Facebook Instagram Spotify

Czarne wesele w Klukach – 1 maja przeniesiemy się w czasie, aby odkryć stary słowiński zwyczaj wspólnego kopania torfu, zakończonego wielką biesiadą. Na terenie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach skosztujemy regionalnych smakołyków, pobuszujemy na kiermaszu oraz potańczymy do muzyki ludowej granej na żywo. Na „Czarne Wesele” oraz kilka atrakcji towarzyszących można się wybrać razem z nami w ramach jednodniowej wycieczki z przewodnikiem Pomorskie tours.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to miejsce, w którym zatrzymał się czas, a „Czarne wesele” to wielka atrakcja województwa pomorskiego, która rokrocznie przyciąga tysiące gości. Wcale nas to nie dziwi, bo impreza jest nasycona atrakcjami, a jednocześnie ma dużą wartość historyczną. Zapach unoszącego się w powietrzu torfu to pomost, po którym łatwo przeniesiemy się w czasie i poczujemy dokładnie ten sam zapach, jaki czuli niegdysiejszy Słowińcy, oddając się ciężkiej pracy. Będziemy mogli przyjrzeć się praktykom naszych przodków, m.in. struganiu drewnianych butów dla koni czy wyplataniu koszy z wikliny. W niektórych czynnościach sami weźmiemy udział – przy gręplowaniu wełny, kręceniu powrozów na drewnianym kołowrocie czy praniu dzwonem do prania. Czujne oko wypatrzy plecionkarza, wyplatającego kosze z korzeni sosny, rybaków czyszczących swe sieci, krzątające się gospodynie oraz koronczarkę, tworzącą piękne ozdoby. Nie zabraknie oczywiście pokazu dawnej biesiady na zakończenie trudów pracy przy kopaniu torfu.

O smakołyki pytacie? Oj, będzie pachniało i będzie smakowało! Dawni Słowińcy poczęstują nas ubijanym masłem oraz pyszną kartoflanką, gotowaną tradycyjnie na kuchni opalanej drewnem i torfem. Będą drożdżowe wafle, pieczone na żywym ogniu, najprawdziwszy wiejski twaróg oraz aromatyczna kawa zbożowa, palona w żeliwnej palarce. A gdy poczujemy większy głód, pod dębem czekać będzie na nas gorąca strawa i tradycyjny słowiński chleb, ze smalcem i ogórkiem. Nie zabraknie również kiermaszu, pełnego rękodzieła i lokalnych przetworów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W tej magicznej podróży towarzyszyć nam będzie muzyka ludowa grana na żywo.

To jednak nie koniec atrakcji. W ramach całodniowej wycieczki Pomorskie tours będziemy dalej podążać szlakiem Słowińców. Razem z przewodnikiem zobaczymy XVIII-wieczny cmentarz w Klukach, pójdziemy na spacer wzdłuż jeziora Łebsko i po terenie Słowińskiego Parku Narodowego, wejdziemy na latarnię morską w Czołpinie oraz odwiedzimy Lębork.

Jest również możliwość zobaczenia „Czarnego Wesela” w Klukach na własną rękę. Pełny program wydarzenia jest dostępny na stronie muzeum, a bilety wstępu można zakupić tutaj. Będzie także możliwość zakupienia biletów na miejscu do godz. 15:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo