Łukasz Unterschuetz

Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztuki

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
12.03.2021

Te lukrowane pierniki skradły nasze serca. Są tak piękne, że szkoda je zjeść, a jednocześnie tak smaczne, że trudno się opanować. Zanim jednak wylądują w naszych żołądkach, cieszą oko i radują serce. W końcu są to pierniczki „Z sercem robione”. Prosto z Kaszub, a dokładniej ze wsi Tuszkowy koło Lipusza.

Pierniki z Sercem robioneWielkanocne pierniki Z sercem robione Ozdobne pierniki Z sercem Robione

Co wyjątkowego kryje się w piernikach? Są smaczne, to fakt. I przyjazne do dekorowania. Odpowiednia twardość ciasta, która mięknie dopiero z czasem ułatwia malowanie wzorów. Pierniki są więc doskonałym „płótnem” do tworzenia jadalnych obrazów, które można: zjeść, powiesić na choince albo wręczyć ważnej osobie w prezencie.

Gdy zootechnik zostaje cukiernikiem

Piernikowa historia Agnieszki to przykład, jak bardzo życie potrafi zaskakiwać. Z wykształcenia jest zootechnikiem i instruktorem jeździectwa. Od najmłodszych lat szkoliła się w kierunku zawodnika, a następnie pracowała jako nauczyciel w technikum hodowli koni. Kiedy została mamą bliźniaków, szukała sposobu, aby trochę dorobić. Pierwszym pomysłem Agnieszki były dżemy i przetwory z owoców leśnych, które sprzedawała pod Warszawą. Później padła propozycja od zaprzyjaźnionej gdańskiej kwiaciarni, aby stworzyć dekoracyjne pierniki dla stałych klientów.

Zestawy piernikowe Z sercem robionez sercem robione 1 - Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztukiz sercem robione 2 - Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztuki

– Nigdy wcześniej nie robiłam pierników, a już tym bardziej nie miałam żadnych zapędów artystycznych. Postanowiłam jednak spróbować. Miałam zrobić kilka na próbę. Spodobało się, więc szefowa kwiaciarni zamówiła 120 sztuk. To było moje pierwsze i od razu tak poważne zlecenie – mówi Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka, właścicielka „Z sercem robione”.

Agnieszka poszła za ciosem i zaczęła tworzyć jeszcze więcej pierników. W pierwszym roku działania sprzedała około 500 sztuk. Były to prezenty na: święta, Dzień Babci, Walentynki… Okazało się, że ludzie zamawiają pierniki na każdą możliwą okazję. Agnieszka przeszła kilka szkoleń, m.in. z lukrowania, malowania portretów i kwiatów oraz z form 3D, a także zainwestowała w odpowiedni sprzęt i założyła działalność gospodarczą. Dzisiaj robi nawet do 10 tys. pierników rocznie, ale to nie wszystko! Na specjalne zamówienia Agnieszka tworzy również ciasta i dekoracyjne torty. „Z sercem robione” to pełnoetatowa przygoda i sposób na życie, który trwa nieprzerwanie od 6 lat.

Ozdobne pierniki Z sercem robione z sercem robione 10 - Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztukiz sercem robione 12 - Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztukiz sercem robione 13 - Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztuki

Z sercem robione przez długie godziny

Jak robi się pierniki? Proces jest długi i wieloetapowy. Najpierw trzeba zrobić zaczyn na ciasto. Do tłuszczu dodaje się duże ilości naturalnego miodu oraz przyprawy. Zaczyn należy podgrzać, a następnie odstawić do ostygnięcia. Całość łączymy z mąką i dodajemy sodę oczyszczoną.

– Moje pierniki są początkowo dość twarde, ale miękną z czasem. Taki proces ułatwia mi dekorowanie, ponieważ lukier lepiej trzyma się na twardych piernikach. Aby tak się stało, ciasto musi odstać w zimnym miejscu nawet do kilkunastu godzin. Dopiero potem można wycinać i wypiekać. Gotowe ciastka również muszą swoje odczekać – dopiero po kilkunastu godzinach od wyjęcia z pieca można przystąpić do lukrowania. To naprawdę długi proces – dodaje Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka.

z sercem robione 14 - Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztukiz sercem robione 15 - Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztukiz sercem robione 18 - Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztukiz sercem robione 19 - Z sercem robione – lukrowane pierniczki jak małe dzieła sztuki

Lukier przygotowuje się na dwie godziny przed dekorowaniem. A później to już hulaj dusza! Inspiracje na wzory podsuwają pory roku i święta, ale przede wszystkim klienci. Agnieszka dostała na przykład zlecenie na piernik, który miał trafić w ramach podziękowania do pewnej odważnej Kaszubki. I tak powstał wzór, przedstawiający silną kobietę z Kaszub z kwiatkiem w dłoni. Była też prośba o namalowanie policjanta i komisariatu albo portretu konia. Czy są jakieś granice? Tylko takie, które wyznaczy wyobraźnia. Na piernikach można namalować dosłownie wszystko.

– Im bardziej oryginalny wzór, tym więcej pracy przede mną. Są pierniki, nad którymi siedzę całymi dniami albo nocami. Tak było chociażby z wizerunkiem policjanta. Na samym początku pracy z piernikami, wiele trudności sprawiały mi wzory kaszubskie. Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że opanowałam tę trudną sztukę. Bardzo trudne do wykonania są realistyczne portrety, ale wszystko da się zrobić – dodaje Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka.

Ceny pierników są zależne od wielkości i poziomu trudności wzoru. Można jednak przyjąć, że za piernik o średnicy 20 cm (na takich można wykonywać indywidualne projekty) zapłacimy od 60 do 100 zł. Taki piernik pakowany jest w eleganckie pudełko z okienkiem, więc idealnie nadaje się na prezent. Za mniejsze, ale równie piękne pierniki (8-10 cm) zapłacimy od 9 do 12 zł za sztukę.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast