Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt Puck

Nie duże miasto z bogatą ofertą kulturalną. Nie miejscowość, która automatycznie kojarzy się ze sztuką czy rękodziełem. Spokojny, położony nad morzem, zabytkowy i nie skażony brutalną architekturą z poprzedniego (komunistycznego) okresu polskiej historii Puck stał się domem dla wyjątkowego przedsięwzięcia. Bałtyckie Centrum Rzemiosła Artystycznego i Wzornictwa Puck Projekt to inicjatywa, która skupia różne dziedziny sztuki, wzornictwa i rzemiosła artystycznego. W trzech lokalizacjach w mieście korzystać można z dobrodziejstw tego, co wytworzyć mogą nasze ręce.

– Do zrealizowania naszego projektu potrzebowaliśmy właśnie takiego miasta jak Puck. Miało być ciche, urocze, w pewien sposób magiczne. Chodziło nam o to, by zaoferować coś wyjątkowego i na szerszą skalę, a jednocześnie, by nie martwić się o konkurencję (a taka bez wątpienia byłaby w dużym mieście). Naszym marzeniem było stworzenie miejsca niszowego, gdzie mieszać się będzie sztuka i współczesne wzornictwo. Jednocześnie chcieliśmy zaoferować coś więcej – zaproponować nową formę spędzania wolnego czasu – opowiada Robert Gwiazdecki z Fundacji dla Pucka.

21427437 1204400336372069 6056963341011200560 o - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt Puck21368853 1204400366372066 2020034489999522306 o - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt Puck

Puck Projekt to Pracownia Grafiki Artystycznej i Introligatorstwa położona przy ulicy 10 lutego 2, Pracownia Sztuki Glass Art Studio przy ulicy Morskiej 5 i PuckGlas, czyli Manufaktura Szkła przy Placu Wolności 29.

Odwiedzając te miejsca goście mają wyjątkową okazję, by przyjrzeć się pracy rzemieślników z bliska. Podpatrzeć można zatem w jaki sposób tworzy się litografia lub stworzyć samodzielnie witraż.

LUK 8322 - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt PuckLUK 8337 - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt PuckLUK 8351 - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt Puck

Z kolei w galerii i pracowni witrażu, biżuterii artystycznej i szkła palnikowego spotkamy małżeństwo artystów Irenę i Andrzeja Piotrowskich, którzy związani są z Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie. Prezentowane jest tu szkło artystyczne, ale zakupić można również pamiątki, które przypominać będą o wizycie w tym niezwykłym miejscu. W każdym z trzech miejsc oglądamy, ale również pracujemy – organizowane tu warsztaty i spotkania są świetną formą zapoznania się z kulturowym dziedzictwem regionu i szansą na pobudzenie kreatywności, spędzenia wolnego czasu w nietypowy sposób i stworzenia czegoś samodzielnie.

LUK 8235 - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt PuckLUK 8278 - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt PuckLUK 8215 - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt Puck

PuckGlas, czyli Manufaktura Szkła położona jest w samym centrum nadmorskiego miasteczka w kamienicy przy Starym Rynku, która liczy sobie przeszło 650 lat. Jest po gruntownym remoncie. Ponieważ znajduje się tu huta, w kamienicy zainstalowano piece do dmuchania  i obróbki szkła. Jest też miejsce na szlifiernię i grawernię. Obejrzymy tu proces obróbki szkła na zimno i na gorąco. Na piętrze wyznaczono miejsce na kosztowniejsze obiekty i wystawy czasowe. Na dole kamienicy znajduje się bistro, które dopełnia całość.

Sam projekt, w ramach którego działają wszystkie pracownie i huta, to tak naprawdę duży wabik do tego, by odwiedzić Puck. – Komercjalizujemy nasze wytwory, ale ma to nadrzędny cel – chcemy promować dziedzictwo Północnych Kaszub, które przez wielu jest już zapomniane – mówi Robert Gwiazdecki. – Chcemy sprawić, by sztuka stała się bardziej przystępna. Nasi goście widzą, jak kolejne obiekty są projektowane, tworzone i ostatecznie nadawana im jest forma. To nie jest tak, jak w galerii czy w domu aukcyjnym, gdzie dzieło już jest gotowe. My chcemy zdjąć sztukę z koturnów i sprawić, by była bardziej przystępna. Może dzięki temu zainspirujemy kogoś do stworzenia własnej kolekcji – dodaje.

LUK 8258 - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt PuckLUK 8286 - Puck sztuką i rzemiosłem stoi, czyli tak się zrodził Projekt Puck

W galeriach organizowane są wystawy, spotkania, wykłady o sztuce i rzemiośle oraz jego technikach, a także warsztaty zarówno indywidualne jak i grupowe.

 

Kontakt

pl. Wolności 29 – PuckGlas huta szkła

ul. Morska 5 (k. Rynku) – Pracownia Sztuki Glass Art Studio

ul. 10 lutego 4 – Pracownia Grafiki Artystycznej i Introligatorstwa

Puck

tel.: +48 882 846 442

email: info@puckproject.pl

www.puckproject.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast