Facebook Instagram Spotify

Najważniejsza na świecie wystawa bursztynu, która rokrocznie odbywa się w Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu, w tym roku wystartowała w nieco zmienionej formule. Tym razem jest o wiele spokojniej, ale jedno się nie zmieniło – podczas 27 edycji targów Amberif wciąż można zobaczyć piękną i unikatową biżuterię oraz bursztynowe dzieła sztuki z całego świata.

Niemal 240 wystawców z 13 krajów przyjechało do Gdańska, aby wziąć udział w najważniejszej i największej imprezie jubilerskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Większość z nich to producenci wyjątkowej biżuterii ze srebra i złota, ale również kamieni jubilerskich, zegarków czy innych akcesoriów modowych. To jednak nie wszystko, ponieważ na targach znajdziemy również producentów, sprzedawców oraz artystów, prezentujących bursztynowe rzeźby i obrazy. Są także przedstawiciele branży meblarskiej, proponujący nietuzinkowe aranżacje wnętrz oraz intrygująca firma Złoto Papuasów oferująca wyjątkową kolekcję dzieł sztuki plemiennej z Oceanii i Melanezji. Można również odwiedzić stanowisko Trend Book 2020, czyli prezentację wydawnictwa autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego oraz obejrzeć wystawę prac Amber Trends 2020. Ciekawostką targów jest możliwość zobaczenia owadów, zatopionych w bryłkach bursztynu.

Eksponatem, który zwrócił naszą szczególną uwagę jest bursztynowa rzeźba autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego, która przedstawia statek pasażerski RMS Titanic. Rzeźba została wpisana do Księgi Rekordów Guinness’a i jednocześnie stała się inspiracją do stworzenia nowej kategorii – największej na świecie rzeźby z bursztynu. Złocisty Titanic ma 1,532 m długości, a do jego stworzenia autor wykorzystał 40 kg wyselekcjonowanego bursztynu.

Tegoroczny program z powodu pandemii został ograniczony. Nie zabrakło jednak powitalnego Coctail Party, które odbyło się pierwszego wieczora w zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. Podczas targów zaplanowano również seminarium gemmologiczne o identyfikacji diamentów luzem i w oprawie przy pomocy urządzenia J-Screen oraz wręczenie nagród w konkursach projektowych – Amberif Design Award oraz Amberif Selection. Laureatem nagrody głównej Amberif Design Award 2020, której tematem było „Ostateczne piękno” został Marcin Tymiński.

Organizacja targów Amberif 2020 – jak większość dużych wydarzeń w dobie pandemii – stała pod znakiem zapytania. Dołożono jednak wszelkich starań, aby impreza była bezpieczna zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających. Wyjątkowo zmieniono datę, zrezygnowano z Gali Bursztynu i Mody Amber Look oraz wprowadzono szereg obostrzeń sanitarnych. Na terenie targów dostępne są środki do dezynfekcji, trzeba mieć przyłbice lub maseczkę, a przestrzeń pomiędzy wystawcami jest większa niż zazwyczaj. Ponadto, targi nie są dostępne dla publiczności. Uczestniczyć w nich mogą wyłącznie goście branżowi, zawodowo związani z branżą bursztynniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo