Facebook Instagram Spotify

Czym jest Garnizon Kultury w Gdańsku? To część całego kompleksu budynków funkcjonującego pod nazwą Garnizon. To nowoczesna część miasta – z loftami, apartamentowcami, biurami, restauracjami. Znajduje się w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, między aleją Żołnierzy Wyklętych, aleją Grunwaldzką i ulicą Szymanowskiego.

„To takie miejsce w Trójmieście, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością” – mówią twórcy Garnizonu Kultury w Gdańsku. Ta przestrzeń, choć stosunkowo młoda, na stałe wpisała się już w kulturalny krajobraz Trójmiasta. Choć stwierdzenie, że chodzi tylko o Trójmiasto, to zdecydowane niedoszacowanie potencjału tej przestrzeni.

Nazwa Garnizon nie jest przypadkowa – ta część Gdańska przez 170 lat zajmowana była przez wojskowych, między innymi przez pruskich Huzarów Śmierci z XIX wieku. Dziś cały kwartał składa się z dwóch części – deweloperskiej i zrewitalizowanej, w skład której wchodzi siedem budynków zabytkowych o łącznej powierzchni ponad 12500 metrów kwadratowych. Całość otoczona jest parkiem o powierzchni ponad dwóch i pół hektara z zabytkowym starodrzewem.  W ciepłe dni nie brakuje tu miłośników piknikowania i dzieciaków, które szaleją na pokaźnej wielkości „pajączku”, instalacji, która inspiruje do różnorakich akrobacji.

Centralną część Garnizon Kultury w Gdańsku zajmuje Stary Maneż. Nazwa budynku nawiązuje do jego historii – to tutaj przed laty działała husarska ujeżdżalnia.

Dziś Stary Maneż to nowoczesna sala koncertowa, która pomieści nawet tysiąc gości. Obiekt szybko wpisał się na listę ulubionych miejsc koncertowych nie tylko mieszkańców Trójmiasta, ale i gości z całej Polski. Regularnie odbywają się tu koncerty – zarówno polskich gwiazd (Fisz Emade, Organek, Voo Voo), jak i zagranicznych (Marianne Faithfull, Ron Carter, Rykarda Parasol).

Sam Garnizon Kultury uważany jest dziś za synonim dobrego smaku. Dosłownie i w przenośni. W budynku Starego Maneża znajduje się Browar Vrest. W gigantycznych, błyszczących kadziach każdego dnia warzy się piwo. W restauracji kucharze pichcą smakołyki, które stanowią idealne uzupełnienie bursztynowego trunku produkowanego prosto z warzelni.

Na terenie Garnizonu Kultury przestrzeń przenika się niezwykle płynnie. Znajduje się tu także kilka kawiarni i restauracji – przystępnych i przyjaznych zarówno karierowiczom i biznesmenom, jak i rodzinom. Idealnie oddają więc filozofię Garnizonu Kultury – ma to być miejsce dla każdego. Miejsce, gdzie po prostu dobrze spędza się czas.

Drugim centralnym punktem na mapie Garnizonu Kultury jest budynek Esprit Haus. Duszę nadaje mu kawiarnio-księgarnia Sztuka Wyboru, gdzie nie tylko napijemy się smacznej kawy, poczytamy prasę i książki, ale także weźmiemy udział w licznych eventach kulturalnych, spotkaniach autorskich, prelekcjach, pokazach filmowych etc. Na górze budynku znajdują się z kolei przestrzenie eventowe i wystawiennicze. To tutaj odbywają się wernisaże prac znanych artystów i spotkania kulturalne.

Naprawdę trudno tu o nudę, choć Garnizon Kultury to nie tylko miejsce rozrywek, ale również miejsce realizacji pasji i pracy. I to od najmłodszych lat, czego przykładem jest działające tu przedszkole Artistic. Pasjonatów muzyki zainteresuje z pewnością Muzykon – nowa pracownia muzyczna, która już niebawem zaprosi na zajęcia gry na instrumentach i śpiewu. Będzie można tu również poćwiczyć w sali prób, profesjonalnie nagrać płytę, zrobić mastering lub miks. W Garnizonie Kultury znajdziemy też Gdański Bazar Natury, czyli miejsce, gdzie do rangi artyzmu urasta sztuka zdrowego i smacznego żywienia. Zawsze w czwartki i soboty zaopatrzymy się tu w ekologiczne produkty prosto od lokalnych rolników i hodowców. Co ciekawe, we wspomnianym budynku Esprit Haus znajduje się także akademik – przytulne lokale, które wynajmować mogą studenci trójmiejskich uczelni.

Garnizon Kultury – przestrzeń, która ma integrować i intrygować. Otwarta na kreatywne umysły i ludzi pełnych pasji, wabi swoją bezpretensjonalnością i przyjazną atmosferą, stanowiąc jednocześnie swoistą kulturalną i rozrywkową enklawę w centrum tętniącego życiem miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo