Zabytkowe gdańskie uliczki wypełniły się kramami z różnych stron świata. Kupisz tu bursztyn, rękodzieło, galanterię, ubrania oraz smakołyki z różnych stron świata. Jest też uliczka pomorska, pełna regionalnych smaków i wyrobów od naszych lokalnych producentów. Warto tu przyjść, aby poczuć klimat i ducha historii. Jarmark św. Dominika trwa przez trzy tygodnie, do 13 sierpnia.
Parada na Jarmarku św. Dominika
Kolorowa parada, prowadzona przez pirata i werblistów przeszła uliczkami Gdańska. A w niej symbol Jarmarku – Karmazynowy Kogut. Obok niego dumnie kroczyli: patron kupców Złoty Hermes, Neptun, Fortuna oraz błazenki i kuglarze. Od teraz miasto oficjalnie jest otwarte dla kupców z całego świata.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 roku, co czyni go wydarzeniem wyjątkowym, przyciągającym do Gdańska miliony turystów. Ta historia wciąż żyje, a z każdym rokiem tworzą się jej kolejne rozdziały, chociażby poprzez hejnał, którego długość kompozycji odpowiada metryce wydarzenia. Każdego roku do hejnału dochodzi jedna nuta. W tym roku usłyszeliśmy dokładnie 763 nuty, zagrane przez 16 trębaczy.
Co znajdziesz na Jarmarku św. Dominika?
Na Jarmarku św. Dominika możesz kupować, smakować albo po prostu być. Samotnie lub z całą rodziną, bo jest tu również strefa dla dzieci. W tym roku przygotowano 4 stacje tematyczne: Przystanek Równość, gdzie rozmawia się o rzeczach ważnych, Przystanek Smaków, gdzie skosztujesz kuchni z różnych stron świata, Przystanek Pod Żaglami na gdańskiej Ołowiance, gdzie możesz celebrować życie w towarzystwie przyjaciół i dobrej muzyki oraz Przystanek Przygoda, stworzony dla małych odkrywców i ich rodziców. Na tym ostatnim przystanku zostawisz swoje dziecko powyżej 4 roku życia pod dobrą opieką, podczas gdy ty będziesz poszukiwać wyjątkowych skarbów wśród gdańskich kramów.
Rekomendujemy odwiedzić Uliczkę Pomorską, gdzie skosztujesz naszych lokalnych miodów, oraz nalewek z gdańskiej i kaszubskiej truskawki, jarzębiny czy suszonej śliwki. Znajdziesz tu oleje z nasion oraz długo dojrzewające sery wyrabiane według dawnych receptur, w tym wyjątkowo cenny ser żuławski. Kupisz tu regionalną porcelanę i ceramikę, ręcznie haftowane w kaszubskie wzory kołdry i poduszki, autorską biżuterię z żywicy, makramy z materiałów vintage, naturalne kosmetyki oraz ręcznie wyrabiane świece. Warto również odwiedzić Uliczkę Wileńską, gdzie znajdziesz 15 wystawców z Wilna. Spragnionych rozrywki zapraszamy m.in. na gdańską karuzelę, gdzie czas płynie w stylu retro albo na koło widokowe AmberSky, gdzie widoki zapierają dech w piersiach.