Facebook Instagram Spotify

Obrazy, które poruszają duszę i oddają muśnięty nadmorską bryzą klimat ozdobiły ściany Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie. Nie na długo, bowiem z pewnością szybko znajdą nowych właścicieli. Wernisaż drugiego ogólnopolskiego pleneru malarskiego „Nowy Horyzont” za nami.

Ustka i Swołowo to pomorskie miejscowości, które od lat fascynują polskich i światowych artystów. Wcale nas to nie dziwi, bo klimat tych miejsc potrafi oczarować największych sceptyków. Ustka to przecież jeden z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów, gdzie piasek jest nieskazitelnie biały, a Swołowo to serce bajkowej Krainy w Kratę.

Nowy Horyzont w Swołowie

Pierwszy plener odbył się w kwietniu i połączył czterech artystów. Ten majowy zaowocował pracami siedemnastu, co pozwoliło wypełnić niemal cały parter Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie. Wernisaż połączył malarzy i miłośników sztuki. Towarzyszyła im oprawa muzyczna, szampan oraz przekąski. Goście i artyści mogli w niezobowiązującej atmosferze obcować ze sztuką i chłonąć piękno Swołowa. Tak bardzo spodobała nam się forma wydarzenia, że z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Swołowo, czyli Stolica Krainy w Kratę to miejsce niezwykłe. Mała wieś na Pomorzu Środkowym olśniewa nie tylko baśniowym klimatem, gdzie czarno-biała krata przeplata się z sielskimi krajobrazami, ale również zaprasza nas do świata z XIX i początków XX wieku. Miłośnicy miejsc z klimatem oraz pasjonaci historii będą zachwyceni! W Swołowie znajduje się aż 70 obiektów o tradycyjnej konstrukcji ryglowej ze smołowanymi belkami i bielonymi wypełnieniami. W jednym z obiektów mieści się Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, do którego odwiedzin gorąco zachęcamy. Warto się tu zatrzymać na dłużej, najlepiej w jednej z czarno-białych chat, żeby chłonąć tę niezwykłą atmosferę nie tylko przez kilka godzin. Od magicznych poranków, aż po ciemną noc. Swołowo to oczywiście serce Krainy w Kratę, ale ta charakterystyczna zabudowa rozciąga się na przestrzeni około 50 kilometrów szerokości i 80 kilometrów długości. Długi spacer szlakiem kraciastych chat jak najbardziej wskazany. A jeżeli poczujecie, że to już czas, aby zjeść dobry obiad lub kolację, polecamy restaurację Dym Na Wodzie w oddalonym około 15 minut jazdy samochodem Słupsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo