Idealny prezent pod choinkę? Postaw na rękodzieło z bursztynu

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
04.12.2020

Zachęcamy, aby w poszukiwaniu idealnego prezentu na święta, szukać wśród lokalnych projektantów i drobnych wytwórców. Po pierwsze – wspieramy wówczas mniejsze firmy w trudnych czasach, a po drugie – obdarowujemy naszych bliskich czymś wyjątkowym, co nie jest produkowane na masową skalę. Dzisiaj przyjrzeliśmy się bursztynowi, obok którego – ze względu na jego historię i walory wizualne, ciężko przejść obojętnie.

Biżuteria z bursztynu u loklanych twórcówBiżuteria z bursztynu u loklanych twórcówNaszyjnik z bursztynu u loklanych twórców

Bursztyn to kamień ponadczasowy. Niektórzy porównują go do diamentów, inni nadają funkcję talizmanu. Magiczna moc bursztynu tkwi przede wszystkim w jego historii. Bursztyn bałtycki powstał około 40 mln lat temu, więc każda jego bryłka była świadkiem przemian naszej planety na przestrzeni tysiącleci. Nic więc dziwnego, że bursztyn stał się jednym z ulubionych minerałów do pracy wśród jubilerów i twórców mody.

Jaki bursztyn wybrać pod choinkę?

Wyroby bursztynnicze można znaleźć w różnych przedziałach cenowych, od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości okazu, materiałów dodatkowych oraz ilości pracy, jaką projektant musiał włożyć w wykonanie dzieła. Jeżeli chcemy obejrzeć biżuterię z bliska, polecamy wybrać się na spacer do Gdańska. Poruszając się w okolicach Długiego Targu, na każdym kroku odnajdziemy małe manufaktury i bursztynników, sprzedających swoje wyroby. Niektóre ze sklepów posiadają sklepy internetowe, gdzie bez wychodzenia z domu możemy zamówić bursztynowe prezenty na święta.

Bursztyn najlepszy prezent pod choinkębursztyn 34 - Idealny prezent pod choinkę? Postaw na rękodzieło z bursztynu

Ostrowski Design – ostrowskidesign.pl

O Jacku Ostrowskim, projektancie biżuterii z Gdańska pisaliśmy wcześniej na łamach naszego portalu. Ostrowski pracuje w różnych materiałach – głównie w złocie i srebrze, dodając do nich kryształy, kolorowy akryl oraz bursztyn. Jak sam chętnie podkreśla – to właśnie bursztyn bałtycki jest jego ulubionym materiałem do pracy. W ofercie sklepu internetowego znajdziemy m.in. naszyjnik i pierścionek z kolekcji 4Wave z bursztynem oraz pierścionki JoyLineSw ze złocistą bryłką. Aby dokładnie obejrzeć asortyment z bliska, warto odwiedzić niewielką pracownię Jacka Ostrowskiego w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Do Studzienki 3/1.

Bursztyn z Ostrowski DesignWyroby z bursztynu w Ostrowski Designbursztyn 33 - Idealny prezent pod choinkę? Postaw na rękodzieło z bursztynu

Patrycja Brendler – patrycjabrendler.pl

Patrycja to projektantka ekskluzywnej biżuterii z Trójmiasta, która od kilku lat rozwija autorską markę artystyczną. Do swoich projektów używa przede wszystkim naturalnych kamieni, wierząc w ich magiczną moc. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza biorąc pod uwagę kolekcję „Magic of stones”, gdzie znajdziemy projekty, w których pierwszoplanową rolę gra bursztyn, w połączeniu ze srebrem, złotem lub innymi kamieniami. W ofercie znajdują się bursztynowe bransoletki oraz naszyjniki, które dodadzą szyku i blasku naszym bliskim.

Filimoniuk Design – filimoniuk.shop.pl

Marka Filimoniuk Design istnieje od 2012 roku. Założycielką i projektantką jest Alina Filimoniuk, która uczęszczała do Pracowni Biżuterii prof. Sławomira Fijałkowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Styl Aliny jest bardzo charakterystyczny, z jednej strony minimalistyczny, a z drugiej – kanciasty i drapieżny. Bursztyn najchętniej łączy ze srebrem, co daje piękny efekt podświetlenia, ale nie boi się też innych kombinacji. Każdy materiał współpracuje z bursztynem zupełnie inaczej, co Filimoniuk chętnie wykorzystuje w swoich projektach. W ofercie Filimoniuk Design znajdziemy pierścionki, kolczyki i naszyjniki z bursztynem, zamknięte w ciekawych, geometrycznych kształtach, które sprawią radość miłośniczkom nietuzinkowej biżuterii.

Szews – szews.pl

Ta pracownia złotnicza działa nieprzerwanie od 1987 roku. Założycielem firmy jest Janusz Szews, który od 42 lat związany jest z branżą jubilerską. Dzisiaj, właścicielką i projektantką w rodzinnym biznesie jest Agnieszka Szews, która doświadczenia nabierała od najmłodszych lat, najpierw obserwując rodziców, a następnie pomagając im przy pracy. W ofercie znajdziemy m.in. obrączki, pierścionki, naszyjniki, zawieszki i bransoletki wykonane z różnych materiałów, m.in. z pereł, szmaragdów czy brylantów. W asortymencie znajduje się również bardzo interesujący naszyjnik „Bursztynowa Kula”. Jest wykonany z 14-karatowego złota, a w jego centrum znajduje się błyszcząca bryłka bursztynu. Ten ekskluzywny dodatek będzie błyszczał na tle każdej stylizacji.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast