Facebook Instagram Spotify

Gdańsk to światowa stolica bursztynu, dlatego odwiedzając miasto warto zarezerwować kilka godzin na wizytę w Muzeum Bursztynu. Jego nowa siedziba znajduje się w Wielkim Młynie  (ul. Wielkie Młyny 7). Znajdziesz tam ponad 1000 złocistych eksponatów, w tym m.in. bursztynowe szachy czy bursztynową gitarę. Wszystko w tajemniczym i bardzo klimatycznym anturażu.

Rodzinna atrakcja

Czy wiesz, że najstarsze przykłady wykorzystania bursztynu bałtyckiego przez człowieka odnaleziono na terenie Czech i pochodzą sprzed 80 tys. lat p.n.e. Bursztyn mógł być tam wykorzystywany do okadzania siedzib ludzkich, takich jak jaskinie, szałasy oraz groty. Albo czy wiesz, że w Polsce znaleziono figurkę konika z bursztynu, której pochodzenie datuje się na okres późnego paleolitu (8 tys. lat p.n.e.)? Ta wiedza to zaledwie namiastka tego, co odnajdziemy w gdańskim Muzeum Bursztynu. Tablice edukacyjne oraz monitory interaktywne (wyłączone tymczasowo z powodu COVID-19) zostały rozmieszczone wewnątrz obiektu pomiędzy eksponatami. Można tu również zobaczyć stroje i narzędzia poławiaczy bursztynu. Wizyta w muzeum jest więc doskonałą rozrywką edukacyjną dla całej rodziny.

Można podziwiać, można kupić

Wśród ponad 1000 dostępnych eksponatów znajdziemy m.in. majestatyczne bryłki bursztynu (w tym największą na świecie, która waży aż 68 kg!), inkluzje gekona czy pająka ptasznika, a także przedmioty, które są dziełem artystów. Bursztynowe szachy, gitara z bursztynu czy kopie elementów Bursztynowej Komnaty budzą podziw, a to zaledwie wstęp do tego, co czeka nas na dwóch piętrach Wielkiego Młyna. Nie lada gratką dla tych, którzy pragną zabrać coś dla siebie jest parter, gdzie można kupić biżuterię, książki lub inne produkty związane z bursztynem.

Ponad 1000 mkw. wyjątkowej przestrzeni

Nowa siedziba robi wrażenie. Półmrok i liczne zakamarki, w których poukrywane są eksponaty tworzą tajemniczy klimat tego miejsca. Wcześniej, Muzeum Bursztynu mieściło się w Zespole Przedbramia, czyli w Katowni i Wieży Więziennej. Po 15 latach działalności otrzymało nowy „dom” w Wielkim Młynie, który oferuje trzykrotnie większą powierzchnię.

Bilet najlepiej kupić online

Bilety do muzeum można zakupić na dwa sposoby: online albo w kasie tuż przed wejściem. Rekomendujemy jednak, aby zamawiać je wcześniej za pośrednictwem strony internetowej. Każdego dnia do muzeum obowiązują limity gości. Zamawiając bilet online na konkretny termin mamy pewność, że na pewno wejdziemy. Do muzeum można wejść najpóźniej na 60 minut przed zamknięciem. Przestrzeń została przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Tutaj zakupisz bilety do muzeum: https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/muzeum-bursztynu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo