Facebook Instagram Spotify

761. edycja Jarmarku św. Dominika rozpoczęła się paradą kolorowych postaci i przekazaniem kluczy do bram miasta. Tradycyjnie wybrzmiał również hejnał, skomponowany w tym roku z 761 nut (z każdą kolejną edycją do kompozycji dochodzi nowa nuta). Święto handlu, tradycyjnego rzemiosła i regionalnej kuchni rokroczne przyciąga do Gdańska miliony turystów. Czy tak będzie i tym razem? Jarmark, którego tradycja sięga 1260 roku potrwa do 15 sierpnia.

Pomorskie Smaki i Święto Chleba podczas Jarmarku św. Dominika

„Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii” – takie słowa zachęcają gości do odwiedzenia jarmarku na oficjalnej stronie wydarzenia. W tym roku w programie – poza tradycyjnymi już kramami, pełnymi dobrego jedzenia i rękodzieła znajdziemy m.in. Uliczkę Pomorską, gdzie czekają na nas Pomorskie Smaki (w większości oznaczone znakiem Dziedzictwa Kulinarnego) oraz lokalni twórcy i artyści. W pierwszy weekend Jarmarku goście wizytujący Uliczkę Pomorską (a tak naprawdę ul. Szeroką) mogli skosztować wybornych miodów i olejów od pomorskich wytwórców. Od poniedziałku uruchomiono natomiast Pomorską Przygodę, czyli grę rodzinną, łączącą pokolenia.

Ważnym punktem programu w pierwszy weekend Jarmarku było XXVI Święto Chleba. W towarzystwie Teatru Qfer oraz zespołu Rock&Rollersi odwiedzający mogli kosztować chlebowych smakołyków oraz odpoczywać w chlebowej strefie relaksu.

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu

Dużym wydarzeniem tegorocznego Jarmarku jest otwarcie nowej siedziby Muzeum Bursztynu. Po 15 latach działalności w Zespole Przedbramia, czyli w Katowni i Wieży Więziennej, muzeum zyskało nowy dom w Wielkim Młynie. Wewnątrz kryje się jedna z największych kolekcji bursztynu na świecie. Ponad 1000 złocistych eksponatów, w tym inkluzje sprzed 40 mln lat, a także bursztynowy las i bursztynowa komnata czekają, aby oczarować wszystkich gości. W pierwszy weekend Jarmarku wejście do muzeum było bezpłatne dla osób, które zarezerwowały jeden z ponad 1200 darmowych biletów.

Rękodzieło i jedzenie z różnych stron świata

Czym byłby Jarmark bez wyrobów rękodzielniczych? Biżuteria, drewniane rzeźby, galanteria skórzana, czapki i kapelusze, a także oryginalne bombki choinkowe – to tylko kropla w morzu całej oferty. Koneserzy mogą szukać skarbów na stoiskach z antykami, a spragnieni dobrego jedzenia – odnajdą je wśród stoisk serwujących potrawy z różnych stron świata. Są tu m.in. smaki z Polski, Litwy, Turcji czy Grecji, a także dobre wina i nalewki. Aby nie zgubić się wśród gwarnych stoisk, warto wydrukować sobie wcześniej mapkę, która dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.

Kultura, strefa relaksu i miejsce szczepień

Jarmark św. Dominika to wydarzenie ponadczasowe, gdzie #dawniej spotyka się z #teraz. Różnorodność atrakcji sprawia, że każdy odnajdzie tu cząstkę siebie. Wydarzenia artystyczne i kulturalne, specjalne strefy dla dzieci, bogata oferta gastronomiczna i handlowa, a także miejsca przeznaczone do relaksu, tego dziennego i wieczornego – to wszystko sprawia, że Jarmark cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat, a każda kolejna edycja jest bogatsza o nowe strefy i aktywności. W tym roku na Jarmarku wyjątkowo działa plenerowy punkt szczepień, gdzie każdy chętny może zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia