Facebook Instagram Spotify

Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza do świętowania. W pięknej świątecznej scenerii na Targu Węglowym i w okolicach kupisz prezenty i pyszne jedzenie. To jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie, magiczne świąteczne miasteczko, gdzie nawet łoś Lucek przemawia ludzkim głosem, a najprawdziwszy św. Mikołaj dostarcza prezenty. Wstęp wolny, ale niektóre atrakcje są dodatkowo płatne.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Od 24 listopada do 23 grudnia, Targ Węglowy zmienia swoje oblicze, aby przypadkiem żaden Gdańszczanin nie powiedział, że nie czuje magii świąt. Tutaj świąteczny klimat wręcz wylewa się z każdego zakątka – jest świąteczna scena, są świetliste bramy, wirujące beczki, ogromnych rozmiarów elfy i korowód świątecznych postaci.

Oficjalne otwarcie jarmarku w Gdańsku

Ceremonia otwarcia rozpoczęła się 25 listopada o godz. 16:00. Na scenie wystąpili aktorzy i szczudlarze Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz dzieci, aby razem z odwiedzającymi świętować rozpoczęcie jarmarku, odgrywając różne scenki. To świąteczne widowisko każdego roku przyciąga tłumy Gdańszczan i turystów.

Warto zobaczyć tę magię na własne oczy. Świetliste postaci chętnie nawiązują interakcje z gośćmi. Nie zdziw się więc, gdy dobry anioł pośle ci promienny uśmiech i pogładzi po włosach.

Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza – lokalne rzemiosło i dobre jedzenie

Co w tym roku czeka nas na Jarmarku Bożonarodzeniowym? Znajdziesz tu ponad 80 stoisk z rzemiosłem, gdzie kupisz dla siebie oraz dla najbliższych świąteczną niespodziankę pod choinkę.

My polecamy szukać upominków dla najbliższych w artystycznym zakątku Zbrojowni Sztuki i Rękodzieła. To przestrzeń w której artyści i rzemieślnicy prezentują swoje produkty, często unikatowe, dostępne wyłącznie podczas jarmarku.

Z kolei na Targu Węglowym, który jest sercem jarmarku znajdziecie bogatą strefę gastronomiczną, gdzie skosztujecie potraw z różnych stron świata. Wśród świątecznych kramów znajdziecie również symulator VR sań św. Mikołaja oraz tzw. spinning coaster – Wirujące Beczki. Miłośnicy świątecznej adrenaliny będą zachwyceni.

Magiczna sceneria do zdjęć

Zarówno najmłodszym, jak i tym nieco starszym spodoba się karuzela gdańska, która chociaż działa cały rok, naszym zdaniem najpiękniejsza jest właśnie zimą. Nie zapomnijcie zrobić sobie w tym miejscu pamiątkowego zdjęcia.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to nie tylko Targ Węglowy. Warto udać się na spacer wzdłuż magicznych, pełnych światełek uliczek – Przedbramie, Bogusławskiego i Tkacką. Tam również znajdziecie świąteczne kramy i tysiące światełek, rozświetlających Gdańsk. Jeżeli chcecie zobaczyć swiąteczny Gdańsk z lotu ptaka, polecamy skorzystać z koła widokowego Amber Sky. Warto również udać się wzdłuż Motławy – piękne widoki czekają na was również na Targu Rybnym.

Dużą atrakcją jarmarku jest kalendarz adwentowy, który rokrocznie przyciąga na Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zaintrygowanych turystów. Codziennie, od 1 do 24 grudnia na Targu Węglowym otwierane będzie jedno okienko kalendarza, odsłaniając świąteczną niespodziankę.

Występy artystów i zabawa do rana

Dla spragnionych rozrywki i kultury zaplanowano warsztaty, koncerty, występy, animacje dla małych i dużych oraz wieczorne potańcówki przy setach DJ-skich. Bo jarmark to również doskonała okazja, aby wspólnie ze znajomymi potańczyć do białego rana albo zjeść romantyczną kolację przy blasku świątecznych iluminacji.

Zaplanowano m.in. koncertowe wtorki, gdzie zespoły muzyczne zaprezentują repertuar świąteczny. Będą również rozśpiewane środy dla wszystkich odważnych, którzy chwycą za mikrofon i zaśpiewają kolędy w Świątecznym Karaoke. Możecie wziąć udział w magicznych czwartkach z niespodziankami dla oka i ucha, takimi jak Teatr Ognia lub czytanie baśni z Teatrem Wybrzeże. Piątki z zabawą to w pierwszej części dnia – animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik, a w drugiej – potańcówka dla dorosłych. W zaskakujące soboty będzie świąteczny misz-masz, m.in. śpiewy z Mikołajem dla Fundacji hospicyjnej, a rodzinne niedziele będą pełne spektakli oraz spokojnego kolędowania.

Gdy łoś Lucek przemawia ludzkim głosem

Podobno w wigilię można usłyszeć o czym przez cały rok myślą zwierzęta. Równo o północy przemawiają ludzkim głosem. Dawniej wierzono, że lepiej ich nie podsłuchiwać, bo przypadkowo można usłyszeć również te złe wieści. Całe szczęście, że dzisiaj podchodzimy do tematu z większą swobodą, a przemawiające zwierzęta to bardziej powód do radości niż do strachu.

Na gdańskim jarmarku bożonarodzeniowym każdego roku rozgaszcza się gadający łoś, który zyskał rzeszę wiernych fanów. Łoś Lucek opowiada dowcipy, rozgrzewając serca otaczających go gości. Czasami odpoczywa, nie mówiąc nic, aby po chwili rozbawić wszystkich głośnym żartem.

Świąteczne iluminacje w Gdańsku

Każdego roku w okresie świątecznym Gdańsk mieni się światełkami w różnych częściach miasta. W tym roku znajdziecie je na terenie jarmarku, ale również w Parku Kuźniczki we Wrzeszczu, na Zielonym Moście, przy ul. Stągiewnej, w Parku Oliwskim, na Skwerze Heweliusza i Skwerze Kobdzieja, w Parku im. Jana Pawła II, na Promenadzie w Brzeźnie, w Parku Oruńskim oraz przy Skwerze Świętopełka.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w innych pomorskich miastach

Nie tylko Gdańsk przygotowuje się do świąt organizując Jarmark Bożonarodzeniowy. Zaplanowano m.in. jarmarki w: Wejherowie na Placu Jakuba Wejhera (6-23.12), Bytowie na rynku (4-10.12), Chojnicach na Starym Rynku (8-10.12), Pucku na Starym Rynku (9-10.12), Owidzu w Grodzisku Owidz (3.12), Tczewie na Placu Hallera (9-10.12), Starej Kiszewie w Gminnej Hali Sportowej (9.12) oraz Kartuzach na rynku (9-17.12).

Magiczne świąteczne miasteczka

I chociaż Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku jest tym największym i trwającym najdłużej, inne pomorskie miasta również mają swój świąteczny klimat. Warto je odwiedzić w okresie świątecznym, aby poznać lokalnych producentów i skosztować regionalnych smakołyków. Pomorskie miasteczka mają niepowtarzalny urok, a ubrane w tysiące światełek stają się wręcz magiczne, niczym z pomorskiej baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo