Facebook Instagram Spotify

Kaszuby – gospodarstwo agroturystyczne wpisane w krajobraz

Kaszuby, to nie tylko nadmorskie kurorty i piaszczyste nadbałtyckie plaże. Przenieśmy się nieco głębiej – na południe od brzegów morskich, gdzie króluje wciąż nieskażona cywilizacją przyroda. Rozległe lasy obfitują w grzyby i dziką zwierzynę. Przestrzenie łąk i pól, rozlewiska rzek i jeziora stają się siedliskiem dla licznego tutaj ptactwa. To dzisiejszy obraz tych malowniczych terenów. Kaszuby, dzięki swoim walorom przyrodniczym, krajobrazowym oraz kulturowym, to niezwykle atrakcyjny region dla turystów.

Gospodarstwo agroturystyczne na Kaszubach stanowi wyśmienitą okazję do wsiąknięcia w wyjątkowy klimat urokliwych zakątków i poznania ludzi, dla których kulturowe dziedzictwo znaczy tak wiele. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno osoby chcące aktywnie spędzić czas, jak i wczasowicze szukający miejsca na wypoczynek w otoczeniu środowiska naturalnego, a także ludzie dążący do poznania wyjątkowych tradycji oraz historii Kaszub.

Kaszubi i ich spojrzenie na turystykę

Gospodarstwo agroturystyczne na Kaszubach to przede wszystkim nietuzinkowi ludzie z pasją, którzy tworzą tutejszą agroturystykę. Oferty gospodarstw agroturystycznych Kaszub często nawiązują do kultury i tradycji, atrakcyjnej przyrodniczo lokalizacji i historycznych dziejów tych terenów. Niezwykłość przyrody i pomysłowość właścicieli sprzyja tworzeniu wielu tematycznych gospodarstw agroturystycznych w kaszubskich osadach. Zakładają one łączenie wypoczynku z rozwijaniem pasji i rozbudzaniem wyobraźni, poznawaniem tradycyjnej kuchni i rękodzieła oraz poszerzaniem wiedzy.

Kaszuby – agroturystyka doskonałym sposobem na poznanie regionu

Za sprawą dużej atrakcyjności regionu, gospodarstwa agroturystyczne na Kaszubach są bardzo dobrze rozwinięte. Nowoczesne i dobrze wyposażone obiekty agroturystyczne można znaleźć niemal w każdej miejscowości. Są to prawdziwe oazy spokoju dla zmęczonych miejskim życiem gości. Nie ma lepszego sposobu na poznanie jednej z najpiękniejszych polskich krain, niż agroturystyka. Kaszuby obfitują w jeziora, lasy i zielone pagórki, które można przemierzać w nieskończoność, chłonąc piękno i bogactwo natury. Nie bez powodu region ten nazywany jest od lat Szwajcarią Kaszubską, a jego urok przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę spragnionych ciszy turystów.

Kaszuby i agroturystyka to niezwykłe połączenie, dzięki któremu można wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody, poznać agrarną kulturę Kaszub oraz aktywnie spędzić czas na pieszych i rowerowych szlakach turystycznych, a także licznie występujących w regionie jeziorach. Bogata i zróżnicowana oferta gospodarstw agroturystycznych na Kaszubach pozwala na znalezienie optymalnego obiektu, który spełni wszelkie zapotrzebowania gości.

Gospodarstwo agroturystyczne na Kaszubach – dlaczego warto?

Wielkomiejski gwar nie dociera do tutejszych lasów i jezior, jednak na Kaszubach nie można się nudzić. W sezonie letnim czekają nas wodne kąpiele, spływy kajakowe czy leśne wędrówki. Jesienią natomiast możemy zbierać grzyby, jeździć na rowerze, a w wielu obiektach także konno. Wieczorny blask ogniska, bliskość przyrody i towarzystwo nietuzinkowych ludzi to właśnie Kaszuby. Agroturystyka otwiera wiele możliwości w zakresie spędzania wolnego czasu i stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych zabytków. Jest ich wiele. Do najciekawszych należą:

  • Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich,
  • XIV-wieczna kolegiata w Kartuzach o miedzianym dachu,
  • zamki w Bytowie, Łapalicach i Kiszewie,
  • kamienne kręgi przy brzegu Jeziora Długiego,
  • XIX-wieczny most kolejowy z herbami

Jeśli dodatkowo chcemy rozsmakować się w tutejszej kuchni, bez wątpienia taką opcję stworzy nam agroturystyka. Kaszuby to wspaniałe miejsce na wakacyjny wypoczynek, ale nie tylko. Region ten zachwyca o każdej porze roku, urzekając ciszą, pięknem przyrody i niezwykłą atmosferą.

Agroturystyka na Kaszubach to między innymi:

Kashubian Lodge & Spa – komfort i nowoczesność wkomponowana w malowniczy krajobraz.
Kashubian Lodge & Spa, to niezwykle ekskluzywne, komfortowe i jednocześnie urokliwe miejsce, gdzie najbardziej hałaśliwym dźwiękiem jest klangor żurawi, a wieczory oferują koncerty świerszczy i rozgwieżdżone nad głowami niebo. Powietrze przesycone jest zapachem łąk i pól otaczających siedlisko. Jego zachodnia strona przylega do brzegów pięknego rynnowego jeziora, które rozlewa się u stóp wysokiego wzgórza. Od północy teren zamyka ściana bukowego lasu. Najbliższe otoczenie tworzy wspaniały ogród, a uprawiane w jednej z jego części warzywa wykorzystywane są do przyrządzania smakowitych potraw kaszubskiej kuchni. Do dyspozycji gości pozostawiono sześć niezwykle luksusowo i nowocześnie urządzonych apartamentów. Zaprojektowana z wielką dbałością strefa Spa sprzyja relaksowi i całkowitemu odprężeniu. Znajdziemy tutaj basen działający w technologii solankowej, saunę fińską i urządzenia fitness. Poszukującym aktywności Kashubian Lodge & Spa proponuje rowerowe wycieczki, nordic walking, kajaki i jazdę konną w niedalekiej stadninie. Upalne lato sprzyja kąpieli w jeziorze, a zimą można poszusować na nartach w ośrodkach narciarskich w Przywidzu, Trzepowie bądź Wieżycy lub pozjeżdżać na sankach z okolicznych pagórków.

Osada Stara Baśń – kaszubska agroturystyka w artystycznym wydaniu.
Osada Stara Baśń wpisuje się w listę Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Jej motywem przewodnim są zioła obecne w naturze i sztuce. W wypoczynkowo – artystycznej Osadzie Stara Baśń jak za dotknięciem magicznego pędzla jej gospodyni i artystki – Urszuli Zimorskiej, która ma tu swoją pracownię i galerię, znikają problemy świata zewnętrznego. W różnych porach roku organizowane są tutaj indywidualne i grupowe warsztaty i plenery malarsko – rzeźbiarskie. Do dyspozycji gości oddano pięć rodzinnych pokoi z aneksami kuchennymi, ale można również skorzystać z niezwykłej kuchni gospodarzy. Prócz rodzinnego, aktywnego wypoczynku na łonie natury właściciele organizują warsztaty kulinarne, zachęcają do uczestnictwa w pieczeniu chleba, smażenia naleśników z wyszukanymi dodatkami lub wspólnego lepienia pierogów. Chętni poznają tu techniki renowacji i zdobnictwa mebli, malarstwa na szkle i tworzenia ceramiki. Ziołowy ogródek gospodarzy sprzyja twórczym inspiracjom oraz nauce rozpoznawania ziół i ich wykorzystaniu w kulinariach. Zajęcia integrujące grupy i rodziny nie mogą obyć się bez poznawania malowniczych krajobrazów Kaszub i wieczorów spędzanych przy rozpalonym grillu i dźwiękach muzyki płynącej ze starego adaptera, który nadaje miejscu magicznego, nostalgicznego charakteru.

Lawendowa Osada w Przywidzu – niezwykłe połączenie kaszubskich i prowansalskich klimatów.
Lawendowa Osada jest bajkowym królestwem polskiej przyrody nasączonej kojącym zapachem najprawdziwszych lawendowych pól. Właśnie tym pierwszym w regionie i największym w Polsce lawendowym polom Osada zawdzięcza swoją nazwę. Lawendowa Osada jest nagradzanym ekologicznym gospodarstwem agroturystycznym Kaszub. Uprawiana tutaj lawenda wykorzystywana jest jako materiał do wytwarzanych we współpracy z okolicznymi producentami kosmetyków i przetworów spożywczych. Na przybywających tutaj gości czekają trzy urocze domki szachulcowe, charakterystyczne dla architektury kaszubskiej. Domki czarują urokliwym wystrojem nawiązującym do Kaszub i słonecznej Prowansji. Lawendowa Osada z ochotą gości rodziny z dziećmi, dla których przygotowano wspaniały plac zabaw z dużą ilością atrakcji. W teren Osady wkomponowane są również obiekty i urządzenia przeznaczone do rekreacji. Wioska SPA to kompleks do leczniczych i relaksujących terapii. Ma tu swoje miejsce Grota Solna wyposażona w profesjonalny generator aerozolu solnego, prawdziwa drewniana Bania Ruska opalana drewnem, Zimna Balia i Gorąca Balia – hot tube – drewniana balia do gorących kąpieli z jacuzzi, hydromasażem i chromoterapią. Lawendowa Osada proponuje wyśmienitą kuchnię opartą na świeżych produktach ekologicznych pochodzących od lokalnych dostawców.

Dzika chata – urokliwa kwatera agroturystyczna z bali drewnianych.
Dzika Chata proponuje nocleg niewielkiej 8-osobowej grupie gości. W jej wnętrzu znajdziemy antresolę z miejscami do spania, salon z kominkiem i w pełni wyposażonym aneksem kuchennym oraz łazienkę z prysznicem. Dzika Chata usytuowana jest 80 metrów od brzegów pięknego kaszubskiego jeziora, które oferuje gościom swoje kąpielisko i stanowiska do wędkowania. Na terenie obiektu znajduje się spory ogród z altaną i polem namiotowym oraz miejscem do grillowania i rozpalenia ogniska. Otoczona jest pięknymi, obfitującymi w grzyby lasami, malowniczymi trasami sprzyjającymi spacerom i wycieczkom rowerowym, a zimą przygotowywane są dla gości niezapomniane kuligi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo