Facebook Instagram Spotify

Nie duże miasto z bogatą ofertą kulturalną. Nie miejscowość, która automatycznie kojarzy się ze sztuką czy rękodziełem. Spokojny, położony nad morzem, zabytkowy i nie skażony brutalną architekturą z poprzedniego (komunistycznego) okresu polskiej historii Puck stał się domem dla wyjątkowego przedsięwzięcia. Bałtyckie Centrum Rzemiosła Artystycznego i Wzornictwa Puck Projekt to inicjatywa, która skupia różne dziedziny sztuki, wzornictwa i rzemiosła artystycznego. W trzech lokalizacjach w mieście korzystać można z dobrodziejstw tego, co wytworzyć mogą nasze ręce.

– Do zrealizowania naszego projektu potrzebowaliśmy właśnie takiego miasta jak Puck. Miało być ciche, urocze, w pewien sposób magiczne. Chodziło nam o to, by zaoferować coś wyjątkowego i na szerszą skalę, a jednocześnie, by nie martwić się o konkurencję (a taka bez wątpienia byłaby w dużym mieście). Naszym marzeniem było stworzenie miejsca niszowego, gdzie mieszać się będzie sztuka i współczesne wzornictwo. Jednocześnie chcieliśmy zaoferować coś więcej – zaproponować nową formę spędzania wolnego czasu – opowiada Robert Gwiazdecki z Fundacji dla Pucka.

Puck Projekt to Pracownia Grafiki Artystycznej i Introligatorstwa położona przy ulicy 10 lutego 2, Pracownia Sztuki Glass Art Studio przy ulicy Morskiej 5 i PuckGlas, czyli Manufaktura Szkła przy Placu Wolności 29.

Odwiedzając te miejsca goście mają wyjątkową okazję, by przyjrzeć się pracy rzemieślników z bliska. Podpatrzeć można zatem w jaki sposób tworzy się litografia lub stworzyć samodzielnie witraż.

Z kolei w galerii i pracowni witrażu, biżuterii artystycznej i szkła palnikowego spotkamy małżeństwo artystów Irenę i Andrzeja Piotrowskich, którzy związani są z Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie. Prezentowane jest tu szkło artystyczne, ale zakupić można również pamiątki, które przypominać będą o wizycie w tym niezwykłym miejscu. W każdym z trzech miejsc oglądamy, ale również pracujemy – organizowane tu warsztaty i spotkania są świetną formą zapoznania się z kulturowym dziedzictwem regionu i szansą na pobudzenie kreatywności, spędzenia wolnego czasu w nietypowy sposób i stworzenia czegoś samodzielnie.

PuckGlas, czyli Manufaktura Szkła położona jest w samym centrum nadmorskiego miasteczka w kamienicy przy Starym Rynku, która liczy sobie przeszło 650 lat. Jest po gruntownym remoncie. Ponieważ znajduje się tu huta, w kamienicy zainstalowano piece do dmuchania  i obróbki szkła. Jest też miejsce na szlifiernię i grawernię. Obejrzymy tu proces obróbki szkła na zimno i na gorąco. Na piętrze wyznaczono miejsce na kosztowniejsze obiekty i wystawy czasowe. Na dole kamienicy znajduje się bistro, które dopełnia całość.

Sam projekt, w ramach którego działają wszystkie pracownie i huta, to tak naprawdę duży wabik do tego, by odwiedzić Puck. – Komercjalizujemy nasze wytwory, ale ma to nadrzędny cel – chcemy promować dziedzictwo Północnych Kaszub, które przez wielu jest już zapomniane – mówi Robert Gwiazdecki. – Chcemy sprawić, by sztuka stała się bardziej przystępna. Nasi goście widzą, jak kolejne obiekty są projektowane, tworzone i ostatecznie nadawana im jest forma. To nie jest tak, jak w galerii czy w domu aukcyjnym, gdzie dzieło już jest gotowe. My chcemy zdjąć sztukę z koturnów i sprawić, by była bardziej przystępna. Może dzięki temu zainspirujemy kogoś do stworzenia własnej kolekcji – dodaje.

W galeriach organizowane są wystawy, spotkania, wykłady o sztuce i rzemiośle oraz jego technikach, a także warsztaty zarówno indywidualne jak i grupowe.

Kontakt

pl. Wolności 29 – PuckGlas huta szkła

ul. Morska 5 (k. Rynku) – Pracownia Sztuki Glass Art Studio

ul. 10 lutego 4 – Pracownia Grafiki Artystycznej i Introligatorstwa

Puck

tel.: +48 882 846 442

email: info@puckproject.pl

www.puckproject.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo