Facebook Instagram Spotify

Ciężko przejść obojętnie wobec świeżo palonej kawy. Ten zapach i smak jest nieporównywalny z niczym innym. Pobudza zmysły i sprawia, że chcemy wracać po więcej. W czym tkwi sekret dobrej kawy? Czy można taką wypić również w domu? I gdzie w Trójmieście znajdziemy rzemieślnicze palarnie kawy?

Dobra kawa, czyli jaka? Każdy z nas ma inne preferencje smakowe, jedni wybiorą tę o lekko cytrusowym aromacie, wybór innych padnie na orzechowe nuty. Abstrahując od smaku, dobra kawa to taka, której picie sprawia nam przyjemność, a jeżeli jeszcze aromat pobudza wszystkie nasze zmysły i kryje się za nią jakaś historia – mamy połączenie idealne.

– Świadome picie kawy, to picie kawy dobrej jakości. Świeżo wypalona kawa jest nieporównywalnie lepsza niż ta, która długimi miesiącami leży na półkach sklepowych – traci ona zapach, smak, jest zwykła, bez efektu wow – mówi Jagoda Witkowska, roaster w Palarni Kawy Mitte w Gdańsku.

Na czym właściwie polega wypalanie kawy? Najpierw ziarna są zbierane na plantacjach, a następnie w surowej formie trafiają do palarni, gdzie są wypalane w specjalnym piecu. Ziarna świeżo zebrane nie mają w sobie tak bogatego aromatu, zyskują go dopiero w procesie wypalania, dlatego tak ważne jest, aby nad tym procesem czuwał doświadczony roaster, który potrafi wydobyć z nich to, co najlepsze. Jakie trójmiejskie palarnie kawy warto odwiedzić?

Mitte Cafe – mała palarnia kawy w Gdańsku

W sercu Gdańska znajduje się niewielka kawiarnia, która wewnątrz skrywa rzeczy wielkie. Właściciel Mitte Cafe, Marcin Potkański przeszedł długą drogę, od własnej agencji reklamowej, poprzez poszukiwanie siebie na plantacji kawy w Indonezji, aż po własną rzemieślniczą palarnię kawy. Mitte Cafe to miejsce, gdzie zjesz pyszne kanapki, napijesz się aromatycznej, świeżo palonej kawy oraz kupisz ziarna na wynos. Zanim kawa od Mitte trafi do naszej filiżanki musi przejść długą drogę, która zaczyna się na plantacji, np. w Indonezji.

– Wszystko zaczyna się od plantacji, to tam kawa ma swój początek. W odróżnieniu od komercyjnych palarni sprowadzamy kawę wysokogatunkową, która została starannie wyselekcjonowana przez farmerów. To oni dbają oni o to, by do filiżanek naszych klientów trafiały tylko takie ziarna kawy, które są wolne od wszelkich defektów i zanieczyszczeń. Z racji tego, że jesteśmy rzemieślniczą palarnią, palimy kawę w mniejszych ilościach, przez co każdorazowo podchodzimy do tego zadania z ogromnym zaangażowaniem. Kawa jakości speciality jest bogata we wszelkie walory smakowe i właśnie to chcemy uzyskać poprzez dobry wypał – mówi Jagoda Witkowska, roaster w Palarni Kawy Mitte w Gdańsku.

Cafe Ina – gdy marzenia się spełniają

Mała firma z wielkimi marzeniami – tak o sobie piszą właściciele Cafe Ina. I jest w tym wiele prawdy, bowiem Cafe Ina od małego biznesu przeistoczyła się w prężnie działającą palarnię kawy, która dostarcza aromatyczne ziarna do wielu restauracji i hoteli w całej Polsce. Mimo dużego rozwoju, kawa wciąż jest tutaj prażona przez roastmastera w tradycyjnym piecu bębnowym i pakowana ręcznie z zachowaniem zasad zero waste. W ofercie Cafe Ina znajdziemy ziarna całego globu, wyprodukowane w: Angoli, Brazylii, Etiopii, Indiach, Kenii czy Meksyku, a także te z Nikaragui o niskiej kwasowości, z nutami czekolady oraz karmelu. Tutaj każdy smakosz kawy znajdzie coś dla siebie.

– Różnice między między kawą rzemieślniczą, a przemysłową wynikają przede wszystkim z zaangażowania ludzi w proces produkcji oraz fakt, że dla rzemieślniczych palarni kawy jakość jest ważniejsza niż czas potrzebny do jej wyprodukowania. W przypadku kawy przemysłowej rola człowieka jest minimalna, a cała produkcja prowadzona jest masowo i szybko. Nie ma tu miejsca na indywidualne podejście, które jest tak ważne w przypadku kaw rzemieślniczych. Małe i średnie palarnie kawy, dużą wagę przykładają do jakości zielonej kawy oraz dbają, aby proces prażenia, jej przechowywanie oraz pakowania był optymalny. Kupując w rzemieślniczej palarni kawy, dostajemy gwarancję świeżości, mamy także wpływ na stopień palenia czy stopień zmielenia kawy – mówi Magdalena Kiełpińska, odpowiadająca za marketing w Cafe Ina.

Nieczapla Coffee Roasters – misja: dobra kawa

Gdańsk Wrzeszcz i słynna ul. Wajdeloty. Tutaj znajduje się kilka dobrych miejsc, serwujących smaczne jedzenie i nie tylko. Przy rondzie, tuż obok sklepu zielarskiego znajdziemy niewielką palarnie kawy, której aromat czuć jeszcze przed wejściem do środka. Nic dziwnego, w końcu nad jej ziarnami pracuje dwuosobowy team diagnostyczny, który z wykorzystaniem wszystkich zmysłów opracowuje rozwiązania idealne.

– Przekraczając drzwi lokalnej palarni czekają na ciebie świeżo wypalone ziarna, bez zalegającej goryczy, niearomatyzowane, wyszukane w drodze wielu prób sensorycznych, w palecie smaków i aromatów kwiatowych, owocowych, czekoladowych, orzechowych i słodkich. Dedykowane do ekspresów, kawiarek i alternatywnych sposobów parzenia. Do ciebie należy wybór co ci smakuje, resztą zajmiemy się my – przekonuje Patryk Szczypior, właściciel Nieczapla Coffee Roasters.

Minimalistyczne etykiety skrywają bogactwo smaków i aromatów. W ofercie Nieczapli  znajdziemy m.in. kawę z wyraźną nutą maliny albo jabłka i żurawiny, a także brzoskwiniowo-jaśminową.

Flemming Cafe – gdańska palarnia kawy

Flemming Cafe to kolejny przykład palarni, która do całego procesu podchodzi bardzo świadomie, z pełnym zaangażowaniem. Historia tego miejsca zaczyna się w 2008 roku od małej, bębnowej palarki do kawy sprowadzonej do niewielkiego pomieszczenia w sercu Gdańska. Dzisiaj, Flemming Cafe znajduje się na skraju Parku Oliwskiego i oferuje wszystko to, co w kawie najlepsze.

– Lubimy myśleć o kawie, jak o dialogu. Jako Palarnia Kawy, jesteśmy zaangażowani w swego rodzaju triadę – tłumaczymy język kawy, na potrzeby naszych klientów. Surowe ziarno kryje w sobie całą historię: począwszy od zaangażowania z jakim plantator dba o kawową roślinę, poprzez metody zbiorów i obróbki, aż po jej transport. Nasze doświadczenie pozwala nam na wybór wysokiej klasy zielonych ziaren oraz dobór odpowiedniego stopnia palenia, które umożliwia najlepsze wyeksponowanie walorów kawy – mówi Mateusz Szymański, właściciel Flemming Cafe.

W ofercie Flemming Cafe znajdziemy m.in. kawę „Oliwską” o posmaku wytrawnej czekolady z nutami orzechów i kakao, zwieńczoną miodową słodyczą, a także „Starogdańską”, nawiązującą do XIX-wiecznych tradycji palenia kawy w Gdańsku.

Kawana – trójmiejskie palarnie kawy speciality

W swojej ofercie mają kilkanaście rodzajów kaw ze starannie wyselekcjonowanych plantacji. Wszystkie bardzo aromatyczne i godne polecenia. W ofercie znajdują się zarówno kompozycje o czekoladowo-orzechowych nutach, jak i te, gdzie na pierwszy plan wybija się czarna porzeczka albo… słodziutkie wiśnie w syropie. Zespół Kawany czuwa nad procesem produkcji tych dobroci od początku do końca. A o kawie wie najprawdopodobniej wszystko, dlatego też prowadzi kawowe szkolenia.

–  Do kawy podchodzimy emocjonalnie, jest taką naszą przyjaciółką, określamy ją przecież często mianem „moja”. Moja kawka, moja kawusia, bez mojej kawy nie funkcjonuję. Już teraz w prawie każdym mniejszym i większym mieście znajdziesz dobrą palarnię. W Trójmieście jest ich kilka. Powodzenia w poszukiwaniach i do zobaczenia przy pysznej kawie – mówi Beata, specjalista e-commerce w non.

Skład kawy – palarnia kawy z Trójmiasta

W poszukiwaniu dobrej kawy warto swoje kroki skierować do Składu kawy, w skład której wchodzi… ekipa trzech zafascynowanych kawą mężczyzn. Piotr, Łukasz i Rafał odpowiadają za jakość ziaren oraz za wydobywane z nich aromaty. Jak sami chętnie podkreślają  – kawa to dobro, misja oraz przestrzeń w której nie ma kompromisów. Po prostu #dobrakawamusibyc. My się z tym oczywiście zgadzamy.

Przede wszystkim stawiamy na jakość. Wysokiej jakości ziarna to podstawa. Kolejne elementy to dobra woda, odpowiedni sprzęt, trochę umiejętności i ogrom pasji – mówi Rafał Olszewski – roaster w palarni Skład kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo