Takiej starówki jak Gdańsku nie znajdziecie w żadnym innym polskim mieście. Nie chodzi tylko o patriotyzm lokalny. Architektura u nas jest inna. To odzwierciedlenie silnego związku miasta z morzem, który definiuje je do dziś.
Gdańsk od zawsze był skarbem wśród polskich miast. Był pierwszym i najważniejszym portem morskim, w związku a jego znaczenie dla Królestwa Polskiego było strategiczne. W XV i XVI wieku Gdańsk przeżywał swój złoty okres. Był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej. Kwitł handel, rozwijała się architektura, bogaciło się mieszczaństwo. Rodziny patrycjuszowskie sprowadzały dzieła sztuki, rozwinęło się do dziś znane rękodzielnictwo – w tym unikatowe na skalę światową wyroby biżuterii z bursztynu. Przejawem tej świetności jest obraz „Apoteoza Gdańska”, który można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Przedstawia miasto Gdańsk jako naznaczone przez Boga, rozumianego w sposób protestancki (Gdańsk był unikatowym miastem na tle katolickiej Rzeczypospolitej, zróżnicowanym etnicznie i kulturowo) – naznaczającego miasto swoją opatrznością, ale utrzymanie prosperity uzależniającego już od mieszkańców i ich pracowitości.
Źródeł takiego rozkwitu miasta trzeba szukać w członkostwie w Hanzie. Hanz było kilka, ale ta najsilniejsza wytworzyła się wokół państw niemieckich. Ten słynny związek handlowy grupował miasta Morza Bałtyckiego, a głównym ośrodkiem była Lubeka. Gdańsk pierwotnie prawa miejskie otrzymał właśnie na prawie lubeckim. Takie miasta charakteryzowały się brakiem centralnego placu, zamiast tego długą i szeroką ulicą główną. Taką ulicą jest u nas Długa, przechodząca w Długi Targ. Skąd taki układ? To pragmatyczne rozwiązanie, które umożliwiało przejazd wozów kupieckich wprost do rzeki, gdzie następował załadunek towarów na statki. By ulice były wygodne dla wozów, także kamienice musiały być budowane w specyficzny sposób. W Gdańsku są wysokie i wąskie. Występują w rozmaitych stylach, od renesansowych, przez barokowe, klasycystyczne, na XIX-wiecznych kończąc. Historia każdej z nich jest fascynująca. Podczas odwiedzin w Gdańsku warto skusić się na spacer z przewodnikiem, który opowie szerzej o każdej z nich i powie, jak rozpoznawać elementy różnych stylów architektonicznych.
Symbolem miasta z jego bogactwem i kulturą morską stał się bursztyn. Już w czasach prehistorycznych ludy zamieszkujące dzisiejsze Pomorze zajmowały się obróbką tego surowca. W erze złotego okresu Gdańsk stał się jednym z najważniejszych ośrodków bursztynniczych na świecie. Dzisiejsze miasto kontynuuje tę tradycję. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Głównym Mieście jest spacer Bursztynową Piątą Aleją, na którą składają się uliczki pełne kramów, galerii i pracowni bursztynniczych. Historię związków Gdańska z bursztynem można obejrzeć w Muzeum Bursztynu i Muzeum Archeologicznym na wystawie „Z bursztynem przez tysiąclecia”. Bursztyn to dziś także międzynarodowy biznes – co roku w Amber Expo organizowane są Międzynarodowe Targi Bursztynu Amberif i towarzysząca im gala mody i bursztynu Amber Look, na której współcześni projektanci prezentują aktualne ujęcia tego tradycyjnego materiału, które idealnie współgrają z najnowszymi trendami w modzie.