Facebook Instagram Spotify

Ponad tysiąc żeglarzy z całego świata, dziesiątki sportowych jachtów, kilkanaście klas żeglarskich i 18 dni sportowych emocji – te imponujące liczby najlepiej obrazują, jak wyglądała tegoroczna, XVI edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days.

Z daleka wyglądają jak grzebień, który wynurza się z Zatoki Gdańskiej, a rozłożone na plaży przy gdyńskiej marinie przypominają potężne rybie łuski. Żagle, bo o nich mowa, wraz ze sportowymi jachtami przez przeszło dwa tygodnie lipca królowały na horyzoncie gdyńskiego akwenu. Mniejsze i większe jednostki z całego świata oglądać można było zarówno na wodzie, jak i w marinie. A to wszystko dzięki największemu cyklowi regat w Polsce, czyli Volvo Gdynia Sailing Days, które odbywały się w dniach 8-26 lipca.

Regaty mają rangę imprezy międzynarodowej, więc do Gdyni zjechali zawodnicy i zawodniczki z całego świata. Wielu z nich przyznaje, że wprawdzie regaty na Zatoce Gdańskiej do najłatwiejszych nie należą, to jednak możliwość napawania się magicznymi widokami pasa nadmorskiego rekompensuje sportowe trudy.

W tym roku na szczególną uwagę zasługiwały Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie RS:X. W zawodach startowało 38 zawodników z różnych zakątków globu. Pierwsze miejsce przypadło utalentowanym Izraelczykom Noy Drihan i Yoav Omerowi. Puchar Europy w klasie 29er zdobył duet YKP Gdynia Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński. Nastoletni zawodnicy to z pewnością sportowcy, o których usłyszymy jeszcze nie raz. Udało im się pokonać 14 załóg z Polski i Rosji.

Co ważne dla największej uczelni sportowej w Pomorskiem, czyli AZS AWFiS Gdańsk w Mistrzostwach Polski 49er, tj. najszybszej, widowiskowej klasie olimpijskiej, wygrali jej wychowankowie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. W Pucharze Trenerów kl. Optimist rywalizowali ze sobą zawodnicy grupy B tej klasy, czyli zawodnicy i zawodniczki do 13 lat. Naturalnym jest, że ta rywalizacja przyciąga szczególną uwagę.

Volvo Gdynia Sailing Days to sportowe emocje na najwyższym poziomie. Jedną z głównych zalet imprezy jest bez wątpienia fakt, że ma ona miejsce w nowoczesnym, portowym mieście, a zmagania zawodników oglądać można z plaży lub lokali znajdujących się w okolicy. Podczas imprezy gdyńska marina zmienia się w żeglarskie miasteczko z wieloma atrakcjami. W tym roku na plaży w Gdyni pojawił się m.in. Marcin Możdżonek, jeden z najlepszych polskich siatkarzy, który poprowadził otwarty trening siatkówki.

Jak pokazują kolejne lata, regaty przyciągają do Gdyni nie tylko sportowców i miłośników żeglarstwa, ale są także bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem oferty turystycznej. Obserwacja sportowych wyścigów to zabawa pełna emocji zarówno dla starszych widzów, jak i najmłodszych kibiców.

Data: sierpień

Miejsce: Marina Gdynia

www.gdyniasailingdays.org

Al. Jana Pawła II 13A, Gdynia

fot.: Robert Hajduk – ShutterSail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia