Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspiruje

Czym jest Garnizon Kultury w Gdańsku? To część całego kompleksu budynków funkcjonującego pod nazwą Garnizon. To nowoczesna część miasta – z loftami, apartamentowcami, biurami, restauracjami. Znajduje się w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, między aleją Żołnierzy Wyklętych, aleją Grunwaldzką i ulicą Szymanowskiego.

„To takie miejsce w Trójmieście, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością” – mówią twórcy Garnizonu Kultury w Gdańsku. Ta przestrzeń, choć stosunkowo młoda, na stałe wpisała się już w kulturalny krajobraz Trójmiasta. Choć stwierdzenie, że chodzi tylko o Trójmiasto, to zdecydowane niedoszacowanie potencjału tej przestrzeni.

MG 3387 - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspirujeMG 3438aaaa - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspirujeMG 4669a - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspiruje

Nazwa Garnizon nie jest przypadkowa – ta część Gdańska przez 170 lat zajmowana była przez wojskowych, między innymi przez pruskich Huzarów Śmierci z XIX wieku. Dziś cały kwartał składa się z dwóch części – deweloperskiej i zrewitalizowanej, w skład której wchodzi siedem budynków zabytkowych o łącznej powierzchni ponad 12500 metrów kwadratowych. Całość otoczona jest parkiem o powierzchni ponad dwóch i pół hektara z zabytkowym starodrzewem.  W ciepłe dni nie brakuje tu miłośników piknikowania i dzieciaków, które szaleją na pokaźnej wielkości „pajączku”, instalacji, która inspiruje do różnorakich akrobacji.

Centralną część Garnizon Kultury w Gdańsku zajmuje Stary Maneż. Nazwa budynku nawiązuje do jego historii – to tutaj przed laty działała husarska ujeżdżalnia.

Dziś Stary Maneż to nowoczesna sala koncertowa, która pomieści nawet tysiąc gości. Obiekt szybko wpisał się na listę ulubionych miejsc koncertowych nie tylko mieszkańców Trójmiasta, ale i gości z całej Polski. Regularnie odbywają się tu koncerty – zarówno polskich gwiazd (Fisz Emade, Organek, Voo Voo), jak i zagranicznych (Marianne Faithfull, Ron Carter, Rykarda Parasol). To także przestrzeń eventowa – regularnie odbywa się tu na przykład kulinarny festiwal Smakuj Trójmiasto. Wówczas przestrzeń Starego Maneża zamienia się w czarujący smakami i aromatami restauracyjny targ.

MG 9450c - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspirujefot Bogna Kociumbas DSC6184 Stary Mane%C5%BC koncert Rykardy Parasol - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspirujeMG 8871b - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspiruje

Sam Garnizon Kultury uważany jest dziś za synonim dobrego smaku. Dosłownie i w przenośni. W budynku Starego Maneża znajduje się Browar Vrest. W gigantycznych, błyszczących kadziach każdego dnia warzy się piwo. W restauracji kucharze pichcą smakołyki, które stanowią idealne uzupełnienie bursztynowego trunku produkowanego prosto z warzelni.

Na terenie Garnizonu Kultury przestrzeń przenika się niezwykle płynnie. Znajduje się tu także kilka kawiarni i restauracji – przystępnych i przyjaznych zarówno karierowiczom i biznesmenom, jak i rodzinom. Idealnie oddają więc filozofię Garnizonu Kultury – ma to być miejsce dla każdego. Miejsce, gdzie po prostu dobrze spędza się czas.

Drugim centralnym punktem na mapie Garnizonu Kultury jest budynek Esprit Haus. Duszę nadaje mu kawiarnio-księgarnia Sztuka Wyboru, gdzie nie tylko napijemy się smacznej kawy, poczytamy prasę i książki, ale także weźmiemy udział w licznych eventach kulturalnych, spotkaniach autorskich, prelekcjach, pokazach filmowych etc. Na górze budynku znajdują się z kolei przestrzenie eventowe i wystawiennicze. To tutaj odbywają się wernisaże prac znanych artystów i spotkania kulturalne.

aut.%20Marta%20Sasinowska3 - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspirujefot.%20Filip%20Roszkowski%20 - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspirujeMG 4669a - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspiruje

Naprawdę trudno tu o nudę, choć Garnizon Kultury to nie tylko miejsce rozrywek, ale również miejsce realizacji pasji i pracy. Znajduje się tu  pierwszy w Polsce „dom” startupów, czyli Clipster. To tutaj siedzibę ma WRZEpracownia, czyli pracownia foto, video oraz rysunku. Tworzą ją trójmiejscy twórcy: Magdalena Danaj, Tomasz Łukasiewicz, Paweł Klein, Dominik Werner oraz Paweł Wyszomirski.

Swoją działalność prowadzi tu także Gdańska Szkoła Artystyczna, Jest tu też szkoła tańca czy Gdański Bazar Natury, czyli miejsce, gdzie zawsze w czwartki i soboty zaopatrzymy się w ekologiczne produkty prosto od lokalnych rolników i hodowców. Co ciekawe, na terenie Garnizonu Kultury znajduje się także akademik – przytulne lokale, które wynajmować mogą studenci trójmiejskich uczelni artystycznych.

Garnizon Kultury – przestrzeń, która ma integrować i intrygować. Otwarta na kreatywne umysły i ludzi pełnych pasji, wabi swoją bezpretensjonalnością i przyjazną atmosferą stanowiąc jednocześnie swoistą kulturalną i rozrywkową enklawę w centrum tętniącego życiem miasta.

foto2017 cale smf - Garnizon Kultury w Gdańsku – integruje, intryguje i inspiruje

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast