Słupsk

Nie jest znana dokładna data powstania w Słupsku organizacji zrzeszającej rzemieślników zajmujących się przerabianiem bursztynu. Wiadomo, że był to jeden z pierwszych cechów bursztynniczych na Pomorzu i powstał przed 1477 rokiem, a więc przed założeniem cechu w Gdańsku. Pierwsi bursztynnicy osiedlili się w mieście nad Słupią w 1534 roku. Jest wielce prawdopodobne, że słupski cech bursztynników powstał około 1450 roku. W tym czasie słupskich bursztynników zwyczajowo nazywano Paternostermacher (wytwórca różańców), co ewidentnie wskazuje na rodzaj produkowanych przez nich wyrobów. Z czasem słupscy rzemieślnicy zaczęli słynąć z wytwarzania bursztynowych uchwytów do noży i widelców.

Od kilku lat wizytówką miasta jest Niedźwiadek Szczęścia, którego można spotkać w sezonie turystycznym przed ratuszem w postaci maskotki rozdającej dzieciom cukierki. Obecnie APR „Ziemia Słupska”, spółka promująca miasto i powiat słupski, wprowadza na rynek bursztynowe ozdoby z podobizną niedźwiedzia – repliki talizmanu o różnych wielkościach, biżuterię, ozdoby i przedmioty użytkowe. Słupski Niedźwiadek Szczęścia to talizman szczęścia. Bursztynową figurkę znaleziono w okolicach Słupska jeszcze w XIX wieku, ale według badaczy to amulet łowcy niedźwiedzi datowany na 6 000 lat. Obecnie oryginał przechowywany jest w muzeum w Stralsundzie, a wierna kopia wykonana przez słupskiego artystę wystawiona jest w Ratuszu Miejskim.

Słupsk niedźwiadek

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast