Facebook Instagram Spotify

Gościniec u Bernackich to miejsce wyjątkowe. Nie tylko ze względu na to, że położone jest w sąsiedztwie Bałtyku, Słowińskiego Parku Narodowego oraz jezior Gardno i  Łebsko. O niepowtarzalności tego miejsca świadczą jego właściciele, niezwykle wrażliwi na piękno i sztukę  otwarci ludzie, którzy w Smołdzinie stworzyli swoistą idyllę.

Spotkanie ze sztuką w Gościńcu u Bernackich

Gościniec u Bernackich w Smołdzinie wita gości wyrzeźbioną w drewnie figurą św. Franciszka z Asyżu. Ale to dopiero początek spotkania ze sztuką, ponieważ teren obiektu wypełniony jest rzeźbami i obrazami. – Zaczęło się tak, że dawno temu przyszła do nas grupa młodych ludzi. Nie mieli pieniędzy, stać ich było tylko na coś do picia. Zrobiłam im wielkie jak słońce kotlety, ale powiedziałam, że w zamian mają mi coś namalować. W końcu byli studentami Akademii Sztuk Pięknych. I tak ta przygoda ze sztuką się zaczęła. Od tamtej pory ludzie ci przyjeżdżają do nas co roku. Ale nie tylko oni. W taki sposób powstała ta nasza galeria sztuki – opowiada Danuta Bernacka.

Gościniec u Bernackich to pensjonat i restauracja, a także zielone tereny do rekreacji. – Od kilkunastu lat współpracujemy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Co roku realizujemy dyplomy studenckie. Wnętrza pensjonatu i sal restauracyjnych zdobią prace kilku pokoleń malarzy. W Sali Morskiej znajdują się przepiękne obrazy naścienne. W Gościńcu odbywają się również plenery malarskie oraz międzynarodowe warsztaty rzeźbiarskie – dodaje właścicielka.

Restauracja Gościńca u Bernackich

W karcie restauracyjnej królują dania kuchni staropolskiej i regionalnej. Z jednej strony goście smakują dziczyznę, czyli przede wszystkim potrawy z dzika i jelenia. Dania przygotowywane są według tradycyjnych  przepisów rodziny Bernackich, sięgających jeszcze kilka pokoleń wstecz. Polędwice z sarny, schaby i szynki marynowane w ziołach, warzywach i miodach pitnych podawane na drewnianych dechach to absolutny „must have”. W spiżarni nie brakuje domowych przetworów tworzonych z wielką pieczołowitością na cały rok.

Z drugiej strony karta zachęca do wyboru różnorakich ryb morskich i słodkowodnych. To gatunki od zaprzyjaźnionych rybaków znad Bałtyku, ale także przysmaki, które pochodzą z okolicznych akwenów. Restauracja serwuje również dania kuchni wegetariańskiej, a osoby uprawiające jogę są regularnymi gośćmi Gościńca u Bernackich.

Obiekt oferuje 40 pokoi oraz rodzinne apartamenty. Każdy z nich urządzony jest w innym stylu, a do ich wyjątkowości rękę przyłożyli zaprzyjaźnieni artyści. Obiekt nadaje się zarówno do wizyt turystów indywidualnych, jak i organizacji dużych imprez (wesela, chrzciny, wycieczki szkolne, spotkania biznesowe).

Okolice Smołdzina to teren ciągle nie odkryty przez turystów, ale za to obdarzony niezwykłym bogactwem natury. – Ten region ma bardzo duży potencjał. Mamy tu wszystko – morze, las, rzekę, górę, jeziora – opowiada Danuta Bernacka.

W Czołpinie znajdują się ruchome wydmy, jedyne takie w Europie, oraz latarnia morska. Okoliczne rezerwaty flory i fauny oraz ptaków, skansen wsi słowińskiej w Klukach czy oferta dla wodniaków, którzy zgłębiać chcą uroki jeziora Gardno lub przystani Gardna Wielka – to powody, dla których koniecznie zawitać należy w Gościńcu u Bernackich.

Gościniec u Bernackich Bohaterów Warszawy 26, Smołdzino, Polska https://www.ubernackich.pl biuro@ubernackich.pl +48 505 113 131

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo