Łukasz Unterschuetz

Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
22.10.2021

Pięknej ceramiki nigdy dość. Zwłaszcza jeżeli szukasz pomysłu na prezent w dobrym guście albo chcesz umilić sobie codzienne życie. Herbata w ceramice „z duszą” zawsze będzie smakować lepiej. Już wyobrażamy sobie te zimowe wieczory z rozgrzewającym naparem w kubku od Pracowni Ceramicznej Arbata.

Arabata 12 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie

Pracownia Ceramiczna Arbata od wielu lat jest naszym partnerem. Jej produkty znajdziecie w sklepie internetowym PROT. Dla nas to wielka radość i powód do dumy, ponieważ jako Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna chętnie promujemy najlepsze produkty i najlepszych wytwórców naszego regionu. Warto podkreślić, że ceramika kaszubska z Pracowni Ceramicznej Arbata zdobyła pierwsze miejsce w kategorii wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze w konkursie Zielone Serce Pomorza w 2020 roku.

Arabata 1 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie Arabata 2 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie Arabata 13 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie

Arbata – ceramiczne cuda pełne kaszubskich barw

Wszystkie naczynia od Arbata wytwarzane są ręcznie, a do ich wykonania używane są naturalne surowce. Bazę stanowi biała masa kamionkowa, natomiast kolorytu nadają jej naturalne farby. Nie bez znaczenia jest też aspekt regionalny.

– Naszą ceramikę cechuje wysoka jakość wykorzystywanych materiałów, mnogość kolorów i oryginalne wzornictwo. Wiele dekoracji inspirowanych jest tradycyjnym wzornictwem pomorskim. W dekoracjach kaszubskich tradycyjnie wykorzystujemy siedem kolorów – chabrowy jak kaszubskie jeziora, niebieski jak kaszubskie niebo, granatową głębię morza, żółć słońca i zbóż dojrzewających na kaszubskich polach, zielony niczym kaszubskie lasy, czerwony jak krew, którą każdy Kaszub gotów jest przelać w obronie swojej ziemi oraz czarny symbolizujący ziemię na polu czekającą na zasiew – mówi Marzena Werra współwłaścicielka Pracowni Ceramicznej Arbata.

Arabata 20 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życieArabata 18 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życieArabata 1 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie

W asortymencie Arbata jest tak wiele motywów kolorystycznych, że trudno dokonać wyboru. Poza wzorami kaszubskimi, które dominują wśród ceramicznych wyrobów znajdziesz również takie, które nawiązują do architektury pomorskiej oraz obrazki świąteczne. Te ostatnie to doskonały pomysł na prezent gwiazdkowy.

Sztuka ludowa z długą historią

Wyrabianie i wypalanie naczyń glinianych to sztuka ludowa, którą Kaszubi zajmują się od wieków. Świadczą o tym skarby regionalnych wykopalisk. Pracownia Ceramiczna Arbata kontynuuje tę historię, tworząc własną interpretację kaszubskiej sztuki ludowej. Proces tworzenia jest dość skomplikowany, wymaga czasu i artystycznego podejścia.

Arabata 16 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie Arabata 15 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie Arabata 17 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie

– Stworzenie np. filiżanki to bardzo skomplikowany proces zaczynający się od wytoczenia na kole jednego modelu, a następnie szeregu czynności, aby mogła powstać filiżanka i jej „koleżanka filiżanka”, będące częścią zastawy stołowej. Podobnie jest z powstawaniem dekoracji. Zaczyna się od pomysłu artysty, następnie powstaje projekt oraz stemple i dopiero można zabrać się do malowania. To nie lada wyzwanie. Poza umiejętnością malowania pędzlem trzeba opanować również umiejętność stemplowania – dodaje Marzena Werra.

Arabata 6 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie Arabata 4 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie Arabata 3 - Arbata – ceramika, która ubarwia codzienne życie

Zanim naczynie zostanie udekorowane należy je wysuszyć, umyć, oszlifować oraz wstępnie wypalić. Na tak powstałej formie stempelkami nakłada się pierwsze wzory, a następnie dopełnia je pędzelkiem. Kolejnym krokiem jest szkliwienie, po którym dekoracja pokryta jest warstwą szkła i staje się odporna na zmywanie (również w zmywarce) czy zarysowania. Ostatnim krokiem jest wypalanie końcowe, które trwa około 24 godzin.

 

Pracownia Ceramiczna Arbata

tel. +48 604 397 374

e-mail: pracownia.arbata@gmail.com

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WordPress Ads
Wielkość czcionki
Kontrast