Najstarsze ślady pracowni bursztynniczej w Gdańsku pochodzą z końca X wieku. Już wtedy surowiec i wyroby z bursztynem sprzedawano do innych miast na ziemiach polskich i Flandrii. Największy rozkwit twórczości artystycznej w Gdańsku, w której bursztyn stanowił główny surowiec do produkcji, przypada na XVII i XVIII wiek. W gdańskich pracowniach tworzono liczne dzieła z bursztynu na zamówienie bogatych mieszczan, szlachty, magnatów, duchowieństwa i królów polskich. Wyroby z Gdańska docierały na dwory książęce i królewskie całej Europy, były najcenniejszymi dyplomatycznymi podarunkami dla papieży, carów, sułtanów i kalifów oraz władców największych państw europejskich.
Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu, skupia ponad 70 % światowej produkcji biżuterii i wyrobów bursztynowych wyróżniających się nowoczesnymi formami i najwyższą jakością wykonania. To właśnie w Gdańsku co roku odbywają się najważniejsze w branży bursztynniczej targi Amberif i Ambermart, Forum Miast Szlaku Bursztynowego, posiedzenia i seminaria Światowej Rady Bursztynu oraz warsztaty dla zagranicznych projektantów.
Nad Motławą znajduje się także Muzeum Bursztynu, jedna z najciekawszych atrakcji muzealnych miasta. Miłośnicy sztuki zdobniczej mają również niepowtarzalną okazję spaceru „Bursztynową Piątą aleją”: ulicami Mariacką, Długą i Długi Targ oraz Długim Pobrzeżem, gdzie w kilkudziesięciu sklepach i galeriach można kupić wyjątkową biżuterię i przedmioty dekoracyjne z bursztynem. Władze miasta wspierają także Pracownię Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu realizując projekt Trendbook, który systematyzuje informacje konieczne do prognozowania trendów stylistycznych i wykorzystywania ich w projektowaniu biżuterii z bursztynem. W Gdańsku nominuje się również Ambasadora Bursztynu. Goście odwiedzający Gdańsk otrzymują od władz miasta prezenty dyplomatyczne z bursztynem. Do tej pory otrzymali je m.in. David Gilmour, Günter Grass, Jean Michel Jarre, Lura i Rod Stewart.