Facebook Instagram Spotify

Pomorski wrzesień zapowiada się wyjątkowo apetycznie. Końcówka lata, początek jesieni, wciąż przyjemne temperatury i dużo atrakcyjnych wydarzeń w naszym regionalnym kalendarzu. Będą imprezy sportowe, gastronomiczne, kulturalne oraz rekonstrukcje historyczne. Oto najciekawsze pomorskie wydarzenia, nasze top 10.

Pomorskie wydarzenia historyczne

Miłośnicy wydarzeń historycznych, już 3 września mogą zobaczyć rekonstrukcję szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, niedaleko Chojnic. To najstarsze i największe w Polsce kawaleryjne widowisko historyczno-militarne. Szarża pod Krojantami to również pokazy musztry, wyścig konny, tzw. Bieg Ułański oraz koncerty i występy artystyczne. Wstęp wolny.

15-17 września zapraszamy do Pelplina na XXII Jarmark Cysterski. Wydarzenie odbywa się na terenie dawnego opactwa cysterskiego i w swojej formie przypomina średniowieczny jarmark kupiecki. Jeżeli pragniesz poczuć klimat dawnych czasów, poczuć ducha historii, koniecznie zapisz te datę w kalendarzu. W programie m.in.: koncert poetycko-muzyczny, nocne zwiedzanie z przewodnikami Bazyliki Katedralnej, Bieg Cysterski, pieczenie prosiaka na ruszcie, gotowanie zupy kartoflanej i golców w kapuście, smażenie placków ziemniaczanych, pieczenie jabłek, zabawy i tańce średniowieczne, parada ulicami Pelplina oraz pojedynek rycerzy o „Damę Serca”. Na miejscu będą stoiska z akcesoriami średniowiecznymi i rękodzielniczymi, produkty kuchni regionalnej oraz strefa gastronomiczna. Wstęp wolny, ale niektóre wydarzenia są biletowane.

Pomorskie wydarzenia etnograficzne

W dniach 16-17 września we Wdzydzach odbędzie się festyn „Z motyką na bulwy”. Na terenie Kaszubskiego Parku Etnograficznego zaplanowano szereg atrakcji, m.in.: wykopki, degustacje potraw z ziemniaka, pokaz pracy lokomobili parowej, młócenie zboża i wyplatanie koszy z korzenia sosny oraz gry i zabawy przy ognisku. Będą również stoiska z regionalnymi produktami i rękodziełem. Wstęp na imprezę jest biletowany.

Zawsze w trzecią niedzielę września (w tym roku wypada 17 września) odbywa się Pożegnanie Lata w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Pod hasłem „Jesień pyta co lato zrobiło” albo zgodnie z myślą „Czego lipiec i sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie dosmaży” odbędzie się impreza pełna regionalnych smaków i zapachów – mieszanki świeżo zoranej ziemi, smażonych śliwek i borówek oraz wypiekanego chleba, według tradycyjnej słowińskiej receptury. To wydarzenie przeniesie nas w czasie do słowińskiej wsi przed stu lat. Pracownicy muzeum ubrani w historyczne stroje będą m.in.: szatkować i kisić kapustę, wyciskać sok z buraków na melasę, mielić zboże czy wykopywać ziemniaki. Będzie kręcenie parowozów, przędzenie na kołowrotku i wiele innych. Całości będzie przygrywał muzyczny zespół ludowy. Wstęp biletowany.

Wydarzenia wrześniowe w Trójmieście

Co to będzie za bieg! 61. Bieg Westerplatte na stałe wpisał w się w mapę ważnych wydarzeń biegowych naszego regionu. Bieg pamiętają nawet 70-letni dzisiaj Gdańszczanie. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko z powodu miejsca startu, ale również przez swoją bogatą historię. Bieg odbędzie się w niedzielę 17 września. Udział w biegu jest biletowany.

Jeżeli kochasz polskie kino, tego wydarzenia przegapić nie możesz. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się w dniach 18-23 września. To jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, która promuje naszą rodzimą kinematografie na tak dużą skalę. Warto tu być, żeby obejrzeć przedpremierowo najnowsze polskie filmy oraz zobaczyć na żywo ich twórców i obsadę. Festiwal jest biletowany.

22-24 września to czas na Dary Ziemi w gdyńskim Parku Kolibki. Tę imprezę docenią amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, powideł, miodów i serów. Można tu dobrze zjeść, ale również zaopatrzyć się w smakołyki na wynos. Wydarzenie promuje zdrowe produkty, regionalne rzemiosło i jesienną ofertę ogrodniczą. W programie m.in.: pokazy kulinarne, zabawy dla dzieci i dorosłych, ogródek dziecięcej wyobraźni oraz koncerty. Wydarzenie jest biletowane.

Pożegnanie lata na sopockim Hipodromie odbędzie się 22-24 września w mistrzowskim stylu. Rozegrane zostaną ostatnie w tym roku otwarte zawody w skokach konnych przez przeszkody. Mistrzostwa Pomorza w skokach to możliwość obcowania z końmi, kibicowania zawodnikom, spędzenia czasu na otwartej przestrzeni sopockiego Hipodromu oraz zakupienia sprzętu jeździeckiego. Na miejscu będą również food trucki. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo