Odwiedzając województwo pomorskie w grudniu, warto skierować swoje kroki do Gdańska – na jeden z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie.
Gdańsk oddziałuje wówczas na wszystkie zmysły: kusi zapachami pysznego jedzenia, oczarowuje nietuzinkowym rękodziełem, pozwala spotkać zwierzęta, które przemawiają ludzkim głosem, a także daje niepowtarzalną szansę polecieć saniami Mikołaja. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku został uroczyście otwarty i potrwa do 1 stycznia.
Nad Gdańskiem unoszą się zapachy świąt: imbiru, cynamonu, goździków, pomarańczy, pieczonych kasztanów oraz grzanego wina. W połączeniu z kramami, pełnymi smacznego jedzenia i artystycznego rękodzieła tworzą magiczną atmosferę. Spacerując po świątecznym miasteczku, możemy skręcić w jedną z klimatycznych uliczek: Cynamonową, Anielską albo Dzyń Dzyń. A jeżeli zgłodniejemy, wstąpmy na Plac Mniam Mniam.
Najpiękniejszy Jarmark świąteczny w Europie?
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie. Kolorowe iluminacje oraz scenografia wykonana z dbałością o detale, w połączeniu z architekturą starego miasta tworzą magiczną atmosferę. Gdański Jarmark, jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie „European Best Christmas Market 2020”, organizowanym przez European Best Destination.
Kuchnia z różnych stron świata
Jarmark świąteczny w Gdańsku to dobry czas na testowanie różnych potraw. Można tutaj spróbować kuchni polskiej w wielu odsłonach. Na kramach znajdziemy m.in: swojskie wędliny i kiełbasy, serki z polskich gór, klasyczny bigos, kaszankę, żurek, rozgrzewający barszcz, pyrę z gzikiem, wyroby z dziczyzny, miody pszczele, różne rodzaje pierogów, placki ziemniaczane oraz chrupiące pajdy z dodatkami, np. pastą z makreli lub ze śledziem po kaszubsku.
Na jarmarku znajdziemy również kuchnię międzynarodową, np. ukraińską, hiszpańską, węgierską, litewską, chińską czy tatarską. W ofercie m.in.: chińskie Baozi, migdały w karmelu, alzatyckie podpłomyki, pieczone kasztany, hiszpańskie churros, gofry na patyku czy węgierskie kurtosze. A na rozgrzanie proponujemy piwo z imbirem lub wino z goździkami i pomarańczą.
Jarmark rzemiosła i rękodzieła – artyści spotykają się w Gdańsku
Na jarmarku znajdziemy unikatowe prezenty dla siebie lub naszych bliskich. Ręcznie malowane bombki choinkowe, drewniane zabawki i figurki aniołków, ludowe szopki, wyroby skórzane, biżuteria z bursztynu i ceramika – jest w czym wybierać. Część kramów z rzemiosłem jest zlokalizowana na Targu Węglowym, ale większą ofertę znajdziemy w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku od 29 listopada do 22 grudnia.
Kiedy łoś przemawia ludzkim głosem
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku oferuje mnóstwo atrakcji. Możemy tutaj spotkać samego Mikołaja oraz jego pomocników, uczestniczyć w wielu warsztatach, zrobić pamiątkowe zdjęcie pod choinką czy pocałować się pod jemiołą. W centrum świątecznego miasteczka na Targu Węglowym stanęła 5-metrowa brama adwentowa, która kryje 24-okienka z niespodziankami. Codziennie, od 1 do 24 grudnia, o godz. 17.00 można być świadkiem odkrywania jej tajemnic.
Jedną z największych atrakcji na Targu Węglowym, która cieszy się dużym zainteresowaniem już od kilku lat jest łoś, zlokalizowany na dachu jednego z kramów. Łoś, co kilka minut przemawia do przechodniów ludzkim głosem. Opowiada dowcipy i zdradza ciekawostki o Gdańsku w kilku językach.
Nowością w tym roku jest symulator lotu saniami Mikołaja w technologii wirtualnej rzeczywistości. W towarzystwie reniferów-robotów przelecimy nad różnymi miastami, a nawet odwiedzimy kosmos. A jeżeli chcemy poczuć magię świąt ze zdwojoną siłą, wejdźmy do śnieżnej kuli na Targu Węglowym, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie wśród wirującego śniegu. Z kolei na ulicy Mariackiej, od 5 grudnia, w jednym z okien możemy podziwiać szopkę bożonarodzeniową wykonaną z bursztynu.
O wszystkich atrakcjach można przeczytać na oficjalnej stronie jarmarku: www.bozonarodzeniowy.gda.pl. Wstęp na niektóre atrakcje jest biletowany.