Rękodzieło w rytmie slow

13.01.2017

Wiklinowe kosze, haftowane serwety, ceramika w tradycyjnych, regionalnych wzorach, figurki inspirowane postaciami z domowych ołtarzyków, które strzegły bezpieczeństwa domostwa, ręcznie malowane korale… Przedmioty z duszą – takich teraz szukamy i takimi chcemy się otaczać. Coraz mniej interesuje nas masowa produkcja i komercyjne produkty. Poszukujemy przedmiotów nietuzinkowych i niepowtarzalnych. Stąd ogromne zainteresowanie rękodziełem i artystami, którzy w pas kłaniają się tradycji.

Rękodzieło to nic innego, jak wyroby o walorach artystycznych, oryginalne, robione ręcznie, w sposób nieprzemysłowy tworzące kulturę ludową regionu.

Województwo pomorskie szczyci się niezwykle barwną kulturą ludową. Takie grupy etnograficzne jak Kaszubi czy Kociewiacy od zawsze wytwarzali przedmioty, które nie tylko ułatwiały im codzienne życie, ale i sprawiały, że stawało się ono piękniejsze. Odwiedzając Pomorze warto zajrzeć do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. To pierwsze w Polsce muzeum typu skansenowskiego, gdzie podziwiać można ponad 50 obiektów architektury ludowej z Kaszub i Kociewia.

obraz 4253 - Rękodzieło w rytmie slowobraz 4257 - Rękodzieło w rytmie slow

Zgodnie z tradycją rdzenni mieszkańcy ziem pomorskich kultywowali plecionkarstwo, dzięki czemu powstawały niepowtarzalne kosze, tace, dzbanki, a nawet wiadra na wodę. Z pasją oddawali się garncarstwu, a wyjątkowe wyroby ceramiczne podziwiać można nie tylko w muzeach, ale i w sklepach, ponieważ ta tradycja z wielkim powodzeniem kultywowana jest przez znany w całej Europie Zakład Porcelany Stołowej Lubiana. W ofercie Lubiany znajdziemy porcelanowe filiżanki, talerzyki, a nawet całe zastawy stołowe inspirowane kulturą kaszubską. Rybie łuski, gwiazdy kaszubskie, margaretki, tulipany małe i duże – to wzory charakterystyczne dla kaszubskiej kultury.

LUK 0861 - Rękodzieło w rytmie slowLUK 0883 - Rękodzieło w rytmie slowLUK 0902 - Rękodzieło w rytmie slow

Bez wątpienia najpopularniejszym elementem, który inspiruje rękodzielników na Pomorzu, jest kaszubski haft. Ma piękną i długą historię. Początkowo powstawał w klasztorach norbertanek w Żukowie i benedyktynek w Żarnowcu. Ozdobne elementy haftu kaszubskiego dawniej, tj. w XVII wieku, spotykaliśmy głównie na tkaninach. Wielobarwny haft, który znamy dziś, powstał na początku XX wieku i nadal z powodzeniem wykorzystywany jest w rozmaity sposób.

LUK 2867 - Rękodzieło w rytmie slowLUK 2847 - Rękodzieło w rytmie slowLUK 2850 - Rękodzieło w rytmie slow

W galerii i pracowni kaszubskiej Farwa tradycyjne hafty z Kaszub spotykamy na odzieży, biżuterii, meblach, torebkach, zegarach, a nawet na trampkach! Jak się okazuje, kaszubską tradycję wykorzystywać można na wielu polach i zgrabne łączyć ją ze współczesnymi trendami. Ręcznie wykonywane elementy wystroju wnętrz w połączeniu z tradycyjnymi kaszubskimi motywami robią ogromne wrażenie.

LUK 0817 - Rękodzieło w rytmie slowLUK 0714 - Rękodzieło w rytmie slowLUK 0717 - Rękodzieło w rytmie slowLUK 0722 - Rękodzieło w rytmie slow

Paradoksalnie wyroby rękodzielnicze poprzez swoją niedoskonałość stają się doskonałe. W pracowni Ceramika MK Magdaleny Kamińskiej w Pęplinie nie ma dwóch identycznych kogucików, aniołów czy talerzy. Każdy wykonany jest ręcznie, do każdego z nich artystka wkłada duszę i serce. Pełne radosnych barw szkliwa, częściowe nawiązanie do pierwotnego materiału, czyli gliny sprawiają, że przedmioty wytwarzane w pracowni to dzieła sztuki.

LUK 2384 - Rękodzieło w rytmie slowLUK 2373 - Rękodzieło w rytmie slowrekodzielo - Rękodzieło w rytmie slow

Pomorskie rękodzieło zachwyca. Odwiedzając Pomorze, przechadzając się po kaszubskich wioskach czy kociewskich miasteczkach warto zaglądać do lokalnych sklepików czy gospodarstw. Znaleźć tam możemy bowiem rękodzielnicze skarby, które skradną nasze serce.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast