Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionu

Regionalna, tradycyjna, tworzona zgodnie z przepisami zapisanymi niegdyś przez rodowitych mieszkańców Kaszub – taka jest kuchnia, której skosztować można w restauracji Stary Browar w Kościerzynie. To jedno z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w regionie, gdzie w karcie prym wiodą kaszubskie dania.

LUK 2494 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionuLUK 2491 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionuLUK 2489 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionu

Restauracja Stary Browar Kościerzyna od lat wymieniana jest jako jedna z najbardziej cenionych na Pomorzu. Właściciele obiektu razem z szefem kuchni od zawsze dbali o to, by marka najlepszej kaszubskiej restauracji została utrzymana.

LUK 2568 1 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionu

Dziś kulinariami w Starym Browarze Kościerzyna zarządza Adam Łojek. To szef kuchni z 30-letnim doświadczeniem w gastronomii. Świetnie zna dania kuchni europejskiej (włoska, grecka, portugalska, hiszpańska) i oczywiście polskiej – śląskiej, mazurskiej czy mazowieckiej.

– Kuchnia kaszubska mnie fascynuje – opowiada szef Adam Łojek. – Poznałem już wiele rodzajów kuchni polskiej i europejskiej, ale kuchnia kaszubska to dla mnie ciągle nieodkryty ląd. Jak się okazuje, Kaszuby kulinarnie mają bardzo dużo do powiedzenia. Bardzo mnie to zaciekawiło. Mimo lat doświadczeń, chcę się uczyć tej kuchni i zgłębiać jej tajniki – dodaje.

W restauracji Stary Browar Kościerzyna serwowane są dania kaszubskie z elementami fusion. Goście mogą spodziewać się zatem klasyki, która wzbogacana jest nowoczesnymi akcentami. Takim przykładem jest tradycyjna zupa piwna. Jej bazą jest naturalne piwo produkowane na miejscu, ale szef Łojek okrasza polewkę jajkiem, kurczakiem, papryczką chili i grzankami.

LUK 2526 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionu

Przystawka to klasyczny kaszubski wek, czyli galareta z żołądkami z indyka, ozorami wieprzowymi i golonką wieprzową zamknięta w słoiku. Mięso gotowane jest w rosole, który następnie wykorzystywany jest do zrobienia rzeczonej galarety. Zylc, bo tak nazywa się to danie, polewany jest octem i podawany z ciemnym pieczywem z lokalnej piekarni.

LUK 2506 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionuLUK 2504 1 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionu

Propozycją dania głównego jest dorsz pieczony w piecu. Ryba ma wyjątkowy smak ze względu na dodatek – masło śliwkowe. – Sami przygotowujemy specjalną masę. To śliwka suszona utarta z masłem. Całą potrawę podajemy z klasyczną, kaszubską zapiekaną babką, czyli grucholcem – wyjaśnia Adam Łojek.

LUK 2550 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionuLUK 2538 1 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionu

Mimo faktu, że w Starym Browarze Kościerzyna gotuje się według prawideł klasycznej kuchni kaszubskiej, niewiele jest tu dań smażonych. Wyjątkiem jest tradycyjny kotlet schabowy, który smażony jest na smalcu.

Jak sama nazwa wskazuje, kościerski lokal to także browar. Jak wyjaśnia Magdalena Wysiecka: – Obecnie w Starym Browarze produkujemy osiem rodzajów piwa: Lager, Ciemna 10, Red Lager, Pszeniczne, Feelemon, Aipa, Ipa, Pils. W najbliższym czasie wprowadzimy dziewiąty rodzaj piwa. Będzie to piwo bezalkoholowe 0%, które zadowoli kierowców odwiedzających nasz obiekt.

LUK 2584 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionuLUK 2581 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionuLUK 2489 - Stary Browar w Kościerzynie: kuchnia kaszubska z samego serca regionu

Zatem, kosztując klasycznych dań szefa kuchni, koniecznie należy spróbować produkowanego tu piwa. Szczególnie, że w Starym Browarze Kościerzyna piwo warzone jest na wodzie z własnego ujęcia, tradycyjnymi metodami z tzw. pełnego chmielu, czyli całej sprasowanej szyszki. Wyjątkowe walory bursztynowego trunku docenią nie tylko wytrawni piwosze.

 

Kontakt:

ul. Słodowa 3, 83 – 400 Kościerzyna

tel.: + 48 58 680 07 75

e-mail: biuro@starybrowarkoscierzyna.pl

www.starybrowarkoscierzyna.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast