Facebook Instagram Spotify

W niezwykle urokliwej nadmorskiej miejscowości Stegna powstało pierwsze w Polsce prywatne muzeum bursztynu. Jego twórcą i właścicielem jest pan Wojciech Głodzik, doświadczony bursztynnik i prawdziwy miłośnik bursztynowych kształtów stworzonych przez naturę. Pasje te zaowocowały powstaniem unikatowej ekspozycji Muzeum Bursztynu. Na wystawie zaprezentowane są najciekawsze eksponaty brył bursztynu i inkluzji. Pochodzą one z prywatnych zbiorów właściciela, który tworzy kolekcję już ponad piętnaście lat. Zgromadzone przez siebie eksponaty postanowił udostępnić szerszej publiczności i umieścił je w nowo wybudowanym obiekcie – rekonstrukcji żuławskiego domu podcieniowego w Stegnie. Miejsce ekspozycji jest nieprzypadkowe, bowiem, oprócz bursztynu, pasją właściciela Muzeum jest właśnie architektura żuławskich domów podcieniowych.

Unikalne eksponaty Muzeum Bursztynu w Stegnach

Wchodząc do budynku okolonym podcieniami wejściem, znajdziemy się w połyskujących złotym bursztynem wnętrzach muzeum. W Muzeum Bursztynu zwiedzający mogą: obejrzeć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz uwięzionych w nich owadów i roślin, zobaczyć drzewo ociekające bursztynem, ślad zwierzęcej łapy, zatopioną w bursztynie igłę sosnową, bursztynowy odcisk kory drzewa sprzed 50 mln lat.

Opowieści doświadczonego bursztynnika

Rozmiłowany w bursztynowych blaskach właściciel muzeum z wielką, właściwą sobie pasją i zaangażowaniem prezentuje swoje zbiory i opowiada zwiedzającym o początkach bursztynnictwa oraz odkrywa przed nimi historię zaginionej podczas II wojny światowej Bursztynowej Komnaty. Czerpiąc ze swojego zawodowego doświadczenia rozbudza ciekawość i praktyczną wiedzę swoich gości, nauczając sposobów odróżniania naturalnego bursztynu od falsyfikatów.

Galeria sztuki bursztyniarskiej

Po prawej stronie budynku Muzeum mieści się niezwykła galeria, eksponująca przepięknie wykonaną biżuterię i inne wyroby stworzone z bursztynowych bryłek. Obfitość prezentowanej tu kolekcji jest wspaniałym dopełnieniem okazów muzealnych. Prezentowany w galerii zbiór podkreśla niezwykłość bursztynowego materiału i ukazuje możliwości jego wykorzystania w sztuce bursztyniarskiej.

Kontakt

ul. Gdańska 64, Stegna

tel.: +48 55 247 85 75

e-mail: wojciech.glodzik@gmail.com

www.bursztynowakomnata.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia