To jedyne takie miejsce na Pomorzu. W Nowym Klinczu koło Kościerzyny działa wyjątkowa wspólnota zaangażowanych, oddanych swoim pasjom ludzi. To członkowie Wspólnoty Burego Misia. Z jednej strony to osoby niepełnosprawne, z drugiej ich opiekunowie i przyjaciele. Wszyscy chcą pracować, a efektami swojej pracy sprawiać radość innym. Dlatego powołali Osadę Burego Misia, gdzie produkują wyśmienite sery, przetwory, opiekują się zwierzętami hodowlanymi a nawet prowadzą agroturystykę.
Lokalne smaki od Burych Misiów
Dziś można powiedzieć, że Osada Burego Misia to prawdziwa machina do produkcji smakołyków. Sery, wędliny, masło, chleby, przetwory warzywne i owocowe – członkowie Wspólnoty są samowystarczalni. Po ich wyroby ustawiają się kolejki osób spragnionych zdrowych, smacznych, ekologicznych produktów.
Pod względem kulinarnym grupa znana jest w całej Polsce z pysznych, naturalnych kaszubskich serów, które skradły serce niejednego amatora mlecznych przetworów.
Lokalne sery od Burych Misiów
Bure Misie produkują kilka rodzajów sera z mleka, które dają im hodowane w Osadzie krowy.
O poranku polecają miękkie, delikatne, słodkawo-słone, idealne jako dodatki sery frisztikowe (śniadaniowe). Jadamy je w wersji bez dodatków lub ze słonecznikiem, ziołami prowansalskimi albo orzechami włoskimi.
Sery smędzone to sery zasolone, podpuszczkowe, wędzone we własnej wędzarni. Otoczone bursztynową skórką świetnie nadają się do zapiekania. Bardzo dobrze smakują z owocami i przetworami (powidła śliwkowe, żurawina), które również produkowane są przez członków Osady Burego Misia.
W serowarni w Nowym Klinczu wyrabiane są również klasyczne żółte sery. Są twarde i dojrzewają co najmniej przez miesiąc. Do wyboru mamy zdrębny ser razny, czyli typowy ser kanapkowy o lekko kwaśnym smaku, zdrębny ser leszczewi, czyli klasyczny o orzechowym, słodkim posmaku. Dla kontrastu w ofercie jest też ser ostry i długo dojrzewający (trzy miesiące). Nie brakuje również serów twarogowych: bióły kwarkowy ser (nieco kwaśny) i wiks serowy, czyli ser w formie pasty z dodatkiem oliwy z oliwek, ziół i suszonych pomidorów.
Bure Misie i ich opiekunowie, Bure Niedźwiedzie, uprawiają sami warzywa, owoce i inne rośliny. Na wiosnę porządkują otoczenie, sieją, sadzą. W przydomowym ogródku znajdziemy wszystko, co niezbędne w kuchni, jak mówią – od szczypiorku i koperku przez cebulę, buraki, marchew, pietruszkę, seler, por, kapustę, fasolę na pomidorach i papryce skończywszy.
Wiosna to także czas szczególnej troski o zwierzęta hodowlane. Owce, cielaki, konie, krowy Jersey, kury zielononóżki, pszczoły a nawet lamy – pracy przy nich jest niemało.
Z kolei jesień to czas robienia soków, przetworów, smażenia powideł, kiszenia ogórków i kapusty, suszenia ziół. W Osadzie Burego Misia praca wre cały rok.
Gospodarstwo ekologiczne w Burych Misiów
Wspólnota Burego Misia to gospodarstwo ekologiczne. Na jego terenie znajduje się oczyszczalnia ścieków zbudowana na potrzeby Wspólnoty. Woda podgrzewana jest energią pochodzącą z 16 paneli słonecznych. Same domy zaś ogrzewane są nowoczesnymi, przyjaznym środowisku piecami.
Gospodarstwo to dziś blisko 40 hektarów powierzchni. Jest tu jezioro, stawy rybne, ogród, miejsce do hodowli zwierząt oraz przestrzeń zarezerwowana dla letników. Trzeba bowiem wiedzieć, że Wspólnota prowadzi również działalność agroturystyczną. Do dyspozycji gości są trzy dwuosobowe pokoje z łazienką i tarasem z kominkiem. O wyżywienie odwiedzających dbają podopieczni, którzy za bardzo korzystną, wręcz symboliczną opłatą nakarmią i napoją gości podczas śniadania, obiadu i kolacji.
Wszelkie naturalne produkty wytworzone przez członków Osady Burego Misia nabyć można w firmowym sklepiku zwanym Kupowiszcze. A nabyć je warto nie tylko dlatego, że są pyszne, ale również dlatego, że każda wydana złotówka jest wsparciem dla tej niesamowitej organizacji.
Wspólnota Burego Misia to miejsce pełne serdeczności, dobrej, płynącej z serca energii. Podróżując po Kaszubach i będąc w okolicy Kościerzyny, warto zajrzeć do Osady, skosztować kaszubskiego sera i dać się ponieść wyjątkowej atmosferze Nowego Klincza.