Facebook Instagram Spotify

– Goście chwalą nas przede wszystkim za jakość podawanych dań i ich wyjątkowy smak. Pokazujemy, jak gotuje się na Kaszubach – opowiada Marek Hewelt, właściciel restauracji Nordowi Mol w Celbowie. To jeden z najbardziej charakterystycznych lokali na Pomorzu, który serwuje tradycyjną kuchnię Kaszub.

Ewa i Marek Hewelt restaurację Nordowi Mol prowadzą od 12 lat. Jak mówi Marek Hewelt: – Nasz główny cel to eksponowanie elementów kaszubskich. Zarówno w kulinariach jak i w wystroju i klimacie lokalu.

Po przekroczeniu progu restauracji, natychmiast przenosimy się w kolorową krainę Kaszub. Sala wypełniona drewnem, z licznymi akcentami nawiązującymi do Bałtyku, kaszubskie „duchy” zapraszające do stołu… To wyjątkowy klimat, który zachęca, by spędzić tu więcej czasu.

Kuchnią dowodzi szef Dariusz Potrykus. Jak sam mówi, kuchnię kaszubską zna od podszewki, ponieważ sam jest rodowitym Kaszubą. Gotuje tak, jak nauczyła go mama i babcia.

Goście restauracji Nordowi Mol cenią sobie to, co w klasycznej kuchni kaszubskiej najsmaczniejsze. W karcie nie brakuje zatem dań z dziczyzny, ptactwa i ryb. Dużym powodzeniem cieszy się gęsina pod wieloma postaciami. To tatar z gęsich polędwiczek, udko z gęsi confit z ziemniakami i czerwoną, zasmażaną kapustą albo pierś gęsi z sosem żurawinowym.

W menu znajdziemy również rumianą kaczuchę, czyli de facto pół kaczki pieczonej z dodatkami albo klasyczne danie wiejskie, czyli ziemniaki gniecione ze smażonym boczkiem i sadzonymi jajkami – bùlwё sztãmpóné.

Kaszubskie frykasy to również ryby – pstrąg z hodowli na rzece Redzie pieczony w maśle koperkowym albo śledź z bulwami (jabłko, ogórek kiszony, śmietana i ziemniaki).

Jak zaznacza właściciel, karta jest tak skomponowana, by zadowolić i stały klientów, i tych, którzy zaglądają tu po raz pierwszy. Sezonowo stała karta wzbogacana jest o tak zwaną wkładkę z okazjonalnymi daniami. Może to być na przykład stek z jelenia lub schab z dzika.

Wielką popularnością cieszą się ręcznie lepione pierogi. Oferta jest niezwykle bogata, bo w restauracji Nordowi Mol zjemy pierogi z gęsiny, mięsne, z dzika, z łososiem, ruskie albo z truskawkami i jagodami.

Ucztę wieńczy nalewka z aronii i wiśni, którą gospodarze częstują swoich gości.

Każdy, kto kaszubskie smaki chce zabrać ze sobą do domu, ma ku temu niepowtarzalną okazję. W obiekcie funkcjonuje sklepik z regionalnymi wyrobami. Znajdziemy tu całe bogactwo mięs i ryb. – To wszystko nasze własne produkty. Sami wędzimy ryby, produkujemy i wędzimy kiełbasy, szynki i półgęski. Sprzedajemy nasz smalec z gęsi i wieprzowy, golonkę, tradycyjny zylc kaszubski, pasztety drobiowe i wieprzowe. Jeśli chodzi o ryby, gorąco polecam śledzia opiekanego w occie – opowiada Marek Hewelt.

Teren, na którym znajduje się restauracja Nordowi Mol ciągle się powiększa. Kilka lat temu powstała chata grillowa z obszernym paleniskiem. Teraz właściciele prowadzą nowe inwestycje – to budowa sali konferencyjnej i części hotelowej z 27 pokojami.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku restauracja Nordowi Mol otrzymała tytuł Najlepszej Karczmy Przydrożnej w Polsce.

Kontakt

Celbowo 27 A, 84-100 Puck

telefon: +48 58 673 20 02

e-mail: marketing@nordowimol.pl

https://nordowidwor.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo