Wszystko zaczęło się w 1996 roku, gdy Grażyna i Leszek Onisiewiczowie zakupili wóz wędrowny z 32 rodzinami pszczelimi. Już wtedy, zauroczeni krajobrazami wsi, wiedzieli, że wielkomiejski gwar chcą zamienić na czar i bezkres krajobrazu Pomorza Środkowego. Potem wszystko potoczyło się własnym rytmem: pasieka, domostwo, agroturystyka i działalność edukacyjna, która do Onisiewiczów przyciąga gości z całej Europy.
Pasieka Wędrowna Barć to dziś wolnostojące, wielkokorpusowe ule. – Jak sama nazwa wskazuje, nasza główna działalność to pszczelarstwo. W sezonie pszczelarskim wędrujemy w promieniu około 50 km na różne pożytki pozyskując miody odmianowe. To między innymi miód rzepakowy, który w zależności od pogody jest czysty lub wzbogacony mniszkiem, miód leśno-łąkowy, czyli odpowiednik wielokwiatowego z lipą, koniczyną, ostem i chabrem, miód gryczany zwykle z dodatkiem lipy lub miód wrzosowy – opowiadają Grażyna i Leszek Onisiewiczowie.
Poza sezonem pasieka znajduje się w sadzie w pobliżu gospodarstwa, które jest typową zagrodą chłopską z połowy XIX wieku. Zagroda zbudowana została w charakterystycznym dla Pomorza Środkowego systemie szachulcowym. Jest to unikalna w Europie zabudowa zagrodowa z drewnianych bali i gliny. To tutaj na co dzień mieszkają właściciele pasieki.
– To pszczoły zawiodły nas na wieś – śmieją się Onisiewiczowie.
Dziś ich wieś to już nie tylko pasieka, ale również agroturystyka. W pobliskiej chałupie zagrodnika z 1870 roku urządzili apartamenty dla gości. W tym całorocznym domu typu saskiego z klasycznym wejściem od frontu odpoczynek znajdą wszyscy spragnieni wiejskości w najlepszym wydaniu. Do wypoczynku zachęca też teren wokół domu – na 30 arach można posiedzieć, poleżeć i zrelaksować się za wszystkie czasy. W wolnej chwili nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć udział w prelekcjach organizowanych w specjalnie zaaranżowanej sali pszczelarskiej. Znajdują się tu szklane ule i sprzęty pszczelarskie. Można zatem zgłębić tajniki pszczelarstwa otrzymując lekcje z pierwszej ręki. To zajęcia zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla klientów indywidualnych.
Jednak to nie wszystko. Z czasem do pasieki i agroturystyki dołączyły również zwierzęta zagrodowe, czyli kozy. To one dają mleko niezbędne do produkcji lokalnych produktów tradycyjnych. Onisiewiczowie produkują sery. To między innymi twaróg a’la feta podawany w zalewie z oliwkami i pomidorami suszonymi. W ofercie są też sery podpuszczkowe podawane w formie gomułki, mniej odsączone sery podpuszczkowe idealne do smarowania i sery wędzone.
Czegóż chcieć więcej? Miodno-wiejska historia rodziny Onisiewiczów to świetna inspiracja do odwiedzin Pomorza Środkowego i wycieczki do Pasieki Wędrowna Barć.
Kontakt
Gospodarstwo Agroturystyczne Pasieka Wędrowna Barć
Krzemienica 22, Słupsk
tel.: +48 501 163 294 , +48 501 163 295
email: grazyna.onisiewicz@gmail.com