Amberif – największe targi bursztynu w dobie pandemii

Najważniejsza na świecie wystawa bursztynu, która rokrocznie odbywa się w Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu, w tym roku wystartowała w nieco zmienionej formule. Tym razem jest o wiele spokojniej, ale jedno się nie zmieniło – podczas 27 edycji targów Amberif wciąż można zobaczyć piękną i unikatową biżuterię oraz bursztynowe dzieła sztuki z całego świata.

Niemal 240 wystawców z 13 krajów przyjechało do Gdańska, aby wziąć udział w najważniejszej i największej imprezie jubilerskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Większość z nich to producenci wyjątkowej biżuterii ze srebra i złota, ale również kamieni jubilerskich, zegarków czy innych akcesoriów modowych. To jednak nie wszystko, ponieważ na targach znajdziemy również producentów, sprzedawców oraz artystów, prezentujących bursztynowe rzeźby i obrazy. Są także przedstawiciele branży meblarskiej, proponujący nietuzinkowe aranżacje wnętrz oraz intrygująca firma Złoto Papuasów oferująca wyjątkową kolekcję dzieł sztuki plemiennej z Oceanii i Melanezji. Można również odwiedzić stanowisko Trend Book 2020, czyli prezentację wydawnictwa autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego oraz obejrzeć wystawę prac Amber Trends 2020. Ciekawostką targów jest możliwość zobaczenia owadów, zatopionych w bryłkach bursztynu.

Amberif 2020 Targi Amberif

Eksponatem, który zwrócił naszą szczególną uwagę jest bursztynowa rzeźba autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego, która przedstawia statek pasażerski RMS Titanic. Rzeźba została wpisana do Księgi Rekordów Guinness’a i jednocześnie stała się inspiracją do stworzenia nowej kategorii – największej na świecie rzeźby z bursztynu. Złocisty Titanic ma 1,532 m długości, a do jego stworzenia autor wykorzystał 40 kg wyselekcjonowanego bursztynu.

LUK 9891 - Amberif - największe targi bursztynu w dobie pandemii LUK 9910 - Amberif - największe targi bursztynu w dobie pandemii

Tegoroczny program z powodu pandemii został ograniczony. Nie zabrakło jednak powitalnego Coctail Party, które odbyło się pierwszego wieczora w zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. Podczas targów zaplanowano również seminarium gemmologiczne o identyfikacji diamentów luzem i w oprawie przy pomocy urządzenia J-Screen oraz wręczenie nagród w konkursach projektowych – Amberif Design Award oraz Amberif Selection. Laureatem nagrody głównej Amberif Design Award 2020, której tematem było „Ostateczne piękno” został Marcin Tymiński.

LUK 9881 - Amberif - największe targi bursztynu w dobie pandemii

Organizacja targów Amberif 2020 – jak większość dużych wydarzeń w dobie pandemii – stała pod znakiem zapytania. Dołożono jednak wszelkich starań, aby impreza była bezpieczna zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających. Wyjątkowo zmieniono datę, zrezygnowano z Gali Bursztynu i Mody Amber Look oraz wprowadzono szereg obostrzeń sanitarnych. Na terenie targów dostępne są środki do dezynfekcji, trzeba mieć przyłbice lub maseczkę, a przestrzeń pomiędzy wystawcami jest większa niż zazwyczaj. Ponadto, targi nie są dostępne dla publiczności. Uczestniczyć w nich mogą wyłącznie goście branżowi, zawodowo związani z branżą bursztynniczą.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wielkość czcionki
Kontrast