Facebook Instagram Spotify

Z jednej stron Sopot, który oficjalnie jako uzdrowisko funkcjonuje od 1999 roku, z drugiej – Ustka, która zaczęła pełnić tę rolę ponad dekadę wcześniej. Oba miasta sprawiają, że od wielu lat województwo pomorskie przyciąga nie tylko turystów, ale również kuracjuszy. Chociaż charakter uzdrowiskowy nadmorskich miejscowości spychany jest często na dalszy plan, pod względem tego, co do zaoferowania mają Ustka i Sopot, region nie ustępuje górskiej konkurencji. Nadmorskie powietrze, słoneczna pogoda, bliskość terenów zielonych, naturalne wody mineralne – m.in. te rzeczy czynią nadmorskie uzdrowiska idealnym miejscem do regeneracji organizmu, w tym złagodzenia objawów chorób układu krążenia czy kręgosłupa.

Relaks w mieście portowym – Uzdrowisko Ustka

Bliskość Słowińskiego Parku Narodowego, jedyne w Polsce ruchome wydmy wyglądem przypominające pustynie, klifowe wybrzeże, jeden z największych w Polsce portów – Ustka to częsty cel turystyczny, który w pełni pozwala korzystać z uroków wakacji nad morzem i turnusów rehabilitacyjnych jednocześnie. Sanatorium Ustka, choć statusem miasta uzdrowiskowego szczyci się od 1988 roku, cel kuracjuszy stanowiło już na początku XX wieku. Zadecydowała o tym budowa zakładu balneologicznego, a później zabiegi w podgrzewanej wodzie morskiej oferowane aż do wybuchu II wojny światowej w Domu Kuracyjnym. Funkcje uzdrowiskowe przywrócono miastu dopiero pod koniec lat 70., oficjalnie przyznając Ustce status miasta uzdrowiskowego dekadę później.

Ustka, miasto portowe na Wybrzeżu Słowińskim, to całoroczny kurort z kilkoma sanatoriami i zakładami przyrodoleczniczymi oraz dwoma letnimi kąpieliskami morskimi. Uzdrowisko szczyci się źródłami solanek chlorkowo-sodowych i jodkowych oraz własnymi złożami borowiny. Na powodzenie kuracji wpływa również duża zawartość jodu w powietrzu. Doskonałe warunki czynią uzdrowisko Ustka idealnym miejscem do leczenia chorób reumatologicznych, ortopedycznych, kardiologicznych, dróg oddechowych, endokrynologicznych i układu nerwowego.

Uzdrowisko Ustka przyciąga m.in. ośrodkiem Grand Lubicz, w którym na równi z pakietami relaksującymi prowadzone są terapie kręgosłupa. O popycie na usługi łączące rehabilitację i zabiegi SPA świadczy też przekształcenie dawniejszego sanatorium Promyk w hotel The Sun by Lubicz, który oferuje m.in. zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym masaż leczniczy, termoterapię, fizykoterapię, magnetoterapię, inhalacje i światłolecznictwo. Kuracjusze mogą oczywiście wybrać też bardziej tradycyjne Sanatorium Perła przy promenadzie czy Sanatorium Tęcza nieopodal plaży, w których swoje schorzenia zniwelują dzięki kąpielom leczniczym, akupunkturze, masażom, laseroterapii, inhalacjom, krioterapii i gimnastyce.

Z sopockiego molo na balneoterapię – Uzdrowisko Sopot

Krzywy Domek, najdłuższe drewniane molo w Europie i Monciak, czyli deptak przyciągający rzesze turystów – Sopot kusi szczególnie bliskością Gdańska i Gdyni, jednak sam ma też sporo do zaoferowania. Sopot nad Zatoką Gdańską jest odwiedzany przez turystów głównie podczas wycieczek do Trójmiasta. Nie każdy jednak wie, że to niewielkie miasto ma również charakter uzdrowiskowy. Nadmorski kurort, ze swoimi naturalnymi wodami mineralnymi i powietrzem bogatym w jod, w pełni zasługuje na to miano.

W uzdrowisku Sopot z sukcesami leczy się choroby układu krążenia, oddechowego, reumatoidalne zapalenie stawów, schorzenia kręgosłupa, niedowłady kończyn, zmiany zwyrodnieniowe stawów, osteoporozę, a także otyłość. Kuracjusze przez cały rok odwiedzają chociażby Sanatorium Uzdrowiskowe Kamienny Potok, w którym łagodzi się objawy m.in. chorób wewnętrznych, kardiologicznych, płuc, układu pokarmowego, neurologicznych, psychicznych, a także otyłości, cukrzycy i padaczki. Oprócz standardowych metod leczenia stosuje się w nim okłady borowinowe, krioterapię, inhalacje olejkowe, lecznicze kąpiele ozonowe oraz borowinowo-perełkowe.

Jeszcze bardziej kuszące jest usytuowane nad samym Bałtykiem Sanatorium Perła Sopot oferujące zabiegi w gabinetach odnowy biologicznej, gabinet fizykoterapii oraz najrozmaitsze zabiegi relaksujące i rehabilitacyjne. Osobom zainteresowanych nie tyle relaksem, co terapią wykorzystującą naturalne dobra Sopotu poleca się z kolei turnus w Sanatorium MSWiA Helios. To tutaj można się przekonać o skuteczności balneoterapii, w tym kąpieli leczniczych z solanki sopockiej, inhalacji solankowych, kąpieli kwasowęglowych czy masaży podwodnych. Balneoterapię, w połączeniu z fizykoterapią, krioterapią i kinezyterapią stosuje się również w Sanatorium Leśnik, ośrodku leczenia chorób narządu ruchu, układu krążenia, oddechowego, chorób reumatycznych, osteoporozy i otyłości.

Leczenie i rehabilitacja w wakacyjnym klimacie – nadmorskie uzdrowiska

Lata temu turnus rehabilitacyjny kojarzył się raczej z ludźmi w wieku emerytalnym, dziś, dzięki ośrodkom, jakie prowadzone są m.in. w Sopocie i Ustce, przypomina on niemalże nadmorskie wakacje w klimatach znanych z ośrodków SPA. Uzdrowiska te czerpią ze wszystkiego, co najlepsze, w pełni wykorzystując walory turystyczne, dobra naturalne i osiągnięcia medyczne, wypuszczając kuracjuszy w o niebo lepszym stanie niż ten, w którym pojawili się nad polskim Bałtykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia