Facebook Instagram Spotify

Co może powstać z połączenia drewna i światła? Piękne wyroby drewniane od Light of Forest z Pelplina. Lampy, świeczniki i dekoracje marki nie tylko cieszą oko, ale przede wszystkim są wykonywane ręcznie, co nadaje im niepowtarzalnego charakteru.

Light of Forest

Light of Forest to marka stworzona z miłości do lasu. I chociaż główne hasło firmy mówi, że „największą artystką jest tu natura”, za konceptem kryje się jeszcze jedna, bardzo ważna postać – Zofia Nowakowska. Twórczyni marki, jak sama z dumą podkreśla, mieszka w lesie od kiedy pamięta. Jej ojciec jest emerytowanym leśnikiem, a mama kreślarzem leśnych map. Urodziła się w leśniczówce. Las ma więc dla niej aż trzy oblicza – jest domem, pasją i codzienną pracą.

– Jestem dzieckiem lasu. Nie miałam sąsiadów, więc moimi kolegami były drzewa, a podwórkiem las. Ojciec, w dniu moich urodzin posadził dąb. Rośnie nieopodal domu. Kiedy na niego patrzę, nabieram pokory. To prawie czterdziestoletnie drzewo, a wciąż takie małe. Żeby w jego potężnych konarach, ptaki mogły zakładać gniazda potrzeba jeszcze wielu lat. To nauczyło mnie szacunku do każdego kawałka drewna, jaki „wpada” mi w dłonie – mówi Zofia Nowakowska, twórczyni marki Light of Forest.

Light of Forest – drugie życie drewna

Drugie życie drewna – pomorskie wyroby drewniane

Ścięte lub powalone drzewo można wykorzystać np. jako opał. Zofia Nowakowska widzi w nim jeszcze jedną wartość – możliwość nadania drugiego życia. Drzewo, które niegdyś było dumą lasu, staje się ozdobą naszych domów.

– Czasami drewno, z którym pracuję nie nadaje się nawet na opał. A ja widzę w nim wielkie możliwości. W każdym kawałku drewna zaklęta jest moc natury – dodaje Zosia Nowakowska.

Faktura drewna jest niepowtarzalna, nie ma dwóch takich samych kawałków. Inspirację stanowią sęki i naturalne wyżłobienia. Zadaniem Zofii Nowakowskiej jest to zauważyć i odpowiednio wyeksponować. W ten sposób powstają unikatowe lampy, świeczniki i ozdoby do dekoracji wnętrz, które swoją formą przypominają nam o lesie.

– Pracuję głównie z drewnem liściastym. Najczęściej z jesionem, bukiem i dębem, ale czasami ktoś do mnie zadzwoni, że przewróciła mu się stara jabłoń lub orzech. Wtedy pędzę! Drzewa owocowe mają niesamowitą paletę kolorów i często nietypowe usłojenie. To prawdziwe cuda natury – dodaje Zofia Nowakowska.

Praca z drewnem, chociaż jest bardzo wdzięcznym materiałem, nie należy do najłatwiejszych. Proces twórczy jest bardzo długotrwały. Najpierw trzeba odszukać wyjątkowy kawałek, a następnie poddać go tzw. sezonowaniu. Oznacza to, że drewno musi się osuszyć, a proces ten może mu zająć nawet kilka lat.

– Kiedy drewno w końcu jest suche, mogę ściągnąć z niego korę i zobaczyć, co tam matka natura nawyprawiała. Czasami następuje zbyt duża degradacja drewna i nie mogę poddać go dalszej obróbce. Nauczyłam się przyjmować to z pokorą – opowiada Zofia Nowakowska.

Proces tworzenia w Light of Forest

Kiedy osuszony kawałek nadaje się do dalszej pracy, trafia do profesjonalnej suszarni termicznej, gdzie poprzez poddanie wysokiej temperaturze eliminuje się z niego wszelkie szkodniki. Później następują pierwsze szlify za pomocą maszyny, a następnie najważniejszy proces twórczy, czyli długotrwała obróbka ręczna.

Światło to życie

Light of Forest powstało nie tylko z miłości do natury, ale również do światła. Przedmioty, które możemy zakupić w sklepie wprowadzą do naszego wnętrza ciepło domowego ogniska. Migoczące światło jeszcze bardziej podkreśla naturalną rzeźbę drewna, tworząc unikatową materię.

– Uwielbiam połączenie drewna i światła. To chyba zrodziło się ze stylu życia. Najmilszymi wspomnieniami ze wspólnych spotkań i biesiad było zawsze ognisko. Mogłam godzinami wpatrywać się w żar, a przyjemne ciepło uspokajało i wprawiało w cudowny nastrój. Zawsze miałam jednak wielki żal, że ogień trawi to piękne drewno i zostają tylko zgliszcza. Moje lampy i świeczniki są rozwiązaniem z pogranicza. Przenoszą to ciepło do naszych domów, a swoim blaskiem tworzą magiczną atmosferę – dodaje Zofia Nowakowska.

Rękodzieło z Light of Forest

Produkty od Light of Forest można zamówić w sklepie online (wysyłka jest również zagranicę), ale najlepiej przyjechać do Pelplina osobiście. Aby zobaczyć, dotknąć, poczuć zapach, a nawet się zakochać. A podczas tej pierwszej randki, przy kawie lub herbacie, posłuchać opowieści Zosi Nowakowskiej, o czym szumi las…

Kontakt:

Ropuchy 17, 83-130 Pelplin

tel. + 48 794 621 357

e-mail: sklep@lightofforest.pl

www.lightofforest.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo