Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed lat

Jeśli zamierzasz spędzić odrobinę czasu w Gdańsku i poznać to niezwykłe, portowe miasto, zapewne powędrujesz jego urokliwymi ulicami. Bogate w zabytki historyczne i różnorodne muzea miasto, ma sporo do zaoferowania wymagającemu polskiemu turyście i obcokrajowym gościom. Zabytkowe serce Gdańska przecina rzeka Motława. W ferworze zwiedzania warto zatrzymać się na jednej z ulic, usytuowanych u jej brzegów. Przy ulicy Długie Pobrzeże 11 mieści się niezwykle popularna szczególnie wśród zagranicznych turystów restauracja. Jej klimat i serwowane tutaj dania przenoszą gości w inny wymiar historycznego miasta. Patronem restauracji jest kontrowersyjny gdański Bowke.

Kim jest Bowke?

Portowy rozrabiaka i rzezimieszek, nie stroniący od alkoholu i nie spieszący się do obowiązków. Taki był Bowke, gdańska postać historyczna, którą często można było spotkać w portowym mieście. O Bowke poczytamy m.in. w książkach Guntera Grassa czy pasjonata historii Brunona Zwarry. Właśnie do tej postaci, tak mocno zakorzenionej w gdańskiej kulturze, odwołuje się wyjątkowa restauracja na Długim Pobrzeżu. Witajcie w restauracji Gdański Bowke.

Gdański Bowke kultywuje tradycje miasta i regionu

Restauracja Gdański Bowke działa od 2012 roku. – Nasz koncept polegał na stworzeniu miejsca ściśle nawiązującego do historii i tradycji Gdańska i regionu, zarówno pod względem kulinarnym, ale także jeśli chodzi o wnętrze restauracji – wyjaśnia Adam Kaleński, właściciel.

Obejrzyj film

Rzeczywiście, wnętrze restauracji natychmiast przenosi gości w wyjątkową atmosferę dawnego Gdańska. Poczujemy się tu jak w portowej tawernie z okresu międzywojennego. Wiele elementów dekoracji pochodzi nawet sprzed stu lat, mają więc ogromną wartość sentymentalną. Nie brakuje tu także figury Bowke, niesfornego bohatera z fajką w jednej i kieliszkiem w drugiej dłoni.

LUK 3223 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed latLUK 3019 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed latLUK 3186 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed lat

Jednak w atmosferę dawnego Gdańska przenoszą nas nie tylko wnętrza, ale również potrawy, które serwowane są w restauracji. To dania regionalne, inspirowane tradycją, ale w nowoczesnej odsłonie.

– W naszej kuchni zawsze znajdziemy nieprzetworzone produkty. Wiele jej elementów robimy od podstaw, m.in. sosy, pasztety czy chleb. Inspiracją są dla mnie świeże produkty. Wystarczy połączyć ze sobą kilka z nich i w efekcie mamy wyśmienite danie – mówi Marcin Faliszek, szef kuchni restauracji Gdański Bowke.

LUK 3117 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed latLUK 3153 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed lat

Ryby i mięsa kupowane są od regionalnych dostawców, często małych, rodzinnych firm z Kaszub. Dzięki temu mamy gwarancję, że są to produkty najwyższej jakości.

W każdej nowej odsłonie menu, zarówno wiosenno-letniej, jak i jesienno-zimowej, w można znaleźć przynajmniej kilka przystawek i dań rybnych. To m.in. śledź z Bałtyku w pomidorach z orzechami podany na ciecierzycy lub deska pasztetów staropolskich zrobionych z dzika i borowika z nutą likieru Machandel, zupa rybna z łososia bałtyckiego wg. receptury gdańskich rybaków czy pieczona golonka polana piwem, serwowana na puree ziemniaczanym z kapustą gotowaną na wędzonce (jeden z hitów restauracji).

LUK 2996 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed latLUK 3028 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed lat

LUK 3100 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed latLUK 3130 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed lat

Wśród deserów królują domowa szarlotka z jabłkami z sadu podawana z lodami czy sernik z wiejskiego twarogu, w którym nie brak też orzechów i brzoskwiń.

Wspaniałe menu dopełniają regionalne alkohole

W restauracji Gdański Bowke skosztować można również regionalnej wódki Goldwasser, wytwarzanej z mieszanki 20 ziół, w której pływają płatki 23-karatowego złota. Co ciekawe, pić uwielbiali ją m.in. car Rosji Piotr I i caryca Katarzyna Wielka. Posmak Goldwasser znajdziemy także w pralinach, które swoim smakiem czarują gości Gdański Bowke.

Nie można przejść obojętnie obok likieru Machandel, zwanego „gdańskim napojem narodowym”. Wśród alkoholi nie brakuje również piw z regionalnych browarów, w tym naturalnego, niepasteryzowanego piwa Gdański Bowke, warzonego z myślą o restauracji przez mały, rodzinny browar. Smakosze wybierać mogą również w winach z etykietami Gdański Bowke, a także w nalewkach o różnych smakach (w zależności od pory roku), wykonywanych na miejscu.

LUK 3007 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed latLUK 3025 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed latLUK 3233 - Restauracja Gdański Bowke. Poczuj się jak w Gdańsku sprzed lat

Gdański Bowke rozbrzmiewa żywą muzyką

W restauracji Gdański Bowke goście bawić się mogą również przy muzyce na żywo. Jak mówi Adam Kaleński: – Współpracujemy z zespołami muzycznymi, zarówno folklorystycznymi oferując dla zagranicznych grup turystycznych tzw. folklor, jak i wokalistami prezentującymi m.in. jazz czy przeboje sprzed lat.

Często do późnych godzin wieczornych w restauracji Bowke nie gasną światła, a goście bawią się wyśmienicie przy muzyce i kosztując potraw, które na długo zapadną w ich sercach.

Kontakt:

Gdański Bowke

ul. Długie Pobrzeże 11

tel. +48 58 380 11 11

email: info@gdanskibowke.com

www.gdanskibowke.com

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast