Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna Barć

Wszystko zaczęło się w 1996 roku, gdy Grażyna i Leszek Onisiewiczowie zakupili wóz wędrowny z 32 rodzinami pszczelimi. Już wtedy, zauroczeni krajobrazami wsi, wiedzieli, że wielkomiejski gwar chcą zamienić na czar i bezkres krajobrazu Pomorza Środkowego.  Potem wszystko potoczyło się własnym rytmem: pasieka, domostwo, agroturystyka i działalność edukacyjna, która do Onisiewiczów przyciąga gości z całej Europy.

Pasieka Wędrowna Barć to dziś wolnostojące, wielkokorpusowe ule. – Jak sama nazwa wskazuje, nasza główna działalność to pszczelarstwo. W sezonie pszczelarskim wędrujemy w promieniu około 50 km na różne pożytki pozyskując miody odmianowe. To między innymi miód rzepakowy, który w zależności od pogody jest czysty lub wzbogacony mniszkiem, miód leśno-łąkowy, czyli odpowiednik wielokwiatowego z lipą, koniczyną, ostem i chabrem, miód gryczany zwykle z dodatkiem lipy lub miód wrzosowy –  opowiadają Grażyna i Leszek Onisiewiczowie.

LUK 8024 - Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna BarćLUK 7884 - Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna BarćLUK 8034 - Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna Barć

Poza sezonem pasieka znajduje się w sadzie w pobliżu gospodarstwa, które jest typową zagrodą chłopską z połowy XIX wieku. Zagroda zbudowana została w charakterystycznym dla Pomorza Środkowego systemie szachulcowym. Jest to unikalna w Europie zabudowa zagrodowa z drewnianych bali i gliny. To tutaj na co dzień mieszkają właściciele pasieki.

– To pszczoły zawiodły nas na wieś – śmieją się Onisiewiczowie.

Dziś ich wieś to już nie tylko pasieka, ale również agroturystyka. W pobliskiej chałupie zagrodnika z 1870 roku urządzili apartamenty dla gości. W tym całorocznym domu typu saskiego z klasycznym wejściem od frontu odpoczynek znajdą wszyscy spragnieni wiejskości w najlepszym wydaniu. Do wypoczynku zachęca też teren wokół domu – na 30 arach można posiedzieć, poleżeć i zrelaksować się za wszystkie czasy. W wolnej chwili nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć udział w prelekcjach organizowanych w specjalnie zaaranżowanej sali pszczelarskiej. Znajdują się tu szklane ule i sprzęty pszczelarskie. Można zatem zgłębić tajniki pszczelarstwa otrzymując lekcje z pierwszej ręki. To zajęcia zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla klientów indywidualnych.

LUK 8067 - Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna BarćLUK 8037 - Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna BarćLUK 8044 - Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna Barć

Jednak to nie wszystko. Z czasem do pasieki i agroturystyki dołączyły również zwierzęta zagrodowe, czyli kozy. To one dają mleko niezbędne do produkcji lokalnych produktów tradycyjnych. Onisiewiczowie produkują sery. To między innymi twaróg a’la feta podawany w zalewie z oliwkami i pomidorami suszonymi. W ofercie są też sery podpuszczkowe podawane w formie gomułki, mniej odsączone sery podpuszczkowe idealne do smarowania i sery wędzone.

LUK 7945 - Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna BarćLUK 7930 - Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna BarćLUK 7972 - Z miłości do wiejskiego życia. Pasieka Wędrowna Barć

Czegóż chcieć więcej? Miodno-wiejska historia rodziny Onisiewiczów to świetna inspiracja do odwiedzin Pomorza Środkowego i wycieczki do Pasieki Wędrowna Barć.

 

Kontakt

Gospodarstwo Agroturystyczne Pasieka Wędrowna Barć

Krzemienica 22, Słupsk

tel.: +48 501 163 294 , +48 501 163 295

email: grazyna.onisiewicz@gmail.com

www.pasieka-krzemienica.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast