Gdański Teatr Szekspirowski, otwarty we wrześniu 2014 roku, to jeden z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych obiektów kultury w Polsce. Ten niepowtarzalny obiekt przyciąga do Gdańska zarówno miłośników sztuki, jak i architektury. Zdaniem wielu obserwatorów GTS to znak nowej jakości teatralnej w Polsce.
Teatr zaprojektowany został przez Renato Rizziego, jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów. Włoch nie boi się przekraczać barier, celowo łamie normy, a przez to wyznacza nowe trendy w architekturze. Taki też jest Gdański Teatr Szekspirowski. To obiekt niezwykle oryginalny, wyróżniający się na tle zabudowy miasta, a za sprawą antracytowej elewacji znacznie od niej odstający, co u niektórych odbiorców budzi mieszane uczucia.
Jednak za 80 tysiącami ręcznie formowanych antracytowych cegieł kryją się niezwykle przyjazne, nowoczesne wnętrza obiektu. Główną rolę odgrywa drewno, z którego w sali teatralnej wykonana jest zarówno podłoga, jak i galerie dla widowni. W całym budynku przeważają jasne kolory i nawiązujące do tradycji, lecz wykonane zgodnie z najnowszymi trendami w designie kształty.
Gdański Teatr Szekspirowski słynie ze swojej wielofunkcyjności. Znajdują się tu trzy sceny: elżbietańska stworzona z myślą o spektaklach szekspirowskich, tradycyjna typu włoskiego oraz scena w kształcie areny, wokół której zasiada widownia.
Co ciekawe, dzięki nowoczesnemu systemowi zapadni, scena i widownia mogą zostać wypoziomowane i stworzyć jedną, wielką przestrzeń. Dzięki tak ogromnym możliwościom scenicznym, w GTS prezentować można dzieła teatralne najróżniejszych tradycji.
Głównym wyróżnikiem konstrukcji obiektu i jego największą atrakcją jest otwierany dach. Dzięki temu wybrane spektakle mogą być grane w świetle dziennym pod gołym niebem, tak jak miało to miejsce w czasach renesansowych. Otwierany dach to potężna konstrukcja, która waży około 90 ton i ma powierzchnię 420 m kw. Mimo to otwiera się zaledwie w ciągu trzech minut. Ciekawe rozwiązanie to także mur okalający obiekt, po którym można spacerować.
Gdański Teatr Szekspirowski to pierwsza instytucja teatralna w Polce, która działa na zasadzie impresariatu. Nie ma więc stałego zespołu aktorskiego, a w przestrzeniach obiektu realizowane są zewnętrze przedsięwzięcia teatralne, muzyczne, a także różnego rodzaju imprezy (m.in. gala Amberif 2015). W czerwcu 2015 premierę miało przedstawienie „Wesołe kumoszki z Windsoru”, pierwsza w historii koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże. Spektakl grany jest przy rozsuniętym dachu, a scena zbudowana jest według klasycznych, renesansowych wytycznych (część widowni stoi pod sceną, część siedzi w lożach).
W ciągu roku GTS gości artystów z całej Polski: na gościnnych wstępach w GTS pojawili się m.in. artyści z Teatru Narodowego w Warszawie, krakowski Teatr Stu czy Wrocławski Teatr Pantomimy. Oprócz tego Gdański Teatr Szekspirowski otwarty jest dla zwiedzających. Wycieczki po GTS odbywają się z przewodnikiem, który włada zarówno językiem polskim, jak i angielskim i rosyjskim.
Skąd w Gdańsku angielska tradycja teatru szekspirowskiego? Jak się okazuje w XVI i XVII wieku do portowego miasta regularnie przybywali angielscy artyści. Sztuki Williama Szekspira prezentowali w Szkole Fechtunku, która znajdowała się w miejscu dzisiejszego GTS. Na początku lat 90. postanowiono wskrzesić artystyczne zwyczaje sprzed setek lat, dzięki czemu wyrósł Festiwal Szekspirowski, a w konsekwencji Gdański Teatr Szekspirowski.
Patronem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest książę Walii Karol, najstarszy syn panującej królowej Anglii Elżbiety II.