Facebook Instagram Spotify

Zachęcamy, aby w poszukiwaniu idealnego prezentu na święta, szukać wśród lokalnych projektantów i drobnych wytwórców. Po pierwsze – wspieramy wówczas mniejsze firmy w trudnych czasach, a po drugie – obdarowujemy naszych bliskich czymś wyjątkowym, co nie jest produkowane na masową skalę. Dzisiaj przyjrzeliśmy się bursztynowi, obok którego – ze względu na jego historię i walory wizualne, ciężko przejść obojętnie.

Bursztyn to kamień ponadczasowy. Niektórzy porównują go do diamentów, inni nadają funkcję talizmanu. Magiczna moc bursztynu tkwi przede wszystkim w jego historii. Bursztyn bałtycki powstał około 40 mln lat temu, więc każda jego bryłka była świadkiem przemian naszej planety na przestrzeni tysiącleci. Nic więc dziwnego, że bursztyn stał się jednym z ulubionych minerałów do pracy wśród jubilerów i twórców mody.

Jaki bursztyn wybrać pod choinkę?

Wyroby bursztynnicze można znaleźć w różnych przedziałach cenowych, od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości okazu, materiałów dodatkowych oraz ilości pracy, jaką projektant musiał włożyć w wykonanie dzieła. Jeżeli chcemy obejrzeć biżuterię z bliska, polecamy wybrać się na spacer do Gdańska. Poruszając się w okolicach Długiego Targu, na każdym kroku odnajdziemy małe manufaktury i bursztynników, sprzedających swoje wyroby. Niektóre ze sklepów posiadają sklepy internetowe, gdzie bez wychodzenia z domu możemy zamówić bursztynowe prezenty na święta.

Ostrowski Design – ostrowskidesign.pl

O Jacku Ostrowskim, projektancie biżuterii z Gdańska pisaliśmy wcześniej na łamach naszego portalu. Ostrowski pracuje w różnych materiałach – głównie w złocie i srebrze, dodając do nich kryształy, kolorowy akryl oraz bursztyn. Jak sam chętnie podkreśla – to właśnie bursztyn bałtycki jest jego ulubionym materiałem do pracy. W ofercie sklepu internetowego znajdziemy m.in. naszyjnik i pierścionek z kolekcji 4Wave z bursztynem oraz pierścionki JoyLineSw ze złocistą bryłką. Aby dokładnie obejrzeć asortyment z bliska, warto odwiedzić niewielką pracownię Jacka Ostrowskiego w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Do Studzienki 3/1.

Patrycja Brendler – patrycjabrendler.pl

Patrycja to projektantka ekskluzywnej biżuterii z Trójmiasta, która od kilku lat rozwija autorską markę artystyczną. Do swoich projektów używa przede wszystkim naturalnych kamieni, wierząc w ich magiczną moc. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza biorąc pod uwagę kolekcję „Magic of stones”, gdzie znajdziemy projekty, w których pierwszoplanową rolę gra bursztyn, w połączeniu ze srebrem, złotem lub innymi kamieniami. W ofercie znajdują się bursztynowe bransoletki oraz naszyjniki, które dodadzą szyku i blasku naszym bliskim.

Filimoniuk Design – filimoniuk.shop.pl

Marka Filimoniuk Design istnieje od 2012 roku. Założycielką i projektantką jest Alina Filimoniuk, która uczęszczała do Pracowni Biżuterii prof. Sławomira Fijałkowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Styl Aliny jest bardzo charakterystyczny, z jednej strony minimalistyczny, a z drugiej – kanciasty i drapieżny. Bursztyn najchętniej łączy ze srebrem, co daje piękny efekt podświetlenia, ale nie boi się też innych kombinacji. Każdy materiał współpracuje z bursztynem zupełnie inaczej, co Filimoniuk chętnie wykorzystuje w swoich projektach. W ofercie Filimoniuk Design znajdziemy pierścionki, kolczyki i naszyjniki z bursztynem, zamknięte w ciekawych, geometrycznych kształtach, które sprawią radość miłośniczkom nietuzinkowej biżuterii.

Szews – szews.pl

Ta pracownia złotnicza działa nieprzerwanie od 1987 roku. Założycielem firmy jest Janusz Szews, który od 42 lat związany jest z branżą jubilerską. Dzisiaj, właścicielką i projektantką w rodzinnym biznesie jest Agnieszka Szews, która doświadczenia nabierała od najmłodszych lat, najpierw obserwując rodziców, a następnie pomagając im przy pracy. W ofercie znajdziemy m.in. obrączki, pierścionki, naszyjniki, zawieszki i bransoletki wykonane z różnych materiałów, m.in. z pereł, szmaragdów czy brylantów. W asortymencie znajduje się również bardzo interesujący naszyjnik „Bursztynowa Kula”. Jest wykonany z 14-karatowego złota, a w jego centrum znajduje się błyszcząca bryłka bursztynu. Ten ekskluzywny dodatek będzie błyszczał na tle każdej stylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo