Facebook Instagram Spotify

Korale, broszki, filiżanki, breloczki, poszwy na poduszki, skrzynie, skrzyneczki i szafki – a to wszystko z tradycyjnymi motywami kaszubskimi, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Takie ręcznie robione cuda podziwiać i zakupić można w Galerii i Pracowni Kaszubskiego Designu Farwa.

Wykładowca na uczelni dał swoim studentom bojowe zadanie. – Wykonajcie projekt, który będzie ciekawy i oryginalny – powiedział. Angelika Szulfer od razu wiedziała, czym zaskoczy koleżanki, kolegów i wykładowcę.

Jak mówi o sobie: – Jestem Kaszubką z dziada pradziada. Wychowałam się na małej wsi kaszubskiej. Jestem mocno związana z moim regionem, jego tradycjami i twórczością. Miłość do mojej małej ojczyzny wyrażam pędzlem, nitką i igłą.

Angelika Szulfer zaczęła zgłębiać tajniki kaszubskich ozdób i haftów, a w efekcie oprócz nowoczesnego, ale inspirowanego kulturą regionu projektu na uczelnię, powstał też pierwszy zamysł Galerii i Pracowni Kaszubskiego Designu Farwa.

W Farwie artystka czaruje kaszubskimi motywami przenosząc je nie tylko na wyroby artystyczne, ale także na przedmioty codziennego użytku czy elementy wyposażenia wnętrz. Powstaje więc odzież i obuwie (trampki kaszubskie to prawdziwy hit) ozdabiane haftami z regionu, biżuteria w kolorach charakterystycznych dla regionu czy elementy, dzięki którym w oryginalny sposób wyposażymy kuchnię czy salon.

Produkty wytwarzane w Galerii i Pracowni Kaszubskiego Designu Farwa to jednocześnie cudowna pamiątka z wizyty w tym pięknym zakątku Pomorza. – Tworzę dekoracje, pamiątki, prezenty na ślub czy inne okoliczności. Można składać też indywidualne zamówienia – wyjaśnia Angelika Szulfer. I dodaje: – Pomysły z reguły są moje, ale wiele inspiracji czerpię od ludzi i od klientów oraz podróży.

Najczęściej hafty przedstawiają tulipany, palmety, owoce granatu, margerytki, róże oraz serca w kratę. Motywy te są opatrzone drobnymi haftami wisienek, pszczółek czy chabrów. Angelika Szulfer świetnie zna różne kaszubskie hafty, a trzeba przyznać, że jest ich całkiem sporo. Sporo jest też między nimi różnic. Najstarszy haft żukowski ma tylko siedem kolorów, podczas gdy wdzydzka paleta mieści już ponad 20 barw.

Już same trampki, które kupimy w Farwie występują przynajmniej w kilku motywach – są na nich hafty kociewskie, żukowskie, wdzydzkie, wejherowskie czy puckie.

W ramach działalności Galerii i Pracowni Kaszubskiego Designu Farwa obywają się również warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych. – Podczas zajęć uczę szycia czy malowania motywów kaszubskich. Nie jest to więc tylko klasyczne malowanie. Zawsze opowiadam też kaszubskie historie, które łączą się z tematyką zajęć – mówi Angelika Szulfer.

Galeria i Pracownia Kaszubskiego Designu Farwa działa także w internecie. Na stronie www.farwa.pl znaleźć można klasyki i najnowsze propozycje Angeliki Szulfer. Oczywiście wszystko z kolorowym, przepięknym haftem kaszubskim w roli głównej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo