Facebook Instagram Spotify

Okolice Wybrzeża Słowińskiego to prawdziwe zagłębie oryginalnych miejsc turystycznych i kulturowych. Wystarczy zejść z utartych szlaków, żeby spojrzeć na ten region z zupełnie innej perspektywy. Jak zagospodarować tutaj czas?

Śladem zaginionych kultur na Wybrzeżu Słowińskim

Wyprawę w poszukiwaniu korzeni kulturowych tej pięknej okolicy jaką jest Wybrzeże Słowińskie postanowiłam rozpocząć od wizyty w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Już jadąc autem czerpałam przyjemność z przydrożnych widoków, w kilku miejscach podziwiając sarny, aż dostrzegłam malownicze szachulcowe chaty, które rzucają się w oczy z daleka. Cechują je wysokie, zwykle słomiane dachy i bielone wapnem ściany ze smołowanymi belkami. Po wyjściu z parkingu wkracza się w bajkowy w świat krainy w kratę. W trakcie spaceru po osadzie dosłownie przenosimy się w czasie, do typowej osady rybackiej wypełnionej budynkami z XVIII, XIX i XX wieku, zamieszkiwanej przez Słowińców. Był to odłam ludności kaszubskiej, który wytworzył własną gwarę oraz kulturę. Niestety, po II wojnie światowej Słowińcy potraktowani zostali jako Niemcy, w wyniku represji większość z nich wyjechała lub została wysiedlona. Na terenie muzeum jest 18 oryginalnych budynków, z czego 3 stoją w miejscu, w którym je wybudowano, a resztę udało się ocalić i przetransportować z okolicy. Podziwiać można nie tylko oryginalne wnętrza, ale również zadbaną przestrzeń, która sprawia, że czujemy się jakbyśmy naprawdę byli gośćmi w miejscu, w którym toczy się życie. Planując odwiedziny, warto sprawdzić, czy nie są akurat organizowane warsztaty etnograficzne, z których słynie muzeum.

Muzuem Kluki na Wybrzeżu Słowińskim

Wzgórze Rowokół – tajemnicze miejsce mocy na Wybrzeżu Słowińskim

Kolejnym punktem na trasie było Wzgórze Rowokół, nazywane świętą górą. Zwraca na siebie uwagę, bo mimo że ma zaledwie 115 m wysokości, to wyraźnie góruje nad okolicą a jego specyficzny, stożkowaty kształt przywodzący na myśl wulkan od razu pobudza wyobraźnię, jak się okazuję, nie tylko moją. Z parkingu na szczyt wzgórza prowadzi trasa spacerowa, częściowo jest to leśna ścieżka, a następnie imponujące drewniane schody. Według badań archeologicznych pierwsze ślady osadnictwa na wzgórzu pochodzą sprzed 3 tysięcy lat p.n.e. W okolicy IX wieku Słowianie czcili tutaj Swarożyca, boga ognia, świadczą o tym drobne pozostałości w postaci kamiennych wałów. Wzgórze było doskonale znane rybakom, bo ogień palący się na jego szczycie stanowił dla nich punkt orientacyjny, pełniąc funkcję latarni. Trasa jest krótka, ale na spacer warto przeznaczyć więcej czasu, bo jest to rezerwat i z pewnością w wielu punktach przestaniecie na dłużej. Na samej górze znajduje się kilka tablic informacyjnych oraz wieża widokowa, z której roztacza się widok na Słowiński Park Narodowy.

Słowiński Park Narodowy

Wydmy Łącka i Czołpińska są niezaprzeczalnie wizytówką Wybrzeża Słowińskiego, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mógł je pominąć zwiedzając okolice! To fenomen przyrodniczy na skalę europejską, ruchome wydmy przesuwają się nawet do 10 metrów rocznie! Do żadnej z nich nie ma bezpośredniego dojazdu, więc niezależnie  którą z wydm obierzecie za cel, przygotujcie się na solidny spacer. Krajobrazy będą zmieniać się jak w kalejdoskopie – torfowiska, las, pustynny bezkres, a o bliskości celu będzie Was informować natężenie szumu morza oraz jego zapach. Na szczycie czeka na Was zapierający dech widok na Morze Bałtyckie i jeziora. Z wydm warto zejść bezpośrednio na piękne, szerokie i niezatłoczone plaże. To idealne miejsce, żeby zrobić sobie piknik i zregenerować siły po wędrówce. W sezonie odcinek trasy można pokonać meleksem lub wypożyczyć rower.

Wydmy Łącka i Czołpińska na Wybrzeżu Słowińskim

Nocleg z oknem na świat

Szukając oryginalnego miejsca do spania, skierujcie się do Ptasiej Osady. To prawdziwy nocleg w stylu slow, który zadowoli każdego. Designerskie domki dopieszczone przez właścicielkę są doskonałym przykładem na to, jak nadać drugie życie wielu elementom, a zarazem wpasować się najnowsze trendy. Z luksusowych wnętrz można podziwiać widoki na jezioro Gardno oraz malownicze okolice. Z tego miejsca w pół godziny przedostaniecie się rowerem na dziką plażę z prastarym lasem lub podjedziecie pod samą ścieżkę na wydmy. Niewątpliwą atrakcją jest birdwatching, czyli obserwacja ptaków pod okiem profesjonalisty. A na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, jest ich ponad 270 gatunków.

Ptasia Osada na Wybrzeżu Słowińskim

Wybrzeże Słowińskie – smaki i sztuka

Jako miłośnik regionalnych  kulinariów śmiało mogę polecić pewne znane wszystkim w okolicy miejsce, Artystyczną aurę „Gościńca u Bernackich” czuć od pierwszych kroków, jeszcze zanim zwróci się uwagę na poszczególne dyplomy czy nagrody. Przekraczając próg restauracji, nie sposób objąć wzrokiem ilości rzeźb i obrazów, które znajdują się w środku. Jest tu miejsca na prace uznanych malarzy, studentów ASP, bo gościniec od lat współpracuje z uczelnią, ale i twórcami lokalnymi. Na miejscu jest 50 miejsc noclegowych, a każde z nich urządzone jest w innym stylu. Znakomita staropolska kuchnia oparta na lokalnych recepturach to wisienka na torcie tego niezwykłego miejsca.

Gościniec u Bernackich na Wybrzeżu Słowińskim

Historia zaklęta w glinie

A najprzyjemniejszą rzecz zostawiłam sobie na koniec. Gliniana Zagroda, którą stworzyła Pani Ania to miejsce wyjątkowe, bo nawet osoby zupełnie niezwiązane z ceramiką i sztuką, nie przejdą obok niej obojętnie. Właścicielka wprost zaraża swoją pasją, tworząc unikatową atmosferę miejsca, a przy okazji opowiada o ciekawostkach i historii okolicy.

Gliniana Zagroda na Wybrzeżu Słowińskim

Warsztaty z gliną integrują, wyciszają i pozwalają na zrozumienie, że naszym jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. To fantastyczna zabawa dla wszystkich uczestników, a dzieła, które można tam wytworzyć będą oryginalną pamiątką. W zabytkowej stodole, przerobionej na pracownie i atelier możecie kupić stylowe dodatki do domu. Wszystkie opisane miejsca są bardzo kameralne, wybierając się wyprawę zadbajcie o wcześniejszą rezerwację, żeby unikać rozczarowania spowodowanego brakiem miejsc. Region czaruje swoją aurą o każdej porze roku.

Gliniana Zagroda na Wybrzeżu Słowińskim

Więcej na: https://gdziewpolscenaweekend.pl/slowinskie-wybrzeze-jak-zorganizowac-tam-czas/

Zobacz materiał video

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo