Czym jest Ajurweda? Ta mistycznie brzmiąca nazwa wywodzi się z Indii i oznacza naukę o życiu, która liczy ponad 5000 lat. Słowo „Ayurveda” powstało z połączenia dwóch słów: „Ayu”, co oznacza „życie” i „Veda” – „wiedza”. Celem Ajurwedy jest osiągnięcie równowagi, harmonii duchowej i cielesnej. Obecnie Ajurweda przeżywa renesans. Ludzie na całym świecie, zanurzając się w starohinduskiej filozofii, odkrywają siłę holistycznego podejścia do zdrowia. Sekret Ajurwedy tkwi w uświadomieniu człowiekowi jak w prosty sposób może wpływać na swoje zdrowie i życie, w jaki sposób może je kształtować, kontrolować i przedłużać, by cieszyć się długim życiem bez stresu, bólu i chorób.
Ajurweda – matka medycyny
Ajurweda, jako jeden z najstarszych systemów zdrowia często nazywana jest matką medycyny. Dzięki swojemu podejściu i praktykom stała się inspiracją dla medycyny chińskiej, tybetańskiej i innych systemów medycznych. Ajurweda jest najstarszą na świecie techniką uzdrawiania i jest dziś uznawana za alternatywną formę medycyny. Podstawowa praktyka Ajurwedy wywodzi się z ideologii, że aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie, ciało, umysł i dusza muszą istnieć w doskonałej harmonii ze sobą. Ważne jest, aby zrozumieć, że zamiast leczyć choroby, tak jak robi to medycyna zachodnia, lepiej wzmacniać właściwości samoleczenia organizmu. Proces ten może być wolniejszy, ale zapewnia długoterminowe efekty, które poprawiają ogólny styl życia na długie lata.
Ajurweda opiera się na trzech filarach. Pierwszy z nich to holistyczne podejście do zdrowia, czyli traktowanie człowieka jako całości w myśl założenia, że ciało, dusza i umysł to jedność. Jeśli cierpi jeden z tych elementów, równowaga pozostałych również zostaje zaburzona. Drugi filar Ajurwedy nawiązuje do postrzegania każdego człowieka w indywidualny sposób. W leczeniu holistycznym bierze się pod uwagę nie tylko fizyczne objawy, lecz również emocje i doświadczenia, które mogły wpłynąć na samopoczucie i wewnętrzną równowagę. Na to kim jesteśmy wpływają nie tylko nasze geny, ale także otoczenie i ludzie, z którymi przebywamy, bodźce intelektualne i nasze życiowe doświadczenia. W Ajurwedzie wszystkie czynniki są ważne, by móc znaleźć przyczynę dolegliwości fizyczno-psychicznych i określić dla danej osoby odpowiedni styl życia, dietę, techniki relaksacyjne, a nawet metody leczenia chorób. Trzecim i najważniejszym filarem Ajurwedy jest koncepcja pięciu żywiołów. Zakłada ona, że cały wszechświat złożony jest z energii przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. Cechy tych pięciu elementów służą do określenia wszystkiego, co znajduje się w naszym ciele, pożywieniu czy otoczeniu.
Jaką doszą jesteś?
Każdy z nas ma w sobie kombinację pięciu żywiołów, które łączą się w pary, tworząc dosze. Ajurweda wyróżnia trzy dosze: Vata – połączenie powietrza i eteru, Pitta – wody i ognia oraz Kapha – mieszankę wody i ziemi. Jedna z dosz jest dominująca i to ona w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze życie, wygląd, budowę ciała, emocjonalność, a nawet relacje czy talenty. Znajomość naszej doszy pomaga w zrozumieniu siebie, odkrycia stylu życia, poznaniu technik, sposobów troski o umysł i ciało, aby zapewnić sobie zdrowie, szczęście i równowagę.
Energia życia
W Indiach to Prana uważana jest za „oddech życia”. Wierzy się, że ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i emocjonalne oraz że jest kluczem do naszego umysłu. Dlatego praktyka Pranajamy, czyli praktyka prawidłowego oddechu, jest w Ajurwedzie niezwykle istotna i uważana za metodę samoleczenia i samouzdrawiania. Głęboki oddech nie tylko uspokaja umysł, ale również dotlenia organizm, obniża częstość akcji serca, poziom lęku i rozluźnia mięśnie. Nasz mózg potrzebuje trzy razy więcej tlenu niż cała reszta ciała, dlatego dotleniając się poprzez świadomy oddech, usprawniamy jego pracę, zwiększamy nasze zdolności poznawcze i pobudzamy kreatywność. Według Ajurwedy, oddech jest połączony z Praną. Zaburzony i nieregularny powoduje w nas zdenerwowanie, spokojny i rytmiczny – rozluźnienie. Pamiętajmy, że każda nasza myśl, działanie wpływa na nasz oddech i odwrotnie, każdy oddech może zmienić sposób myślenia. Jest to istotne szczególnie dzisiaj, kiedy żyjemy w ciągłym biegu, otoczeni wieloma bodźcami powodującymi stres i zmęczenie.
Ajurweda w praktyce
Jak czerpać z tej cudownej wiedzy we współczesnym świecie? Postarajmy się spojrzeć na siebie właśnie z holistycznej perspektywy. Wsłuchajmy się w nasze ciało i umysł, przeanalizujmy nasze codzienne nawyki i zastanówmy się, co możemy zrobić, by zapobiegać chorobom i znaleźć równowagę w życiu. Pomocna może być konsultacja ajurwedyjska, podczas której łatwiej jest uporządkować wiedzę o sobie. Podczas konsultacji można liczyć na wskazówki dietetyczne dopasowane do doszy, zalecenia dotyczące codziennej rutyny, ćwiczenia oddechowe. Drogą do zrozumienia potrzeb swojego ciała i wyciszenia umysłu są zabiegi ajurwedyjskie, które można traktować jak wspaniałą podróż wgłąb siebie.
Zabieg czy masaż ajurwedyjski?
Masaże ajurwedyjskie coraz częściej doceniane są przez ludzi na całym świecie. Określane są mianem zabiegu, ponieważ nie tylko cudownie odprężają, ale również pobudzają naturalne zdolności ciała do samooczyszczania i samouzdrawiania. Terapeutki ajurwedyjskie pracują nie tylko z ciałem, ale posiadają również szeroką wiedzę o Czakramach (punktach energetycznych), Pranie (energii życiowej) i Meridianach (kanałach energetycznych). Dzięki temu wiedzą jak pobudzać przepływ energii i jak ją ukierunkowywać w prawidłowy sposób. Osoba masowana doświadcza uczucia rozluźnienia i uspokojenia umysłu. Terapie ajurwedyjskie zaleca się do konkretnych dolegliwości, zwiększenia sił witalnych, wyostrzenia zmysłów, odżywienia ciała i zmniejszenia napięć wynikających ze stresu.
Abhyanga i Shirodhara – magiczne zabiegi w Prana Spa w Gdańsku
Mistrzów Ajurwedy można znaleźć w Gdańsku w salonie Prana Spa. W gabinetach przy ulicy Szerokiej czekają praktycy, którzy wykonują masaże olejkami dla zdrowia i równowagi pod nazwą ABHYANGA. Ta starożytna technika masażu relaksacyjnego wywodząca się z Ajurwedy wykorzystuje ciepły olejek leczniczy, który działa korzystnie na umysł, ciało, ducha i układ odpornościowy. Masaż Abhyanga może pomóc ciału pozbyć się toksyn nagromadzonych w organizmie w pędzie codziennego życia. W ajurwedyjskim masażu Abhyanga na całe ciało nakładana jest duża ilość ciepłego oleju w połączeniu z ruchami masującymi zgodnie z kierunkiem ruchu krwi tętniczej.
Bardzo ciekawym zabiegiem jest Shirodhara. To starożytna metoda leczenia ajurwedyjskiego, która może pomóc odnaleźć harmonię w umyśle, ciele i duchu dla holistycznego dobrego samopoczucia. Jest to jedna z najistotniejszych terapii w Ajurwedzie, która nie tylko odmładza i oczyszcza organizm, ale także łagodzi stres, zmęczenie psychiczne i leczy wiele zaburzeń Słowo „Shirodhara” wywodzi się z dwóch sanskryckich słów – „Shiro” oznaczającego głowę i „Dhara” oznaczającego strumień, przelew lub przepływ. Razem oznacza to wylewanie lub kapanie letnim olejkiem ziołowym na czoło ciągłym strumieniem. Podczas kuracji olejek wylewa się z określonej wysokości na określony czas, aby przepłynął przez skórę głowy i we włosy. Stymuluje witalny punkt na głowie zwany „Ajna Marma” lub „Maha-Marma”, który zapewnia stabilność umysłu i świadomości. Według Ajurwedy, Ajna Marma jest kluczowym punktem, przez który krąży witalna siła życiowa czyli „Prana”. Jest również znany jako centrum intuicji i nazywany „Czakrą trzeciego oka”. Shirodhara równoważy dosze w ciele i poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.