Nie jest znana dokładna data powstania w Słupsku organizacji zrzeszającej rzemieślników zajmujących się przerabianiem bursztynu. Wiadomo, że był to jeden z pierwszych cechów bursztynniczych na Pomorzu i powstał przed 1477 rokiem, a więc przed założeniem cechu w Gdańsku. Pierwsi bursztynnicy osiedlili się w mieście nad Słupią w 1534 roku. Jest wielce prawdopodobne, że słupski cech bursztynników powstał około 1450 roku. W tym czasie słupskich bursztynników zwyczajowo nazywano Paternostermacher (wytwórca różańców), co ewidentnie wskazuje na rodzaj produkowanych przez nich wyrobów. Z czasem słupscy rzemieślnicy zaczęli słynąć z wytwarzania bursztynowych uchwytów do noży i widelców.
Od kilku lat wizytówką miasta jest Niedźwiadek Szczęścia, którego można spotkać odwzorowania w postaci wielobarwnych figurek o różnych wzorach i motywach możemy spotkać w całym mieście! Nawiązują one między innymi do ważnych miejsc i postaci związanych ze Słupskiem. Obecnie jest ich aż 20, a część odnaleźć można dzięki dostępnej w Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku, przy ul. Starzyńskiego 8 specjalnej bezpłatnej książeczce pt. „Zdobywca słupskiego niedźwiadka” oraz z pomocą questa „Szlakiem słupskiego street-artu”.
Słupski Niedźwiadek Szczęścia to talizman szczęścia. Bursztynową figurkę znaleziono w okolicach Słupska jeszcze w XIX wieku, ale według badaczy to amulet łowcy niedźwiedzi datowany na 4000 lat. Obecnie oryginał przechowywany jest w muzeum w Stralsundzie, a wierna kopia wykonana przez słupskiego artystę wystawiona jest w Ratuszu Miejskim.