Prowadzona tutaj od trzech lat hiperbaria tlenowa przyciąga nawet pacjentów z odległej Azji, a dzięki ogromnym możliwościom klinika jest w stanie pomóc także najmłodszym pacjentom z autyzmem. Tym razem odwiedziliśmy Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia Ran w Gdańsku. Jakie efekty daje hiperbaria tlenowa i czym do Trójmiasta przyciąga gdańska placówka?
Znacznie większa wiedza na temat hiperbarii tlenowej, zarówno wśród pacjentów, jak i w środowisku medycznym, nie wzięła się znikąd. To w dużej mierze zasługa działającego od trzech lat Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia Ran w Gdańsku, które swój sukces zawdzięcza m.in. zaangażowaniu personelu medycznego, niestandardowym warunkom oraz indywidualnemu podejściu do pacjenta. 90-minutowa sesja w komorze, podczas której można posłuchać relaksacyjnej muzyki czy obejrzeć film, daje zresztą nieocenione korzyści zdrowotne.
Klinika (nie tylko) dla ludzi biznesu
HbOT, czyli tlenoterapia hiperbaryczna, polega na dostarczeniu zwiększonej ilości tlenu do tkanek oraz narządów, które tego potrzebują. Pacjent, przebywając w komorze hiperbarycznej, oddycha 100% tlenem przez maskę medyczną pod ciśnieniem. Tlen dociera do niedokrwionych tkanek, w sposób bezbolesny i bezinwazyjny wzmacniając naturalne procesy obronne i regeneracyjne. Wiele lat temu terapię stosowano głównie leczeniu zatruć tlenkiem węgla czy choroby dekompresyjnej, ale dziś lista wskazań jest znacznie dłuższa.
Hiperbaria tlenowa to wyjście naprzeciw m.in. ludziom biznesu. – Działanie HbOT zmniejsza skutki stresu i życia w napięciu. Działa zbawiennie na wypalenie zawodowe oraz depresję korporacyjną. Skraca powrót do zdrowia po operacjach chirurgicznych oraz plastycznych, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. I w tym przypadku naszymi klientkami są panie, które bardzo dbają o swój wygląd zewnętrzny i chcą w sprytny sposób wyślizgnąć się przemijającemu czasowi – mówi Marta Kołakowska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia Ran w Gdańsku.
Leczenie sportowców i terapia autyzmu w Centrum Hiperbarii Tlenowej
Pacjentami gdańskiej kliniki są również sportowcy. Jak tłumaczy Marta Kołakowska, tlenoterapia hiperbaryczna zmniejsza skutki wysiłku fizycznego, wspomaga rehabilitację po urazach, przyspiesza przebudowę tkanki kostnej i zwiększa wydolność organizmu. Wśród wskazań do tlenoterapii wymienia się również walkę z boreliozą. – Ponieważ Borrelia burgdorferi jest bakterią mikroaerofilną, czyli taką, która do życia wymaga tlenu występującego w stężeniu mniejszym niż w ziemskiej atmosferze, terapia w komorze hiperbarycznej tworzy środowisko, które okazuje się być dla tego mikroorganizmu zabójcze – dodaje Marta Kołakowska.
Od niedawna klinika, jako jedyna w Polsce, stosuje hiperbarię tlenową także u dzieci autystycznych. Terapia pobudza do pracy uśpione komórki mózgowe, poprawiając koncentrację i zdolności poznawcze najmłodszych pacjentów, jednocześnie obniżając poziom stresu i poprawiając ich jakość snu. – Oczywiście wspomagamy się wiedzą oraz pomocą naszych terapeutów, psychologów, którzy przygotowują dziecko oraz rodziców do sesji w komorze hiperbarycznej. Nasi mali pacjenci do nas wracają. Widzimy, jak bardzo się zmieniają, widzimy uśmiechniętych rodziców, a to jest dla nas najważniejsze – mówi Marta Kołakowska.
Pacjenci z Niemiec, Skandynawii i Azji
W Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia Ran w Gdańsku w parze z przygotowaniem merytorycznym lekarzy idzie nacisk na zapewnienie pacjentom swobody i poczucia bezpieczeństwa. – W komorze podczas sprężeń o bezpieczeństwo pacjenta dbają nasze pielęgniarki hiperbaryczne. Technik komory to jedyny człowiek w Polsce, który posiada takie uprawnienia oraz doświadczenie dotyczące obsługi komory hiperbarycznej. Daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa – podkreśla Marta Kołakowska. Co ważne, cały zespół kliniki biegle posługuje się dwoma lub trzema językami, dlatego klinika czuje się swobodnie także w obsłudze pacjenta zagranicznego.
Placówka ma przygotowaną specjalną ofertę dla osób z Niemiec, Skandynawii oraz z południowo-zachodniej Azji, którzy spośród pacjentów zagranicznych odwiedzają Centrum Hiperbarii Tlenowej i Leczenia Ran najczęściej. Aby umilić im pobyt nad polskim morzem, proponuje się m.in. zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem, nurkowanie, a nawet skok ze spadochronem. Pacjenci VIP w razie potrzeby mogą skorzystać z prywatnej limuzyny z własnym kierowcą, a osoby przylatujące z całą rodziną – z rozrywek dla najmłodszych.