bergera.


Czy pamiętacie wesołą scenę z kukurydzą na plaży? Była realizowana tuż obok Baru Przystań. Możecie tu wstąpić na słynną zupę rybną albo po prostu pospacerować lub odpocząć na plaży.
Jeżeli dopadnie was głów w Sopocie, rekomendujemy: restaurację Grand Blue w Sofitel Grand Sopot z widokiem na morze albo restaurację White Marlin z wyjściem na plażę. Jest też opcja rozpoczęcia wycieczki śniadaniem na katamaranie z Premium Yachting (wypływają z końca molo w Sopocie w cieplejsze dni). W Sopocie znajdziecie również dwie restauracje, wyróżnione przez przewodnik Michelin – Vinissimo Restaurant & Wine Bar oraz Fisherman by Rafał Koziorzemski. Z całego serca rekomendujemy wszystkie wymienione miejsca!
Gdzie spać w Sopocie?
Jeśli chcecie zatrzymać się blisko molo, plaży i tętniącego życiem kurortu, wybierzcie hotel Sofitel Grand Sopot. Jeśli jednak preferujecie spokojniejsze miejsce na uboczu, polecamy Radisson Blu Sopot z doskonałą restauracją Bluegrass Sopot.
Gdynia – młode miasto portowe
Tak, Gdynia również zagrała w filmie „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku”! To właśnie tutaj nakręcono nocną scenę, w której Oskar ucieka przed rodziną, by przez chwilę pobyć sam. Urokliwe Orłowo, z malowniczym molo i plażą, stało się idealnym tłem dla tych emocjonujących chwil. Tuż obok znajduje się Tawerna Orłowska, gdzie możecie skosztować doskonałych dań z ryb – to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Jeśli interesują Was lokacje ze sceny z motolotnią lub chcielibyście zobaczyć plażę, na której rozgrywały się finałowe sceny filmu, udajcie się do Kolibek. To miejsce zachwyca pięknem natury i historycznymi akcentami. W Gdyni Kolibkach warto odwiedzić zabytkowy Pałac Kolibki, otoczony malowniczym parkiem, który zachwyca o każdej porze roku. Dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku polecamy również pobliskie tereny spacerowe z widokiem na morze oraz Adventure Park, idealny dla rodzin i fanów adrenaliny!



Jedna ze scen finałowych – ta najbardziej spektakularna Przy okazji wizyty w Gdyni rekomendujemy zarezerwować stolik w restauracji wyróżnionej przez przewodnik Michelin – Butchery & Wine. Serwowane tam dania to prawdziwa uczta dla podniebienia.
Gdzie zatrzymać się w Gdyni na dłużej? Rekomendujemy hotel Różany Gaj z widokiem na Zatokę Gdańską.
Trasa inspirowana filmem „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” to nie tylko okazja, by odkryć filmowe lokacje, ale także szansa na poznanie Trójmiasta z innej perspektywy. Gdańsk, Sopot i Gdynia oferują nie tylko piękne widoki i filmowe emocje, ale również wyśmienitą kuchnię, komfortowe miejsca noclegowe i niezapomniane wrażenia. Gotowi na przygodę? Wyruszcie śladem młodych detektywów i odkryjcie tajemnice Złota Bałtyku!