Facebook Instagram Spotify

Zapraszamy na wiosenny spacer po intrygujących pomorskich szlakach turystycznych. Główną atrakcją pieszych lub rowerowych wędrówek jest natura, ale możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i nauczyć się czegoś nowego. Na szlakach znajdziesz bowiem cenne zabytki przyrody, relikty historyczne, muzea oraz tablice edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Województwo pomorskie pełne jest pięknych szlaków turystycznych. Pełną listę z opisami atrakcji znajdziesz m.in. na stronie pomorskieszlakipttk.pl. My wybraliśmy pięć. Lista jest subiektywna i mamy nadzieję, że stanie się inspiracją do pieszych wędrówek przez cały letni sezon. Aby nie zabłądzić, polecamy korzystać ze strony traseo.pl.

Szlak Słowińców – Słowiński Park Narodowy

Ten żółty szlak turystyczny liczy łącznie 38,7 km i prowadzi przez obszary na których niegdyś mieszkali Słowińcy (ludność kaszubska zamieszkująca tereny nad jeziorami Gardno i Łebsko do czasów zakończenia II wojny światowej). Trasa rozpoczyna się w okolicach przystani jachtowej nad jeziorem Gardno. Szlak początkowo prowadzi przez pola i lasy, aż do podnóży Rowokołu, czyli wzgórza polodowcowego, gdzie dzisiaj znajduje się rezerwat przyrody oraz wieża widokowa. Warto spędzić tam dłuższą chwilę, napawając się pięknymi okolicznościami przyrody. Na szlaku turystycznym zobaczymy również wieś Łupino, most na rzece Łupawie oraz Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego, do którego warto wejść, aby dowiedzieć się więcej o ekosystemie parku i zobaczyć eksponaty z wykopalisk archeologicznych. W dalszej wędrówce czekają na nas m.in.: torfowiska, stary cmentarz z nazwiskami Słowińców, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, dawna wioska rybacka Lisia Góra, koryto rzeki Starej Łeby oraz wieś Żarnowska. Na spokojne przejście całego szlaku trzeba przeznaczyć około 4-5 godzin.

Szlak Grot Mechowskich – Nadmorski Park Krajobrazowy

Ten czarny szlak pieszo-rowerowy liczy 31,5 km i prowadzi początkowo przez stare wsie i folwarki puckie, a następnie przez północną część Puszczy Darżlubskiej, aż do wsi Krokowa, gdzie znajduje się odnowiony zamek rodziny Krokowskich. Szlak zawdzięcza swoją nazwę pomnikowi przyrody nieożywionej – wyjątkowym pieczarom, które przyciągają na Pomorze wielu turystów. Trasa rozpoczyna się na stacji kolejowej w Pucku i dalej prowadzi do Celbówka, gdzie znajdziesz zabytkowy dworek z 1885 roku. Następnie szlak turystyczny prowadzi przez wieś Darzlubie, zlokalizowaną na Kępie Puckiej i krańcu Puszczy Darżlubskiej. Znajdziesz tam m.in. domy o konstrukcji szkieletowej oraz kapliczkę z XIX wieku postawioną dla patronki wsi – św. Rozalii. Idąc dalej dojdziesz do wsi Mechowo, gdzie znajdziesz wspomniane wcześniej Groty Mechowskie. Do jaskiń można wejść, ale są bardzo ciasne, więc czasami trzeba się mocno pochylić. Ponadto, na szlaku zobaczysz m.in.: głaz narzutowy Diabelski Kamień, który jak głosi legenda został porzucony przez samego diabła, chcącego zniszczyć pobliską świątynię, głaz Boża Stopka oraz połyskujące w oddali jezioro Witalicz.

Fot. Rafał Skowronek, Nadleśnictwo Choczewo

Szlak turystyczny Doliny Słupi – Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Ten żółty szlak pieszy liczy około 94 km, więc nie jest to trasa, którą przejdziemy w całości w jeden dzień. Warto podzielić ją na poszczególne odcinki i np. częściowo pokonać rowerem. Trasa zaczyna się w Słupsku (dokładniej we wsi Krępa), a kończy we wsi Rekowo. Główną atrakcją szlaku jest malownicza rzeka Słupia, po której można się poruszać również kajakiem. Już na samym początku wędrówki miniemy zespół pałacowo-parkowy z dobrze zachowanym pałacem z XIX wieku. Z kolei w Dębnicy Kaszubskiej możemy podziwiać: kościół z 1584 roku oraz 100-letni monumentalny cis. Część trasy wiedzie przez sosnowy las, a gdy dojdziesz do Gałęzi Małej możesz podziwiać XVIII-wieczny park podworski oraz zabytkową elektrownią wodną. Trasę polecamy zwłaszcza miłośnikom natury.

Szlaki turystyczne w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi

Fot. materiał Parku Krajobrazowego Dolina Słupi

Szlak Bursztynowy w okolicach Gdańska

Motywem przewodnim tego żółtego szlaku pieszego jest bursztyn. Całość trasy mierzy około 35 km i prowadzi od Otomina, poprzez Kolbudy, aż do Pruszcza Gdańskiego. Pierwsza część trasy wiedzie przez otomińskie lasy oraz rezerwat przyrody nieożywionej Bursztynowa Góra, gdzie zobaczysz m.in. dawną kopalnię bursztynu. Gdy dojdziesz do Pruszcza Gdańskiego czeka na ciebie Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria, gdzie poznasz m.in. specyfikę pracy dawnych bursztyniarzy. Ponadto, na szlaku bursztynowym zobaczysz liczne elektrownie wodne, zlokalizowane wzdłuż rzeki Raduni. A jeżeli dojdziesz do Jeziora Juszkowskiego, przejdziesz się kilkukilometrową promenadą, pełną zapierających dech w piersiach widoków. W przystani Juszkowo możesz wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Szlak jest prosty do przejścia, a większość odcinków można pokonać również rowerem.

Fot. Jacek Swist

Szlak turystyczny Kręgów Kamiennych na Kaszubach

Ten zielony szlak turystyczny pokonasz na piechotę albo rowerem, ale musisz podzielić go na kilka krótszych odcinków, ponieważ cała trasa liczy około 93 km. Większość szlaku przebiega przez las, więc jest to świetna propozycja dla osób, które chcą się wyciszyć w otoczeniu natury. Największymi atrakcjami trasy, jak sama nazwa wskazuje są Kręgi Kamienne w Węsiorach i Odrach. Szlak rozpoczyna się w Sierakowicach i jego pierwszy odcinek (około 45 km długości) biegnie od Lipusza, aż do Kamiennych Kręgów. Początkowo będziesz wędrować mało zalesionymi terenami Pojezierza Kaszubskiego, a następnie równinami: Charzykowską i Tucholską. Na tym obszarze możesz podziwiać Jeziora Wdzydzkie oraz lasy Borów Tucholskich, pełne grzybów i soczystych owoców. Gdy dotrzesz do Kamiennych Kręgów w Węsiorach, zarezerwuj sobie przynajmniej godzinę, aby dokładnie obejrzeć cały teren. Szlak Kamiennych Kręgów kończy się w Czarnej Wodzie.

Fot. Katarzyna Węgrzyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo