Facebook Instagram Spotify

Folwark Jackowo to miejsce, gdzie technologia odchodzi na dalszy plan, a pierwsze skrzypce gra natura. Gdzie zamiast głośnej muzyki usłyszymy szum drzew i cykanie świerszczy, a najlepszą telewizją jest podglądanie zwierząt gospodarskich na żywo. Folwark Jackowo to ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne w województwie pomorskim otwarte dla wszystkich, którzy oczekują… prawdy i świętego spokoju.

Jeśli szukasz idealnego miejsca na odpoczynek nad morzem, bez zgiełku, tłumów, w sielskiej scenerii, odkryj dworek i ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne Folwark Jackowo. Tu historia i natura wiodą spokojne życie, nie spiesząc się i nie ścigając z teraźniejszością.

Folwark Jackowo leży nad Morzem Bałtyckim, pomiędzy Białogórą a Łebą. To wyjątkowe miejsce – z duszą i sercem, prowadzone przez dwie gospodynie: Nicole Swinarską i jej mamę, Annę Mazus. Niemal zawsze witają swoich gości, a następnie subtelnie towarzyszą im podczas pobytu. Dzięki temu, w Folwarku Jackowo panuje ciepła i rodzinna atmosfera.

Osada kaszubska z późnobarokowym dworem – Folwark Jackowo

Zanim poznasz współczesny obraz wyjątkowego Folwarku Jackowo, z urządzonymi ze smakiem pokojami przy szklarni, aromatyczną kuchnią, serwującą dania z certyfikowanego ekologicznego gospodarstwa oraz agroturystyką Nicole, warto wspomnieć o historii, która kryje się za późnobarokowym dworkiem. Jak powstawał klimat Folwarku Jackowo?

Pierwsza wzmianka o Jackowie pochodzi z 1377 roku. Jackowscy to znacząca i zamożna rodzina w regionie pomorskim, piastująca liczne stanowiska w administracji, sądach. W 1804 roku powstała rezydencja rodzinna – późnobarokowy dwór, który około 1880 roku został rozbudowany w stylu neoklasycystycznym. Systematycznie go modernizowano, wraz ze wzrostem zamożności jego mieszkańców. Na przełomie XIX wieku można już było spokojnie określić go mianem pałacu w stylu neoklasycystycznym.

Folwark Jackowo – od wytwornego pałacu do rodzinnej agroturystyki

Dwie kondygnacje, dwie sale balowe, biuro właściciela i zarządcy, jadalnia, bawialnia, pokoje gościnne i sypialnie. Do tego zabudowania pałacu otoczono malowniczym parkiem, przechodzącym w las, którego nieudeptane ścieżki prowadzą do morza (ok. 4 km).

Park otula pałac z każdej strony i w naturalny sposób oddziela część gospodarczą od mieszkalnej. Wśród drzew, które zachowały się do dziś, można podziwiać: wiązy szypułkowe, lipy drobnolistne, platany, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, kasztanowce białe, buki i graby, a także drzewa iglaste: modrzewie, żywotniki zachodnie, daglezje i świerki pospolite.

Wraz z upływem czasu charakter tego miejsca znacznie się zmienił. Po II wojnie światowej w dworze mieścił się PGR oraz Stacja Hodowli Roślin. W gospodarstwie działało laboratorium, gdzie prowadzono badania i produkcję nowych odmian ziemniaka. Rodzice Nicole przejęli je w latach 90 i zajęli się rolnictwem. Na niemal 1500 ha ziemi do dzisiaj uprawiają zboże. Z kolej Nicole, z pomocą środków unijnych postawiła na rozwój agroturystyki.

Pomagałam rodzicom przy gospodarstwie od kiedy pamiętam. Gdy zaczęłam studia na kierunku weterynarii, nigdy nie marzyłam o podróżach po całym świecie. Chciałam jedynie wracać do domu. Na pierwszym roku studiów mama zapytała mnie, czy chciałabym pomóc jej w prowadzeniu agroturystyki i gospodarstwa. Zgodziłam się. Miejsce udało mi się wypromować bez żadnej reklamy, wyłącznie z pomocą internetu i mediów społecznościowych – mówi Nicole.

Apartament w szklarni i przestrzeń do trenowania uważności w Folwarku Jackowo

Aby odpocząć w pełni, warto wyłączyć telefon albo przynajmniej ograniczyć jego używanie. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ są tu miejsca, które aż proszą się o zdjęcie. Na przykład apartament w szklarni, który jest bardzo #instagramfriendly. Bo wyobraźcie sobie, że budzicie się w pokoju, który jest zintegrowany ze szklarnią, pełną zielonych pnączy i roślin. Szklarnia jest oddzielona od sypialni wysoką szybą przez którą można podziwiać naturę. Najpiękniej jest tu wiosną i latem, ale jesienią i zimą szklarnia również ma swój niepowtarzalny, nieco mroczny klimat.

To jednak nie wszystko. Przy szklarni znajdziemy kilka pokoi urządzonych w minimalistycznym stylu. W drugiej części obiektu, na terenie „Agroturystyki u Nicole” udostępniono natomiast pokoje tematyczne – skandynawski, tajski, meksykański, morski i kaszubski z prywatnym tarasem i wyjściem na ogród.

Ciekawym konceptem obiektu są „Powidoki”, czyli Miejsce Spotkań z Uważnością, które funkcjonuje na terenie agroturystyki od 2014 roku. Odbywają się tu warsztaty tematyczne, prowadzone przez 5 wspaniałych kobiet. Można tu odpocząć od tempa codziennego życia.

Konie, spacery i dobre śniadania

Jak spędzać czas w Folwarku Jackowo? Na przykład jedząc niespieszne śniadania, przygotowane z regionalnych produktów przez panią Magdę, która króluje w folwarcznej kuchni. Albo pomagając gospodarzom przy porannym zbieraniu jajek od szczęśliwych kur. Można też głaskać kozy lub jeździć konno. Albo spacerować – po plaży, łąkach i lasach. Morze jest oddalona od folwarku o zaledwie 5 km, więc zachęcamy, aby dojść tam piechotą lub dojechać rowerem. Samochód nie będzie nam potrzebny.

Okolica pełna jest szlaków pieszo-rowerowych i pięknych plenerów, niezależnie od kierunku, jaki obierzemy. A jeżeli będziemy mieli odrobinę szczęścia, być może spotkamy sarnią rodzinę, która od pokoleń zamieszkuje w przyfolwarcznym parku. Czasami zagląda tu też mądra sowa, która szczególnie upodobała sobie parapet jednego z pokoi na poddaszu. Niech więc nie zdziwi nas tajemnicze hukanie o 3 nad ranem. To czysta natura!

Jedno jest pewne — na nudę w Folwarku Jackowo nie można narzekać. To prawdziwe gospodarstwo, bez basenu czy ekskluzywnego SPA, ale za to z pakietem czegoś zdecydowanie cenniejszego — prawdy, spokoju i powrotu do natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia