Facebook Instagram Spotify

Żaglówki, katamarany i jachty opanowały Gdynię. To efekt corocznie organizowanych regat – Gdynia Sailing Days, podczas których żeglarze z całego świata mierzą się ze sobą w kilkunastu klasach. W tym roku regaty zyskały wyjątkowy wymiar, ponieważ obchodzimy okrągłą, 20 rocznicę tego żeglarskiego święta.

20 lat minęło, od kiedy Gdynia po raz pierwszy uroczyście rozpoczęła regaty na Bałtyku. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2000 roku i szybko zdobyła uznanie miłośników żeglarstwa w kraju i zagranicą. Dzisiaj możemy już mówić o tradycji, która przyciąga nad Zatokę Gdańską tysiące zawodników i jeszcze więcej widzów oraz miłośników żeglarstwa. A jak na prawdziwy „festiwal” przystało, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji towarzyszących, również na lądzie.

Regaty podczas Gdynia Sailing Days w Gdyni

Gdynia żeglarską stolicą Polski podczas regat Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days to największa żeglarska impreza w Polsce oraz druga, pod względem wielkości rozgrywana na Morzu Bałtyckim. Jej popularność stale rośnie, a z roku na rok organizatorzy stawiają sobie poprzeczkę coraz wyżej. W tegorocznej edycji, udział bierze niemal 1500 uczestników z ponad 30 krajów. Prestiżowy cykl regat trwa kilkanaście dni (od 21 lipca do 3 sierpnia) i odbywa się przy gdyńskiej marinie, w samym centrum miasta. Najważniejszym punktem programu tegorocznej edycji są Mistrzostwa Świata klasy 29er, ale na szczególną uwagę zasługują również Mistrzostwa Polski Seniorów w olimpijskim windsurfingu oraz zawody dla najmłodszych w klasie Optimist. Na czas imprezy, gdyńskie wody goszczą wiele utytułowanych nazwisk z całego świata, ale również młodych żeglarzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem.

Regaty Gdynia Sailing Days w centrum miasta  

Na czas regat, w Gdyni zawsze działa miasteczko zawodów, do którego każdy może wejść, aby popatrzeć na zmagania żeglarzy. Zawodnicy są doskonale widoczni dla publiczności, a gdy tylko schodzą na ląd, można się z nimi spotkać i porozmawiać. Ponadto, organizatorzy, jak co roku przygotowali wiele atrakcji towarzyszących, głównie z myślą o dzieciach, ale nie tylko. W tym roku można sprawdzić się w quizach oraz grach pamięciowych, a także skorzystać z zajęć ruchowych. Najmłodsi biorą udział w codziennych, porannych rozgrzewkach Młodego Żeglarza oraz tworzą własne zabawki z recyclingu, w tym również żaglówki i czapki marynarskie z papieru. Dorośli w tym czasie mogą napić się aromatycznej kawy, ciepłej lub mrożonej, odpoczywać na kolorowych leżakach albo skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej na Skwerze Kościuszki.

Oferta dla dzieci podczas Gdynia Sailing Days w Gdyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo